REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nowy przekręt na SMS-y. Nie pobieraj aplikacji mObywatel spoza Sklepu Play

Ważne ostrzeżenie. Nie wolno klikać w linki w wiadomościach tekstowych zachęcających do pobrania aplikacji mObywatel. Niektóre będą kusić wygraną w loterii szczepionkowej. To niemal na pewno oszustwo.

23.09.2021
19:32
mobywatel sms oszustwo
REKLAMA

Pojawiła się nowa odmiana oszustwa na mObywatela bądź na wygraną w loterii szczepionkowej. Cyberprzestępcy rozsyłają masowo wiadomości tekstowe i e-maile, informując odbiorców o wygranej w Loterii Szczepionkowej lub o innym ważnym dla obywatela zdarzeniu. Treść wiadomości bywa różna, jednak zawsze ich pointą jest zachęta do pobrania aplikacji mObywatel celem odebrania nagrody czy dokonania innego działania.

REKLAMA

Czytaj też:

Sama zachęta brzmi wiarygodnie. W istocie aplikacja mobilna mObywatel może być wykorzystana do załatwienia wielu urzędowych spraw. Wiele osób o niej słyszało, nie tylko w gronie entuzjastów nowych technologii. Problem w tym, że hiperłącze prowadzi do podrobionej wersji Sklepu Play. A także podrobionej wersji mObywatela.

mObywatel tylko w Sklep Play. Nie pobieraj aplikacji z linków w SMS.

Problem w tym, że wiadomości od cyberprzestępców zawierają hiperłącze do witryny będącej pod ich kontrolą. Ta imituje wizualnie Sklep Play i umożliwia pobranie aplikacji mObywatel.apk – również podróbki. I to bardzo groźnej, bo zawierającej szpiegowskie oprogramowanie, za pomocą którego włamywacze mogą nawet zyskać dostęp do bankowości elektronicznej użytkownika.

Jedynym bezpiecznym źródłem, z którego można pobrać aplikację mObywatel bez obaw, to aplikacja Sklep Play, dostępna na każdym urządzeniu z Androidem. Należy ją uruchomić, wpisać w wyszukiwarkę mObywatel, wybrać aplikację od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i kliknąć Zainstaluj.

Jak się zabezpieczyć przed podrobionymi aplikacjami na Androida?

REKLAMA

Jeżeli użytkownik uzna, że ma zbyt małą wiedzę, by odróżniać oryginalne aplikacje od podrobionych, może wprowadzić dodatkową warstwę zabezpieczeń. Jest to blokada instalacji jakichkolwiek gier i aplikacji spoza oficjalnego repozytorium. Minusem takiej blokady jest ograniczenie się wyłącznie na ofertę Sklepu Play. Plusem zyskane bezpieczeństwo – Sklep Play je gwarantuje.

By włączyć blokadę instalacji aplikacji spoza Sklepu Play, należy uruchomić aplikację Ustawienia, wybrać kategorię Aplikacje i powiadomienia, tam wybrać Aplikacje ze specjalnym dostępem, następnie Instalowanie nieznanych aplikacji. Na ekranie pojawi się lista, na której użytkownik powinien znaleźć swoją domyślną przeglądarkę. Należy ją wybrać i odznaczyć opcję Zezwól z tego źródła.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA