REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Ten lirogon wspaniały naśladuje płacz dziecka. Ptak jest bardziej wiarygodny niż wasze pociechy

Lirogon wspaniały to jeden z największych ptaków z rzędu wróblowych. W przeciwieństwie do wróbli jednak słabo lata i dobrze biega. Jego cechą wyróżniającą jest zaskakująca zdolność do naśladownictwa dźwięków.

03.09.2021
20:13
Ten lirogon wspaniały naśladuje płacz dziecka. Ptak jest bardziej wiarygodny niż wasze pociechy
REKLAMA

Lirogon wspaniały należy do tak zwanych ptaków mimetycznych, które z łatwością naśladują wszelakie dźwięki otoczenia. Oprócz lirogonów imitacją bardzo chętnie bawią się także papugi żako, ale także znane bardziej z naszych rejonów szpaki zwyczajne czy sójki zwyczajne.

REKLAMA

Lirogony jednak biją na głowę resztę ptaków tego typu, bowiem potrafią udawać najszersze spektrum dźwięków. Nie tylko potrafią imitować inne ptaki, które występują na ich terytorium, ale także z łatwością naśladują dźwięki mechaniczne takie jak dźwięk przejeżdżającego pociągu, instrumenty muzyczne czy nawet eksplozje.

Lirogon naśladuje płaczące dziecko

W ciągu kilku ostatnich dni furorę w sieci robi jednak nagranie lirogona imitującego dźwięk wydawany przez... płaczące dziecko. Nagranie zarejestrowano w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych. Skoro ptak imituje dźwięki pojawiające się w jego otoczeniu, to być może kierownictwo ogrodu zoologicznego powinno zwrócić uwagę na atrakcje dostępne dla najmłodszych gości przypadku. Sądząc po dopracowaniu przez lirogona imitacji płaczu dziecięcego, niejedno dziecko musiało tam płakać, a bynajmniej ciche łkanie to nie jest.

Jeżeli będziecie mieli okazje odwiedzić Taronga Zoo w Sydney, dajcie znać czy już jest lepiej.

Bohaterem powyższego nagrania jest lirogon wspaniały o imieniu Echo. Przedstawiciele zoo przekonują, że siedmioletni ptak po raz pierwszy „rozpłakał się” mniej więcej rok temu. Mimo tego, że wskutek pandemii koronawirusa ogród został zamknięty, Echo bezustannie ćwiczy swój płacz w oczekiwaniu na nowych gości.

Poniżej znajdziecie także inne przykłady wyczynów pobratymców Echa.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA