REKLAMA

Kasy fiskalne online bez obowiązku drukowania paragonu. Rząd zapowiada e-paragony

Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii przedstawiły rozporządzenie, w ramach którego możliwe będzie wprowadzenie e-paragonów do kas fiskalnych online.

29.09.2021 14.33
e-paragon kasy fiskalne online
REKLAMA

Na dziś każdy zakup musi zostać potwierdzony wydrukowanym w kasie fiskalnym paragonem. Sama konieczność generowania takiego dokumentu nikogo nie dziwi, problemem jest jednak jego forma. Tradycyjne paragony są kosztowne – w tym w związku z konserwacją drukarek czy przewidzenie w łańcuchu dostawy ich załączenia – i z uwagi na chęć zaoszczędzenia środków bardzo nietrwałe, łatwo ulegając zniszczeniu czy nawet wyblaknięciu. Że nie wspomnę o ekologii i marnotrawstwie papieru. Ministerstwo Finansów ma na to rozwiązanie.

REKLAMA

Czytaj też:

E-paragon w kasie fiskalnej online w Polsce. Od kiedy?

Ministerstwo Finansów wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii opracowały rozporządzenie, które umożliwi wydawanie e-paragonu w kasach fiskalnych online bez konieczności jego drukowania. Owo rozporządzenie jest już podpisane i czeka na publikację. Jak tylko nastąpi publikacja, nowe przepisy zyskają moc (konkretniej: w jeden dzień po publikacji).

REKLAMA

Forma takiego e-paragonu nie będzie uregulowana prawnie, przynajmniej na razie. Sprzedawca będzie mógł wystawić go na przykład w formie SMS-a wysłanego na numer komórkowy klienta. Będzie jednak musiał wystawić papierowy paragon, jeżeli klient wyrazi taką wolę. Według danych MF, na dziś w użytku jest 674 tys. kas online. Wszystkie te kasy wraz z wejściem w życie rozporządzenia będą mogły wystawiać e-paragony.

Rządowy projekt na razie brzmi bardzo dobrze i trudno znaleźć w nim minusy. Zobaczymy jednak, co przyniesie praktyka. Jeszcze nie wiemy kiedy dokładnie rozporządzenie ma zostać opublikowane, jednak nastąpi to zapewne w nieodległej przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA