REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zapnij pasy, będzie bujało. Testy Windowsa 11 przechodzą w hardkorową fazę

Microsoft ostrzegł, że mniej obeznane osoby powinny się wypisać z kanału testowego Dev dla Windowsa 11. Prace nad jesienną wersją systemu są bliskie zakończenia, a testerzy niebawem otrzymają coś dużo świeższego.

23.08.2021
8:44
windows 11 nowe testy
REKLAMA

Do rynkowej premiery Windowsa 11 zostało już bardzo niewiele czasu. System ma się pojawić tej jesieni wraz z nowymi komputerami, jakie wówczas trafią do sprzedaży. Aktualizacja dla użytkowników Windowsa 10 ma zostać udostępniona najbliższej wiosny. To już ostatnie tygodnie przed przekazaniem obrazu systemu producentom komputerów, by ci mogli go wykorzystać w procesie technologicznym, a gotowe PC trafiły do sklepów na czas.

REKLAMA

Windows 11 lada moment wejdzie więc w fazę usuwania błędów i niedoróbek. Użytkownicy nie powinni już oczekiwać nowych funkcji. Ostatnia faza testów to wykrywanie usterek, które zostaną usunięte w łatce dostępnej na premierę systemu. To jednak nie oznacza, że projekt Windows 11 jest zakończony. Niebawem ruszą prace nad przyszłoroczną aktualizacją systemu.

Eksperymenty w Windows 11. Czas wypisać się z beta-testów.

Program publicznych alfa- i beta-testów Windowsa 11 rozpoczął się już od całkiem stabilnej wersji systemu. Nie mogę rekomendować takiego działania, ale system już dziś jest w stanie umożliwiającym zastosowanie go na komputerze do pracy – nie powinien sprawić zbyt wielu problemów i w zasadzie podobnie było od samego początku. To ma się jednak zmienić.

Testerzy, którzy wybrali kanał testowy Dev (dla deweleperów) niebawem zaczną – jak ostrzega Microsoft – otrzymywać eksperymentalne aktualizacje. Będą one zawierać nowości przewidziane do jednej z przyszłych wersji Windowsa 11. Czyli zupełnie nowe moduły, które mogą być mocno niestabilne i sprawiać poważne problemy w codziennej pracy.

To oznacza dla użytkowników trzy rzeczy.

  • Po pierwsze, jesienią na nowych komputerach i wiosną na pozostałych zawita mniej więcej ten system, który aktualnie jest w programie publicznych testów. Zapewne z mniejszą liczbą usterek i prawdopodobnie jeszcze z kilkoma nowymi bądź odświeżonymi aplikacjami.
  • Po drugie, testy Windowsa 11 niebawem znów zaczną być ekscytujące dla entuzjastów, którzy otrzymają nowe zabawki.
  • Po trzecie, czas wypisać się z kanału Dev, jeżeli użytkownik nie chce pracować na niestabilnym i eksperymentalnym systemie operacyjnym.

Jak wypisać się z testów Windowsa 11? Jak przejść na stabilną wersję systemu Windows 11? Poradnik krok po kroku.

Pierwszym krokiem będzie przepisanie się z kanału Dev do kanału Beta. Członkostwo w kanale Beta oznacza dalsze użytkowanie testowych, nieukończonych wersji oprogramowania Microsoftu. Będą to jednak wersje już po pierwszych testach, które najpewniej nie będą sprawiać zbyt wielu problemów, jak do tej pory Windows 11.

 class="wp-image-1830964"

By zmienić kanał z Dev na Beta, należy uruchomić aplikację Ustawienia, wybrać kategorię Windows Update, następnie wybrać opcję Niejawny program testów systemu Windows i wreszcie Wybierz ustawienia niejawnego testera. Należy przełączyć z Kanał deweloperów do Kanał beta (zalecany). Komputer poprosi o wykonanie ponownego rozruchu.

Po ponownym uruchomieniu komputera użytkownik może zdecydować czy chce nadal być beta-testerem, czy też wypisać się z testów całkowicie. Oczywiście na dziś nie istnieje produkcyjna wersja Windowsa 11, można jednak tak ustawić system testowy, by ten się aktualizował aż do wydania wersji produkcyjnej, po czym od tej pory pobierał tylko produkcyjne aktualizacje.

REKLAMA
 class="wp-image-1830967"

W tym celu w tej samej sekcji Niejawny program testów systemu Windows należy wybrać Zatrzymanie uzyskiwania kompilacji w wersji zapoznawczej, a następnie przy opcji Wyrejestruj to urządzenie, gdy zostanie wydana następna wersja systemu Windows ustawić przełącznik na Włączone.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA