REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

We wtorek w kosmos poleci najmłodsza i najstarsza osoba w historii

Ostatnia tajemnica wtorkowego lotu Jeffa Bezosa w kosmos została rozwiązana. Wiemy, kto będzie ostatnim pasażerem tego lotu.

15.07.2021
18:39
blue origin
REKLAMA

Już 20 lipca 2021 r. o godzinie 15:00 polskiego czasu ze stanowiska Launch Site One w Teksasie wystartuje pierwszy załogowy lot rakiety New Shepard firmy Blue Origin. Na pokładzie znajdzie się właściciel firmy Blue Origin, Jeff Bezos, jego brat Mark Bezos oraz członkini programu Mercury 13, 82-letnia Wally Funk.

REKLAMA

Czwarte miejsce na pokładzie kapsuły załogowej przeznaczone było dla zwycięzcy licytacji, który wygrał bilet za okrągłe 28 mln dol. Do dzisiaj jednak nie znaliśmy jego tożsamości.

Zwycięzca licytacji nie poleci

Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów dzisiaj Blue Origin potwierdziło na swojej stronie, że zwycięzca aukcji nie poleci w kosmos 20 lipca. Ze względu na inne zajęcia, zdecydował/a się polecieć jednym z kolejnych lotów rakiety. Tożsamość zwycięzcy nadal zatem pozostaje nieznana.

Z pewnym zaskoczeniem jednak przyjęto informację, że miejsce zwycięzcy zajmie tym samym pierwszy klient, który zapłacił za swój lot.

Pierwszym płacącym turystą, którego obsłuży Blue Origin jest Oliver Daemen. Być może nie byłaby to informacja warta uwagi, gdyby nie drobny fakt - Oliver jest osiemnastolatkiem. Tym samym, po przekroczeniu linii Karmana stanie się on najmłodszym astronautą w historii.

Będzie to zatem absolutnie wyjątkowy lot, bowiem oprócz panów Bezosów, w kosmos polecą jednocześnie najmłodsza i najstarsza osoba, które kiedykolwiek przekroczyły granicę kosmosu.

REKLAMA

Gdzie to oglądać i kiedy?

Relacja z wydarzenia rozpocznie się o godzinie 13:30 we wtorek 20 lipca 2021 r. na stronie Blue Origin oraz najprawdopodobniej na kanale firmy na portalu YouTube. Sam start rakiety zaplanowany jest na godzinę 15:00. Rakieta wyniesie kapsułę załogową na wysokość ok. 86 km, gdzie nastąpi odłączenie. Rakieta wróci na miejsce startowe, a kapsuła będzie kontynuowała lot na wysokość około 103 km, po czym po 11 minutach od startu opadnie miękko na spadochronach na Ziemię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA