1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Na co zwrócić uwagę, kupując laptopa do nauki i pracy w 2021 - nie musi być drogi, by był dobry

Lokowanie produktu

Kupno nowego laptopa - zwłaszcza z myślą o podopiecznym - to nie lada wyzwanie. Zazwyczaj modele pożądane przez dzieci są profilowane pod gry, nie edukację. Stąd nasz prosty poradnik, w którym wskazujemy na najważniejsze elementy, jakie powinien posiadać dobry laptop. Taki nie tylko do nauki, ale również pracy biurowej i przeglądania multimediów.

08.06.2021
15:36
Na co zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki i pracy?

Dobry laptop z perspektywy dziecka oraz opiekuna może oznaczać dwie zupełnie inne rzeczy. Dla podopiecznego najważniejsza będzie karta graficzna, pozwalająca zupełnie przy okazji uruchamiać popularne gry wideo. Rozsądny kupujący powinien natomiast zwracać uwagę na inne elementy: wytrzymałość, wszechstronność, szybkość pracy na plikach i w edytorach. Kluczowa jest oczywiście także cena.

Stąd prosty poradnik dla rodziców i opiekunów. Na co zwracać uwagę podczas wyboru laptopa do nauki i edukacji?

Na potrzeby poradnika korzystamy z kilku laptopów referencyjnych. Za punkt odniesienia wybraliśmy rozsądne kwotowo, uznane przez klientów serie producenta MSI: przystępną cenowo Modern oraz wydajną Prestige. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać urządzenie innej marki, o ile posiada równie dobre podzespoły i równie solidne wykonanie. Co niestety nie zawsze się zdarza.

Prosty poradnik rozbiliśmy w oparciu o poszczególne elementy laptopa, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt do nauki, na studia czy do pracy biurowej. Postanowiliśmy wyszczególnić następujące obszary: procesor i wydajność, dysk oraz przestrzeń na dane, łącza i wszechstronność, jakość wykonania, masa oraz czas działania. Zapoznanie się z tymi podpunktami wystarczy, aby nie popełnić zakupowej gafy:

Zacznijmy od serca każdego laptopa: jaki wybrać procesor?

 class="wp-image-1738716"
 class="wp-image-1738746"

Kupując laptop w 2021 r., warto postawić na najnowsze, ale jednocześnie rozsądne cenowo rozwiązania. Zacznijmy od wyboru procesora, stanowiącego swoiste serce każdego laptopa. Procesor odpowiada za odpowiednio płynną i komfortową pracę na wielu programach, szybkość działania systemu, jednoczesne realizowanie wielu zadań i masę innych elementów. Dlatego decydując się na procesor Intela, wybierajmy układy najnowszej 11 generacji.

Procesory 11 generacji Intela można podzielić na modele Core i3, Core i5, Core i7 oraz Core i9 - im wyższa numeracja, tym wydajniejszy i droższy układ. W przypadku nauki zdalnej oraz odrabiania lekcji modele Core i3 oraz i5 będą wystarczające. Wysyłając podopiecznego na studia czy pracując w biurze lepiej postawić na układy i5 oraz i7. Core i9 to już obszar dla entuzjastów i najbardziej wymagających użytkowników.

Zacznijmy od możliwie przystępnego cenowo wariantu laptopa. Odpowiednim ekonomicznym rozwiązaniem dla każdego ucznia będzie laptop MSI Modern 14 i3-1115G4/8GB/512 z procesorem 11 generacji Intel Core i3-1115G4, który kupimy już za 2099 złotych. Po drugiej stronie cenowego spektrum znajduje się świetnie wyglądający MSI Prestige 14, z procesorem Intel Core i7-10710U oraz z wydajną kartą graficzną. Wycenione na 5199 zł urządzenie to rozwiązanie dla osób korzystających z zaawansowanych programów, np. do edycji zdjęć, montażu wideo czy miksowania muzyki. Oraz oczywiście dla studentów - graczy. Rozsądnym kompromisem będzie z kolei MSI Modern 14 z procesorem i5-10210U, który kupimy za około 3499 zł.

Kluczowym elementem jest dysk. Chodzi nie tylko o przestrzeń na dane.

 class="wp-image-1738740"
 class="wp-image-1738698"

E-booki, prezentacje, skany, zdjęcia, filmiki - wszystko to zasoby, na które uczeń oraz pracownik potrzebuje odpowiednio wiele miejsca. W 2021 r. ważniejszy od pojemności dysku jest jednak jego rodzaj. Osoby kupujące laptop do nauki czy pracy biurowej muszą koniecznie upewnić się, że wybierają model z dyskiem SSD. Tańsze dyski HDD są znacznie pojemniejsze w przeliczeniu gigabajt-za-złotówkę, ale również znacznie wolniejsze. Z kolei obecność dysku SSD w urządzeniu przekłada się na coś więcej niż tylko na szybszą pracę z plikami.  SSD to także szybsze działanie całego systemu i jego rozmaitych funkcji, włącznie z natychmiastowym rozruchem oraz błyskawicznymi instalacjami.

Wybór modelu z SSD to absolutna podstawa. Zakupowy fundament. Warto zwrócić uwagę, że wybierając laptop dla ucznia, nie musimy inwestować w przesadnie pojemny dysk. Nawet 256 GB powinno wystarczyć. Ewentualne braki pojemności dyskowej zawsze można później nadrobić, za pomocą zewnętrznego dysku HDD lub SSD podłączonego do gniazda USB/USB-C.

Tutaj ponownie wracamy do naszego ekonomicznego modelu referencyjnego, czyli laptopa MSI Modern 14. Sprzęt został wyposażony w dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 512 GB. To aż nadto na wszystkie szkolne sprawunki, wystarczy także na kilka prostych gier wideo. Wszystko to w cenie niewiele ponad 2 tysięcy zł. Modele MSI z wyższych półek cenowych - jak np. MSI Prestige 14 - również są najczęściej wyposażane w dyski 512 GB, ale o wyższej przepustowości. To jednak parametr, który docenią głównie twórcy: fotografowie, producenci filmowi i tak dalej.

Łącza i wszechstronność czyli prezentacja po kablu HDMI wiecznie żywa.

 class="wp-image-1738692"
 class="wp-image-1738755"

Wszechstronność współczesnego laptopa wciąż w dużej mierze jest wyznaczana liczbą i rodzajem gniazd, jakie zmieściły się w jego obudowie. Z perspektywy ucznia oraz pracownika biurowego, dobry laptop powinien posiadać gniazdo USB-C, klasyczne gniazda USB wysokiej przepustowości, wyjście HDMI oraz czytnik kart pamięci. To absolutne minimum, byśmy nie musieli rozglądać się za przejściówkami oraz dodatkowymi stacjami dokującymi.

Rodzicom i opiekunom uczniów polecam zwrócić szczególną uwagę na wyjście HDMI. Chociaż mamy 2021 r., większość projektorów w salach lekcyjnych to urządzenia stosunkowo archaiczne, bez kompatybilności z nowymi standardami przesyłu obrazu. Niewiele lepiej jest na studiach. Jeśli personel szkolny nie dysponuje odpowiednimi przejściówkami, zaczyna się chaos: pożyczanie laptopa od innej grupy, żonglowanie pendrive’ami i tak dalej. Wiem to z własnego doświadczenia.

Z kolei w przypadku osób pracujących biurowo warto zwrócić uwagę na to, czy port USB-C wykorzystuje standard Thunderbolt 3/4. Dzięki niemu naładujemy laptop przy użyciu uniwersalnego biurowego okablowania, podłączymy laptop do dużego monitora, a także zapewnimy sobie szybki transfer nawet tych najbardziej pokaźnych plików. Tutaj po raz kolejny wracamy do naszych modeli referencyjnych. Tańszy MSI Modern 14 posiada wyjście HDMI oraz szereg kluczowych portów, jak USB, USB-C czy czytnik kart pamięci, wszystko to od 2099 zł.

Wytrzymałość oraz jakość wykonania - tutaj można oszczędzić, ale nie warto.

 class="wp-image-1738701"
 class="wp-image-1738749"

Przeglądając oferty laptopów, bardzo często znajdziemy podobne konfiguracje podzespołów w radykalnie różnych cenach. Ta cenowa różnica to w pewnej mierze wypadkowa jakości i wytrzymałości zastosowanych materiałów przez producenta. Przykładowo, jeden laptop może być plastikowy i z trzeszczącą, kiepsko spasowaną obudową, podczas gdy drugi może oferować aluminiową obudowę, a także ochronę przed pyłem, wilgocią czy nawet wstrząsami.

Komu nigdy w życiu nie spadł laptop, niech pierwszy rzuci kamieniem. Pamiętam, że w czasach studiowania mój ukochany sprzęt zaliczył kilka bolesnych upadków. Głównie przez pociągnięcie za kabel od podłączonej ładowarki. Postawiłem jednak na droższy sprzęt z lepszą obudową, dzięki czemu obyło się bez katastrofy. Z laptopami jest jak z wieloma innymi produktami: przesadnie oszczędzając, kupujemy dwa razy. Dlatego warto dołożyć te sto czy dwieście złotych w zamian za większą wytrzymałość sprzętu mobilnego. Zwłaszcza, jeśli kupujemy go dla podopiecznego. Dzieci mało kiedy obchodzą się delikatnie z elektroniką.

Dobrym przykładem lepszej jakości konstrukcyjnej zastosowanej nawet w tanim modelu będzie MSI Modern 14. Laptop posiada aluminiową obudowę, która zapewnia lepsze chłodzenie oraz większą wytrzymałość. Obudowa MSI uzyskała certyfikat MIL-STD-810G, co oznacza odporność na wstrząsy, skrajne temperatury, pył i wilgotność. Do tego dochodzi białe podświetlenie klawiszy, umożliwiające korzystanie z laptopa wieczorami i w nocy, a także świetny mechanizm podnoszonej klawiatury, dzięki któremu pisanie rozprawek jest znacznie wygodniejsze.

Droższe, wydajniejsze modele Prestige 14 również otrzymały militarny certyfikat MIL-STD-810G i także zostały zamknięte w wytrzymałych, aluminiowych obudowach z mechanizmem,, który delikatnie podnosi obudowę, dając bardziej ergonomiczną możliwość korzystania z klawiatury. Urządzenia Prestige wyróżniają się absolutnie przepiękną estetyką i niezwykle wąskimi ramkami ekranu. Rewelacyjnie wygląda zwłaszcza biały model tego laptopa. Jestem nim nieustannie zauroczony, od pierwszej oficjalnej zapowiedzi.

Masa i czas pracy na jednym ładowaniu - pomijane parametry, a mają kluczowe znaczenie.

 class="wp-image-1738728"

Najpierw zabierałem laptopa pod pachę, goniąc na zajęcia. Później nosiłem swojego laptopa w torbie, już jako wykładowca i nauczyciel. Teraz w miarę możliwości pracuję pod chmurką, wymykając się do kawiarni czy ogródka piwnego. Przez ponad dekadę swojego życia niemal dzień w dzień doświadczam tego, jak istotna jest masa laptopa. Wielkie, ciężkie sprzęty dla graczy co prawda mieściły się do torby, ale ich ciągnięcie przez kilka godzin dziennie było dalekie od przyjemnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na masę urządzenia. Zwłaszcza szukając modelu dla studenta czy do pracy biurowej.

Poręczny laptop do pracy biurowej i nauki nie powinien ważyć więcej niż 2 kg. Im bliżej masy jednego kilograma, tym lepiej. Tutaj warto zwrócić uwagę na wyniki modeli MSI, które pomimo solidniejszej, aluminiowej obudowy są naprawdę lekkie i poręczne. Tańszy laptop Modern 14 to sprzęt o masie 1,3 kg, z kolei potężniejszy i wydajniejszy Prestige 14 zbija tę wartość aż do 1,27 kg. W obu przypadkach mówimy o wyniku z akumulatorem.

Będąc przy akumulatorze, dobry laptop do nauki i pracy biurowej powinien poradzić sobie z przynajmniej 8-godzinnym dniem pracy, bez konieczności podłączania go do zasilania. Tutaj po raz kolejny modele referencyjne spełniają postawione przed nimi wymagania: tani MSI Modern 14 oraz wydajny MSI Prestige 14 działają ponad 10 godzin na jednym ładowaniu. Do tego model Prestige 14 został ulepszony o funkcję szybkiego ładowania. Wystarczy kwadrans na kablu, by zapewnić sobie 1,5 godziny mobilnej pracy. Świetna sprawa, gdy musimy gdzieś wyjść,  a zapomnieliśmy odpowiednio wcześnie naładować urządzenie.

Szukając laptopa dla podopiecznego, warto sprawdzić trwające promocje komunijne.

 class="wp-image-1740957"

Trwa specyficzny okres, w którym producenci laptopów w wyjątkowy sposób zabiegają o uwagę konsumenta. W kontekście promocji komunijnych warto zwrócić uwagę na nasze modele referencyjne - MSI Prestige 14 oraz MSI Modern 14 - które doczekały się cenowych obniżek oraz zestawów gratisów. Szczegóły promocji znajdują się pod tym adresem:

Materiał powstał we współpracy z marką MSI

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze