Kosmos  /  News

Łazik Perseverance fotografuje skamieniałego morsa. A nie, to tylko kamień

Łazik Perseverance fotografuje skamieniałego morsa. A nie, to tylko kamień
210 interakcji
dołącz do dyskusji

Łazik Perseverance dopiero co rozpoczął misję poszukiwania śladów życia na Marsie, a tu taka niespodzianka. Tuż pod jego nosem, w kraterze Jezero, nieopodal miejsca lądowania łazik natknął się na coś, co wygląda jak skamieniały mors.

No dobrze, pożartowaliśmy sobie a teraz do rzeczy. 11 czerwca 2021 r. kamery zainstalowane na pokładzie łazika Perseverance faktycznie zarejestrowały ciekawą skałę, która akurat z miejsca, w którym znajdował się łazik, przy udziale światła słonecznego wygląda - dla osób z bogatą wyobraźnią i zdolnością do skojarzeń - jak wylegujący się na piasku mors. Jakby nie patrzeć nie miałby się za bardzo, w czym wygrzewać, wszak mimo dużej ilości światła, temperatura w tym miejscu, nawet w najcieplejszym momencie doby wynosi kilkadziesiąt stopni Celsjusza poniżej zera.

Na koncie na Twitterze zespół misji Perseverance napisał, że łazik przyjrzał się tej skale, zmierzając do kolejnego celu misji. Według wpisu część członków zespołu misji uważa, że skała ta przypomina skały wulkaniczne na Ziemi.

Na podstawie danych uzyskanych za pomocą kamer SuperCam oraz kamer zainstalowanych na maszcie łazika badacze oszacowali rozmiary skały na około 2 metry. Jak zauważył jednak sam łazik na swoim koncie, choć skała jest interesująca i przykuwa wzrok, to jednak celem jego misji są przede wszystkim skały osadowe, które lepiej mogły zachować dowody na istnienie w przeszłości życia na Marsie. To już w sumie lepiej mu nie zawracać głowy skałami o ciekawym kształcie - lepiej niech się skupi na tych poszukiwaniach życia.