REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Klienci: „Xiaomi, garnij swoje sprzęty!” Xiaomi: „Spróbujemy to przemyśleć, ale dopiero się uczymy”

Fani wystosowali petycję, aby chiński czarny koń na rynku smartfonów bardziej przykładał się w przyszłości do pracy nad nakładką MIUI na system Android. Życzą sobie, by firma produkowała mniej smartfonów i nieco rozluźniła sojusz z Google’em. Xiaomi odpowiedziało na ich żądania.

31.05.2021
21:23
Xiaomi
REKLAMA

Xiaomi jest takim czarnym koniem na rynku elektroniki użytkowej, którego produkty cieszą się ogromną popularnością w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego — firma łączy niskie ceny z bardzo dobrą jakością w niemalże każdej kategorii i półce cenowej. Jakby tego było mało, najnowszy topowy smartfon w ofercie jest nowym królem fotografii mobilnej.

REKLAMA

Producenci smartfonów i innych sprzętów elektronicznych nie raz się już jednak przekonali, iż łaska fanów na pstrym koniu jeździ. Dotychczasowi miłośnicy firmy, która adoptowała (dosłownie!) nosacza sundajskiego z serii memów „Xiaomi lepsze”, zaczynają ostatnio coraz bardziej kręcić nosem. Coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie i nie uszło to uwadze szefostwa firmy.

Petycja fanów Xiaomi

Fani firmy umieścili swoje żądania na stronie internetowej pod adresem DearXiaomi.com. Domagają się, by chińska firma lepiej przyłożyła się do pracy nad nakładką MIUI na system Android w wersji Global ROM, czyli kierowanej na anglojęzyczne rynki. Jak przekonują, jest ona znacznie gorzej zoptymalizowana niż „to samo” oprogramowanie przeznaczone na rynek chiński.

Wśród postulatów w petycji fanów marek Xiaomi, Redmi i POCO, oprócz lepszego wsparcia MIUI w wersji Global znalazły się prośby o sortowanie wszystkich funkcji z chińskiej do międzynarodowej edycji systemu. Fani przekonują przy tym, że firma powinna produkować mniej różnych sprzętów i skupić się jedynie na kilku znacznie bardziej dopracowanych modelach.

xiaomi petycja miui global rom problem class="wp-image-1732332"
Fani listy piszą, Xiaomi odpowiada

Fani firmy Xiaomi życzyliby sobie widzieć w MIUI mniej aplikacji Google’a.

Podczas gdy to właśnie brak usług Google’a osłabił pozycję Huaweia na rynku mobilnym, fani Xiaomi chcieliby widzieć mniej aplikacji giganta z Mountain View na swoich telefonach. Autorzy petycji przekonują, że Xiaomi powinno umieszczać w ramach Global ROM-ów swoje programy takie jak np. Kontakty, Wiadomości, App Vault, XiaoAI itp.

Petycję nadal można podpisać, ale najwyraźniej dotychczasowe poparcie (6738 osób na datę publikacji) wystarczyło, żeby zainteresować akcją przedstawicieli firmy. Na stronie petycji pojawiło się oświadczenie zespołu odpowiedzialnego za MIUI i Global ROM-y. Jako relatywnie młoda firma, która powstała w 2010 r., poprosili o… wyrozumiałość i cierpliwość.

Odpowiedź firmy Xiaomi na petycję nie spodoba się przy tym wielu fanom.

Firma zaznacza, że do odpowiednich ludzi dotarło już polecenie, żeby lepiej dbać o jakość oprogramowania, w tym poprzez gruntowne testowanie nowości, wsparcie klienta i zbieranie feedbacku. Zapewnia też, że nowa wersja MIUI oznaczona numerem 12.5 skupia się właśnie na optymalizacji, ale jednocześnie nie planuje zrównania ze sobą wersji chińskiej i międzynarodowej.

REKLAMA

Xiaomi nazywa to „decyzją strategiczną” i zwraca uwagę na to, że tak jak swój lokalny rynek zna, tak tych zagranicznych się dopiero uczy. Przedstawiciele producenta obiecują przy tym, że spróbują przemyśleć swoje podejście, ale nie składają żadnych wiążących deklaracji dotyczących zmian. Czas dopiero pokaże, czy włodarze popularnej marki wezmą głos fanów pod uwagę, czy nie.

Fot. główna: Shutterstock / Davide Bianco Photo

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA