REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czekasz na okulary od Apple? Snap prezentuje nowe Spectacles, które pokazują możliwości AR

Snap pokazuje nową generację inteligentnych okularów Spectacles. Nowa wersja gadżetu noszonego na nosie nie skupia się już na nagrywaniu świata, a zamiast tego promuje rozwiązania AR.

21.05.2021
8:48
Snap prezentuje nowe Spectacles, które pokazują możliwości AR
REKLAMA

Pamiętacie jeszcze pierwsze Spectacles, okulary wyprodukowane przez twórcę Snapchata? Snap Inc. miał naprawdę ciekawy pomysł polegający na umieszczeniu w okularach przeciwsłonecznych kamerki oraz modułów do transmisji bezprzewodowej. Zdjęcia i filmy nagrane okularami można było umieszczać na Snapchacie bądź innych mediach społecznościowych, przy czym były to materiały z niesamowitą perspektywą widoku z pierwszej osoby.

REKLAMA
snap spectacles 2 class="wp-image-545785"

Przez pewien czas Spectacles były bardzo gorącym gadżetem w świecie nowych technologii. Początkowo okularów nie dało zamówić się przez internet, a trzeba było na nie polować pod specjalnymi maszynami zmieniającymi swoją lokację w amerykańskich miastach.

Okulary Spectacles nowej generacji to już nie tylko kamerka. Tym razem jest to zestaw rozszerzonej rzeczywistości.

 class="wp-image-1718022"
Nowe okulary Spectacles

Snap Inc. właśnie pokazał nową generację okularów Spectacles. Ma ona zupełnie odmieniony wygląd (choć Snap pozostał przy odważnych kształtach), a do tego zmieniło się przeznaczenie tego sprzętu.

Nowe Spectacles są okularami rozszerzonej rzeczywistości, co oznacza, że mają wbudowane półprzezroczyste ekrany nakładające na rzeczywisty obraz pewne cyfrowe treści. To dość spektakularne osiągnięcie biorąc pod uwagę rozmiar okularów. Jeszcze kilka lat temu okulary AR były naprawdę ogromne, co widać było m.in. na przykładzie HoloLens wyprodukowanych przez Microsoft.

Czekasz na okulary AR od Apple? Czekaj dalej. Nowe Spectacles nie będą rozszerzeniem iPhone’a.

 class="wp-image-1718025"

Choć nowe Spectacles są okularami AR, to mają zupełnie inne przeznaczenie niż np. Google Glass, czy zapowiadane od dłuższego czasu okulary AR, nad którymi ma pracować Apple. Spectacles na swoich cyfrowych ekranach nie wyświetlą powiadomień czy wskazówek nawigacji. Zamiast tego stawiają w całości na sztukę.

Nowe Spectacles mają być platformą dla twórców AR, którzy mogą rozszerzać rzeczywistość o różne kreatywne treści. Ten pomysł zapewne ma swoją grupę odbiorców, ale nie wyobrażam sobie, by każdy fan technologii miał podziwiać na plaży układ słoneczny wyświetlony cyfrowo nad prawdziwym piaskiem.

Cały pomysł to próba przeniesienia różnych nakładek graficznych ze Snapchata do prawdziwego świata, co ma zapewnić „magicznych” doznań odbiorcom. Z kolei twórcy mogą wykorzystać oprogramowanie Lens Studio do tworzenia nowych treści dostępnych w okularach AR. Osobiście nie kupują tego pomysłu i mam mocne przeczucie, że tym razem sukcesu nie będzie.

REKLAMA

Snap Inc. nie dzieli się szczegółami w warstwie technicznej, ale wiemy, że okulary ważą 134 g, mają panel dotykowy do obsługi bez aplikacji, a ekrany umieszczone w szkiełkach mają bardzo wysoką jasność 2000 nitów, dzięki czemu można ich używać również na zewnątrz. Całość wykorzystuje też dwie kamerki, które pozwalają skanować otoczenie, by poprawnie wyświetlać w nim cyfrowe treści. Z materiałów Snap Inc. wynika, że cyfrowe ekrany zajmują dość niewielki wycinek pola widzenia.

Nowa wersja Spectacles na razie nie trafi do sprzedaży, lecz do artystów współpracujących z firmą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA