REKLAMA

Połowę plastikowych opakowań na świecie wyprodukowało raptem 20 firm. I co teraz?

Materiały plastikowe jednorazowego użytku można znaleźć dosłownie wszędzie na świecie, od restauracji po dno oceaniczne. Bardzo często wykorzystywane są jedynie przez chwilę, a rozkładają się całe wieki. Naukowcy postanowili sprawdzić, kto je produkuje.

21.05.2021 11.28
Kaucja za plastikowe butelki
REKLAMA

Analiza opracowana przez australijską fundację Minderoo zakończyła się publikacją spisu 100 największych na świecie producentów polimerów, z których następnie produkuje się jednorazowe opakowania plastikowe. Warto jednak tutaj podkreślić, że w raporcie nie wymieniono odbiorców tudzież producentów opakowań plastikowych, a firmy, które produkują polimery, które następnie są wykorzystywane do produkcji czy to opakowań plastikowych, czy maseczek jednorazowych.

REKLAMA

Na całej Ziemi badacze zidentyfikowali 1200 fabryk, w których produkuje się pięć najczęściej wykorzystywanych w tym przemyśle polimerów: PET, PP, HDPE, LDPE oraz LLDPE. Tysiąc dwieście to całkiem spora liczba, ale w rzeczywistości wszystkie te fabryki należą do zaledwie 300 firm.

Dwieście z tych trzystu firm to „płotki” odpowiadające łącznie za 10 proc. łącznej produkcji polimerów. Po ich odrzuceniu pozostaje zaledwie sto firm, które odpowiadają za produkcję aż 90 proc. wszystkich polimerów wykorzystywanych w produktach jednorazowych.

Sto firm odpowiada za dziewięćdziesiąt procent plastiku. Dalej jest jeszcze gorzej.

 class="wp-image-1718673"
Top 10 producentów polimerów. Źródło: Mindaroo Foundation

W tej negatywnej wersji „elity” wciąż znajdziemy względne płotki i grube ryby (choć analogie do ryb mogą być nie na miejscu, jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile plastiku kończy w morzach i oceanach). Największe dwadzieścia z tych stu firm wciąż odpowiada za produkcję 55 proc. odpadów plastikowych na całym świecie.

Te trzy firmy, które stanęły na podium rankingu, odpowiadają za 16 proc. jednorazowych odpadów plastikowych na całym globie. Każda z tych firm produkuje rocznie ponad 5 mln ton odpadów.

Wnioski?

REKLAMA

Paradoksalnie taki spis pokazuje, że walka z jednorazowymi produktami plastikowymi trwa nie tam, gdzie powinna. Walka skupia się na tysiącach małych firm, które produkują gotowe opakowania plastikowe. Walka z tysiącami podmiotów rozsianych po całym świecie jest jednak niezwykle trudna ze względu na ograniczenia i różne przepisy obowiązujące w różnych krajach.

Autorzy raportu wskazują, że wystarczyłoby skupić się na uregulowaniu działalności producentów polimerów. Gdyby przepisy dotknęły górne 20 firm z rankingu - miałoby to realny wpływ na przepływ plastiku w skali światowej. To właśnie te 20 firm w końcu odpowiada za ponad połowę jednorazowych opakowań plastikowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA