Gry  / News

To kamień milowy. Telewizory Samsung Neo QLED jako pierwsze w branży z gamingowym certyfikatem VDE

Picture of the author

Modele QN900, QN800, QN90 i QN85 współtworzące zupełnie nową, Mini LED-ową linię telewizorów Neo QLED u Samsunga mogą z dumą prezentować logo VDE Gaming TV Performance. Osiągnęły input lag poniżej 10 ms w trybie HDR z jasnością przekraczającą 1000 nitów.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że maksymalne osiągi telewizora a maksymalne osiągi telewizora w Trybie Gry – to dwie zupełnie różne kwestie. Telewizor, który zapewnia rewelacyjny efekt HDR, świetną kompensację ruchu i liczne algorytmy korygujące niedoskonałości obrazu może we wspomnianym Trybie Gry oferować obraz o jakości dużo niższej, niż sugerowałyby jego możliwości techniczne.

Liczne elementy przetwarzania obrazu w telewizorze zajmują cenny czas jego procesora i systemów doświetlających. Dopóki oglądamy treści VOD czy transmisję telewizyjną jest to dla widza nieistotne – wszak nie ma najmniejszego znaczenia, czy nowa scena w filmie pojawi się tuż po otrzymaniu informacji o niej z aplikacji – czy o kilkaset milisekund później.

Takie samo opóźnienie jest niedopuszczalne w grach wideo. Gdyby telewizor pokazywał nam obraz z gry opóźniony o kilkaset milisekund, sterowanie nią byłoby wysoce nieprzyjemne, a zręcznościowe wyzwania trudniejsze niż twórcy gry przewidywali.

Dlatego też w Trybie Gry telewizor wyłącza wszelkie mechanizmy przetwarzania obrazu, których działanie trwa zbyt długo. Limitowane są zarówno programowe algorytmy, jak i elementy mechaniczne – na przykład zakres działania lamp doświetlających i stref wygaszania. Do tej pory żaden telewizor w Trybie Gry nie przeszedł testów VDE Gaming TV Performance. Samsung Neo QLED osiągnęły to jako pierwsze w branży.

Telewizory Samsung Neo QLED z certyfikatem VDE „Gaming TV Performance”. Najlepsze do gier wideo.

Wyróżnienie przyznano czterem modelom z tegorocznej linii Neo QLED (QN900, QN800, QN90, QN85) w uznaniu za ich parametry gamingowe, czyli niski input lag  oraz HDR o jasności przekraczającej 1000 nitów. Obsługę HDR wzbogacono w tych modelach o technologię FreeSync Premium Pro, dzięki której otrzymujemy lepszy kontrast przy zachowaniu działania techniki synchronizacji matrycy telewizora z układem graficznym konsoli bądź komputera.

To nie wszystkie atuty gamingowe nowych Neo QLED-ów. Dodatkowe funkcje, takie jak Ultra Szeroki Widok w Grach i Panel Gracza zapewniają szerszy widok gry za sprawą trybu pracy w proporcjach ekranu 21:9 i 32:9, jak również możliwość szybkiego wyszukiwania informacji o grach za pomocą wspomnianego panelu. Matryce Mini LED utrzymują kontrast, jasność i płynność (do 120 Hz przy 4K) przy zachowaniu obsługi szerokiej palety barwnej.

A warto mieć na uwadze, że poza Trybem Gry parametry pracy nowych telewizorów Neo QLED są jeszcze wyższe.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst