REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

To kamień milowy. Telewizory Samsung Neo QLED jako pierwsze w branży z gamingowym certyfikatem VDE

Modele QN900, QN800, QN90 i QN85 współtworzące zupełnie nową, Mini LED-ową linię telewizorów Neo QLED u Samsunga mogą z dumą prezentować logo VDE Gaming TV Performance. Osiągnęły input lag poniżej 10 ms w trybie HDR z jasnością przekraczającą 1000 nitów.

18.03.2021
16:18
samsung neo qled
REKLAMA

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że maksymalne osiągi telewizora a maksymalne osiągi telewizora w Trybie Gry – to dwie zupełnie różne kwestie. Telewizor, który zapewnia rewelacyjny efekt HDR, świetną kompensację ruchu i liczne algorytmy korygujące niedoskonałości obrazu może we wspomnianym Trybie Gry oferować obraz o jakości dużo niższej, niż sugerowałyby jego możliwości techniczne.

REKLAMA

Liczne elementy przetwarzania obrazu w telewizorze zajmują cenny czas jego procesora i systemów doświetlających. Dopóki oglądamy treści VOD czy transmisję telewizyjną jest to dla widza nieistotne – wszak nie ma najmniejszego znaczenia, czy nowa scena w filmie pojawi się tuż po otrzymaniu informacji o niej z aplikacji – czy o kilkaset milisekund później.

 class="wp-image-1552739"

Takie samo opóźnienie jest niedopuszczalne w grach wideo. Gdyby telewizor pokazywał nam obraz z gry opóźniony o kilkaset milisekund, sterowanie nią byłoby wysoce nieprzyjemne, a zręcznościowe wyzwania trudniejsze niż twórcy gry przewidywali.

Dlatego też w Trybie Gry telewizor wyłącza wszelkie mechanizmy przetwarzania obrazu, których działanie trwa zbyt długo. Limitowane są zarówno programowe algorytmy, jak i elementy mechaniczne – na przykład zakres działania lamp doświetlających i stref wygaszania. Do tej pory żaden telewizor w Trybie Gry nie przeszedł testów VDE Gaming TV Performance. Samsung Neo QLED osiągnęły to jako pierwsze w branży.

Telewizory Samsung Neo QLED z certyfikatem VDE „Gaming TV Performance”. Najlepsze do gier wideo.

Wyróżnienie przyznano czterem modelom z tegorocznej linii Neo QLED (QN900, QN800, QN90, QN85) w uznaniu za ich parametry gamingowe, czyli niski input lag  oraz HDR o jasności przekraczającej 1000 nitów. Obsługę HDR wzbogacono w tych modelach o technologię FreeSync Premium Pro, dzięki której otrzymujemy lepszy kontrast przy zachowaniu działania techniki synchronizacji matrycy telewizora z układem graficznym konsoli bądź komputera.

 class="wp-image-1552718"
REKLAMA

To nie wszystkie atuty gamingowe nowych Neo QLED-ów. Dodatkowe funkcje, takie jak Ultra Szeroki Widok w Grach i Panel Gracza zapewniają szerszy widok gry za sprawą trybu pracy w proporcjach ekranu 21:9 i 32:9, jak również możliwość szybkiego wyszukiwania informacji o grach za pomocą wspomnianego panelu. Matryce Mini LED utrzymują kontrast, jasność i płynność (do 120 Hz przy 4K) przy zachowaniu obsługi szerokiej palety barwnej.

A warto mieć na uwadze, że poza Trybem Gry parametry pracy nowych telewizorów Neo QLED są jeszcze wyższe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA