REKLAMA

Magnesy w iPhonach 12 i urządzeniach MagSafe mogą zakłócać pracę rozruszników serca

Zaprezentowane przez Apple'a smartfony z serii iPhone 12 wyposażone są w specjalne magnesy, które pozwalają im łączyć się z akcesoriami MagSafe. Mogą one zakłócać pracę rozruszników serca.

12.01.2021 15.30
Urządzenia MagSafe oraz iPhone'y 12 mogą wpływać na pracę rozruszników serca
REKLAMA

Przeprowadzone niedawno badania wskazują, że owe magnesy mogą stanowić zagrożenie dla osób z wszczepionym rozrusznikami serca. Jak donosi magazyn MacMagazine umieszczenie telefonu wyposażonego w magnesy w pobliżu rozrusznika Medtronic może prowadzić do jego deaktywacji.

REKLAMA

Wielu komentatorów zaznacza jednak, że nie jest to jakaś wyjątkowa cecha magnesów zastosowanych przez Apple, a cecha wszystkich magnesów. Pytanie jednak, jakie magnesy na co dzień nosimy w pobliżu serca? Ja nie jestem w stanie sobie żadnych przypomnieć, natomiast telefon w wewnętrznej kieszeni kurtki czy koszuli jest czymś powszechnym. Być może zatem przydałaby się dodatkowa informacja dla klientów, aby w przypadku posiadania rozrusznika serca, telefon trzymać gdzie indziej?

Każdy iPhone ma magnesy

Apple jednak przekonuje, że iPhone 12 nie powinien stanowić wyższego ryzyka niż jakikolwiek wcześniejszy telefon producenta, mimo tego, że posiada więcej magnesów. Jednocześnie firma zaznacza, że wszystkie iPhone’y  mają magnesy oraz elementy emitujące pole elektromagnetyczne, które w jakimś stopniu może oddziaływać na elektroniczne urządzenia medyczne.

iPhone zawiera magnesy oraz elementy i urządzenia radiowe, które emitują pola elektromagnetyczne. Te magnesy i pola elektromagnetyczne mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych takich jak elektrostymulatory i defibrylatory.

Chociaż wszystkie modele iPhone'a 12 zawierają więcej magnesów niż poprzednie modele iPhone'a, nie spodziewamy się, że będą stwarzać większe ryzyko zakłóceń magnetycznych w urządzeniach medycznych niż poprzednie modele iPhone'a.

Aby uzyskać informacje na temat danego urządzenia medycznego oraz ewentualnej konieczności zachowywania bezpiecznej odległości między nim a iPhone'em, skonsultuj się ze swoim lekarzem i producentem urządzenia. Jest wiele urządzeń medycznych, których producenci udostępniają zalecenia dotyczące bezpiecznego ich użycia w pobliżu produktów bezprzewodowych lub magnetycznych, które pozwalają unikać potencjalnych zakłóceń. Jeśli podejrzewasz, że iPhone zakłóca pracę urządzenia medycznego, przestań używać iPhone'a.

- czytamy na stronie producenta.

Pora na nowe rozruszniki serca

REKLAMA

Z pewnością wyniki badań opublikowane w periodyku Heart Rhythm Journal sprowokują innych badaczy do dokładnego zbadania ryzyka związanego z używaniem smartfonów (jak i innych urządzeń wyposażonych w magnesy) przez osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca.

Jednocześnie jest to też okazja na zwrócenie uwagi producentów sprzętu medycznego na to, że w dzisiejszych czasach, gdzie jesteśmy z każdej strony otoczeni urządzeniami emitującymi promieniowanie elektromagnetyczne, powinni pomyśleć o opracowaniu technologii, która nie będzie tak wrażliwa na zakłócenia powodowane przez urządzenia dnia codziennego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA