REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Już niemal 14 proc. mieszkańców Polski w zasięgu 5G od Plusa

Plus donosi o kolejnych sukcesach na polu wdrażania sieci 5G do swojej infrastruktury. Operator ma się czym pochwalić, już ponad 5,2 mln ludzi może korzystać z 5G w Plusie. A to dopiero początek.

07.12.2020
11:39
plus 5g pakiet 60 gb
REKLAMA

Już w maju Plus udostępnił pierwszym klientom sieć 5G w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Pod koniec listopada, zgodnie z zapowiedziami, we wszystkich tych miastach oraz kilkudziesięciu nowych miejscowościach zostały uruchomione kolejne nadajniki. Dzięki czemu już ponad 5,2 mln osób może korzystać z najnowocześniejszej w Polsce sieci 5G od Plusa.

REKLAMA

Sieć 5G od Plusa – lista miejscowości w zasięgu. Stan na listopad 2020 r.

Aktualna lista miejscowości w zasięgu 5G w Plusie prezentuje się następująco:

 • województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce,
 • województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek,
 • województwo lubelskie: Biała Podlaska,
 • województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
 • województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice,
 • województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
 • województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe,
 • województwo opolskie: Opole,
 • województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
 • województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale,
 • województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska,
 • województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg,
 • województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin Stare Miasto, Baranowo,
 • województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław.

Jednocześnie operator prowadzi prace związane z poszerzaniem zasięgu sieci nowej generacji. Zgodnie z planem w przyszłym roku sieć 5G będzie składać z ponad 1,7 tys. nadajników. Dzięki temu z sieci piątej generacji w Plusie będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób w ponad 150 miejscowościach, w tym we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich.

REKLAMA

Aktualnie w Plusie trwa promocja, dzięki której każdy, kto do początku stycznia wybierze dowolny abonament, otrzymuje dostęp do sieci piątej generacji na cały okres umowy. W ofercie operatora znajduje się aktualnie kilkanaście urządzeń z obsługą 5G z różnych półek – zarówno modele sztandarowe, jak i te przystępniejsze cenowo.

Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz ma zapewnić lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwolić zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA