REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińczycy dwukrotnie powiększyli katalog bardzo szybkich gwiazd. Część z nich ucieknie nawet z naszej galaktyki

Pierwsze gwiazdy, które przemierzają Drogę Mleczną z prędkościami dużo większymi od gwiazd otoczenia, odkryto dopiero w 2005 r. Lista takich gwiazd właśnie powiększyła się o 100 procent.

31.12.2020
11:31
Chińczycy powiększyli katalog bardzo szybkich gwiazd. Część z nich ucieknie nawet z naszej galaktyki
REKLAMA

Chińscy naukowcy, analizując dane zbierane przez teleskopy LAMOST oraz Gaia, odkryli aż 591 nowych gwiazd poruszających się z ogromnymi prędkościami. To zaskakująco duża liczba, bowiem jak dotąd, na przestrzeni ostatnich 15 lat, łącznie odkryto około 550. Można zatem stwierdzić, że tym jednym artykułem naukowym chińscy naukowcy podwoili liczbę znanych gwiazd tego typu.

REKLAMA

Droga Mleczna składa się z setek miliardów gwiazd – w zależności od tego, gdzie sprawdzimy, liczbę tę szacuje się na 200-400 mld gwiazd – jednak tylko niewielka garść z nich charakteryzuje się bardzo wysokimi prędkościami. Według definicji szybkie gwiazdy to takie, których prędkość jest wyższa o 65-100 km/s od średniej prędkości gwiazd w otoczeniu Słońca.

Analizując ruch takich gwiazd naukowcy mogą dowiedzieć się bardzo dużo o naszej galaktyce, zarówno o supermasywnej czarnej dziurze w samym jej centrum, jak i o otaczającym ją rozległym halo galaktycznym. Analiza składu chemicznego odkrytych gwiazd wskazuje, że większość z nich charakteryzuje się niską zawartością ciężkich metali i najprawdopodobniej pochodzi z galaktyk karłowatych, które na przestrzeni ostatnich 10 miliardów lat zostały wchłonięte przez Drogę Mleczną.

REKLAMA

Co ciekawe, 43 z odkrytych teraz gwiazd ma prędkość na tyle dużą, że może wyrwać się z okowów grawitacji galaktyki i uciec w przestrzeń międzygalaktyczną. Tak samo jak planety, które uciekają z układów planetarnych, aby przemierzać pustki przestrzeni międzygwiezdnej, tak i niektóre gwiazdy mogą uciekać ze swoich galaktyk, aby przemierzać pustkę przestrzeni międzygalaktycznej.

Warto o nich pamiętać, kiedy myślimy o przestrzeni między galaktykami. Także i tam mogą się trafić pojedyncze gwiazdy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA