REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Farmy wiatrowe i fotowoltaika zamiast węgla. Polski ZE PAK przejdzie na zieloną energię do 2030 r.

Przyjęte niedawno porozumienie związków zawodowych górników  z rządem zakłada zamknięcie ostatniej kopalni węgla do 2049 roku. Niektóre przedsiębiorstwa z sektora energetycznego mają jednak znacznie ambitniejsze cele. Koncern energetyczny ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza jest zdecydowanie jednym z nich.

01.10.2020
20:31
Koncern Energetyczny ZE PAK ogłasza przejście na OZE do 2030 r.
REKLAMA

Starając się osiągnąć cele zapisane w Porozumieniu Paryskim, koncern ma zamiar całkowicie zakończyć produkcję prądu z węgla do końca obecnej dekady. W tym celu w nadchodzących latach ZE PAK będzie stopniowo zwiększał udział energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że po 2030 r. ZE PAK chce produkować już tylko zieloną energię.

REKLAMA

Jak na razie jest to pierwszy gracz na polskim rynku energetycznym, który zdecydował się na wprowadzenie tak intensywnego programu przechodzenia na OZE. Według komunikatu prasowego przekazanego przez spółkę, istotnym elementem transformacji będzie  zielony wodór, który postrzegany jest przez spółkę jako potencjalne podstawowe paliwo stosowane w gospodarce, ale także w zastosowaniach domowych.

Przedstawiciele spółki przekonują, że korzyści dla środowiska wynikające z przejścia z węgla na odnawialne źródła energii, to nie jedyne korzyści wynikające z planowanej transformacji.

To również szansa na nowe miejsca pracy. Jedną z ważnych inicjatyw jest budowa Centrum Szkoleniowego OZE dla m.in. pracowników Grupy ZE PAK, którzy są zagrożeni utratą pracy na skutek przechodzenia przez Grupę z wytwarzania energii opartej na węglu brunatnym na produkcję z OZE

– mówi Piotr Woźny, przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Plan przejścia z węgla na OZE

W ciągu nadchodzących dziesięciu lat spółka zamierza odejść od wytwarzania energii w elektrowniach Pątnów I oraz Pątnów II. W tym samym czasie koncern rozpocznie budowę farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych, które będą dostarczały energię z wiatru i słońca.

Dotychczasowo wykorzystywane kotły węglowe zostaną tymczasem zmodernizowane i przystosowane do spalania biomasy w Elektrowni Konin, która w procesie elektrolizy będzie produkowała zielony wodór.

REKLAMA

W mniejszej, lokalnej skali będą stopniowo powstawały biogazownie rolnicze, które będą wytwarzały energię z biogazu.

Wszystkie powyższe projekty, wraz z bardziej futurystycznymi, jak chociażby budowa własnych zeroemisyjnych autobusów wodorowych czy  produkcja napędów wodorowych do łodzi motorowych mają pozwolić spółce całkowicie odejść od węgla i skupić się na produkcji energii ze źródeł, które nie przyczyniają się do zmian klimatycznych.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA