REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Huawei rzuca wyzwanie Google’owi. Wprowadza własną wyszukiwarkę, mapy i pakiet biurowy

Chiński gigant nie zamierza się poddawać. Huawei walczy z amerykańskimi sankcjami jak tylko potrafi. Właśnie uruchomił usługi Wyszukiwarka Petal, Mapy Petal i Dokumenty Huawei – zestaw usług dla urządzeń z systemem EMUI.

22.10.2020
21:18
Huawei prezentuje własne mapy, pakiet biurowy i wyszukiwarkę
REKLAMA

Jednym ze skutków trwającej zimnej wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest odseparowanie Huaweia od Google’a. Amerykańskie firmy – z nielicznymi wyjątkami – mają zakaz nawiązywania jakichkolwiek relacji biznesowych z Huaweiem. To między innymi oznacza, że Huawei nie może już wykorzystywać Usług Google Play w swoich urządzeniach – w tym Wyszukiwarki Google, Map Google czy G Suite.

REKLAMA

Huawei zaczął więc poważnie inwestować w autorskie rozwiązania. Dziś ogłasza ich efekty: autorskie wyszukiwarka, mapy i pakiet biurowy.

Mapy i wyszukiwarka oznaczone zostały marką Petal. Pakiet biurowy nazywa się za to Huawei Docs. Wszystkie mają rywalizować z usługami Google’a i Microsoftu. Niestety – przynajmniej na razie – nie są dostępne w wersji webowej. Moim zdaniem to błąd, ale praktyka wykaże czy miałem rację. W każdym razie na dziś aplikacje klienckie tych usług dostępne są wyłącznie na system operacyjny EMUI, pod kontrolą którego działają telefony i tablety tego producenta.

 class="wp-image-1471280"

Wyszukiwarka Petal na dziś obsługuje przeszukiwanie zasobów Sieci w wielu różnych kategoriach aplikacje, wiadomości, filmy, zdjęcia, zakupy, loty i lokalne firmy. Wyniki wyszukiwania prezentowane są nie w formie liście linków – jak u Google’a czy Binga – a dedykowanych każdemu wynikowi kart.

 class="wp-image-1471283"

Mapy Petal również obsługują wyszukiwarkę, a także tryb nawigacji i oznaczanie ulubionych miejsc. Zapewniają informacje o natężeniu ruchu na drogach, a także – w wybranych miastach – podgląd na żywo pojazdów komunikacji miejskiej.

 class="wp-image-1471286"
HUAWEI Docs

Dokumenty Huawei obsługują edycję dokumentów w ponad 50 formatach – w tym we wszystkich ustandaryzowanych przez ISO formatach, a więc ODF oraz Office Open XML (czyli Office). Zapewniają możliwość wspólnej pracy nad dokumentami z aktualizacjami w czasie rzeczywistym.

REKLAMA

Petal i Huawei Docs to coś, co zamierzamy niezwłocznie przetestować.

A tak się składa, że Dawid Kosiński właśnie testuje Mate’a 40 Pro, pracującego pod kontrolą najnowszej wersji EMUI. Przyjrzy się bardzo dokładnie zarówno usługom Petal, jak i Dokumentom Huawei. Szczegóły już niebawem na Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA