REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft usprawni przewijanie w Edge. Przy okazji naprawi Chrome'a

Przewijanie witryn w pionie i poziomie przy użyciu przeglądarki Chrome bywa wyzwaniem nawet dla mikroprocesora z wysokiej półki. Microsoft ma pomysł, jak to zmienić. Skorzystają na tym też Edge, Opera i wiele innych przeglądarek.

12.10.2020
9:34
chrome na androida beta 64-bit pasek adresu
REKLAMA

Jak na najszybszą przeglądarkę na rynku, Chrome potrafi być frustrująco powolny. Jednym z problemów przeglądarki – podobno szczególnie w jej wersji dla Windowsa – jest obsługa przewijania witryn rolką myszki czy gładzikiem, w szczególności gdy ta składa się z wielu tak zwanych ramek lub gdy te zawierają wiele aktywnych skryptów nasłuchujących, mocno obciążających procesor główny urządzenia.

REKLAMA

Problem ten jest szczególnie odczuwalny na komputerach ze starszym lub tańszym mikroprocesorem, ale i w wielu przypadkach potrafi zatkać nawet nowoczesnego i szybkiego desktopa. Chrome – i wszystkie bazujące na Chromium przeglądarki – wykorzystują znaczną ilość zasobów na wykrycie regionu, który ma być przewijany. Stąd wyżej wspomniane ramki witryn, gdzie każda ramka ma swój mechanizm sprawdzający czy aktualnie jest przewijana.

Poprawka dla Chrome’a od Microsoftu ma sprawić, że przewijanie rolką będzie równie płynne, co przewijanie dotykiem.

Microsoft, jako członek projektu Chromium, zaproponował gotowe już rozwiązanie, które czeka na aprobatę moderatorów Google’a. Zapewniony przez firmę kod czerpie wiele inspiracji z mechanizmu obsługi interfejsu dotykowego, jaki jest obecny w przeglądarce. W dość dużym uproszczeniu: mechanizm obsługi przewijania rolka myszki lub podobnym akcesorium ma działać na bardzo podobnej zasadzie. Szczegóły techniczne zostały opisane w tym dokumencie.

REKLAMA

Poprawka, według wstępnych testów, znacząco redukuje wszelkie opóźnienia w reagowaniu na przewijanie rolką kosztem bardzo niewielkiego, będącego na granicy błędu pomiaru ogólnego narzutu na wydajność. Rzeczona łatka dotyczy całego projektu Chromium, a więc skorzysta na niej również przeglądarka Edge, a także Opera, Brave, Vivaldi i pozostali jego członkowie.

Microsoft rzecz jasna nie zajmuje się tylko usprawnianiem wszystkich przeglądarek Chromium – szczególną uwagę poświęca własnemu Edge’owi. Przeglądarka już niedługo zyska wygodne narzędzie do zapisywania zrzutów witryn internetowych i przypilnuje, byśmy zawsze mieli trudne do złamania hasła.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA