REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

TVN i Polsat ramię w ramię przeciwko Netfliksowi. Powstanie nowy gracz na rynku VOD

TVN i Grupa Cyfrowy Polsat szykują zawieszenie broni. Dwóch konkurentów na polskim rynku VOD, czyli Player oraz Ipla, połączy siły w walce z Netfliksem.

14.07.2020
19:34
ipla player tvn discovery grupa cyfrowy polsat vod
REKLAMA

Player od TVN-u i Ipla od Polsatu to dwa najbardziej rozpoznawalne serwisy wideo na żądanie o polskim rodowodzie. Zamiast jednak konkurować ramię w ramię z zagranicznymi usługami pokroju Netfliksa, który szturmem wdarł się na nasz rynek, rywalizują same ze sobą.

REKLAMA

TVN i Polsat szykują zawieszenie broni

Już w zeszłym roku pojawiły się pierwsze doniesienia, jakoby w niedalekiej przyszłości obaj potentaci polskiego rynku telewizyjnego mieli połączyć siły w internecie. Podpisano wtedy umowę joint venture, na mocy której miała powstać zupełnie nowa platforma VOD, która miałaby treści zarówno od TVN Discovery, jak i Grupy Cyfrowy Polsat.

Sprawa potem ucichła, a Player i Ipla dalej się rozwijają — w tym drugim przypadku pojawiła się nawet aplikacja na Apple TV, a ta pierwsza ma się takowej doczekać. Nie oznacza to jednak, że TVN Discovery i Grupa Cyfrowy Polsat odłożyli swoje wspólne plany na półkę. Nowa usługa cały czas powstaje i teraz trafiły do sieci nowe informacje na jej temat.

W jaki sposób powstanie nowy gracz na polskim rynku VOD?

Jak podaje Telepolis, nową niezależną firmę zakłada Grupa Cyfrowy Polsat, a TVN Discovery wykupi w niej połowę udziałów, gdy tylko pozwoli na to UOKiK. Początkowe finansowanie wyniesie przy tym po maksymalnie 30 mln zł od obu firm, które zajmą się też dostarczaniem treści własnych.

Oprócz tego TVN i Cyfrowy Polsat już wspólnie wykupią licencje na filmy, seriale, transmisje sportowe, dokumenty i inne programy od zewnętrznych dostawców. Zapewne powstaną też zupełnie nowe produkcje na wyłączność dla tej platformy.

TVN Discovery i Grupa Cyfrowy Polsat muszą przekonać teraz co do słuszności swojego projektu Komisję Europejską.

REKLAMA

Nowy polski serwis będzie dostępny nie tylko w kraju nad Wisłą, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki temu dostęp do polskich oraz licencjonowanych treści będą mieli zarówno mieszkańcy tych państw, jak i Polacy mieszkający za granicą.

Zapowiada się to niezwykle ciekawie, chociaż nie wiemy jeszcze, jaką nazwę otrzyma nowy serwis oraz kiedy miałby wystartować. Na razie wszystko jest w rękach urzędników, a w dodatku rodzice nowej usługi, czyli Player i Ipla, wcale nie muszą przejść do lamusa, gdy takowa się pojawi. Jest spora szansa, że wszystkie trzy serwisy będą istnieć obok siebie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA