REKLAMA

To już ta pora roku. Obłoki srebrzyste rozświetlają wieczorne niebo nad Polską

Wczoraj media społecznościowe zostały wprost zalane zdjęciami spektakularnych chmur widocznych długo po zmroku na późnowieczornym niebie. Nawet mieszkańcy Warszawy mieli okazję zobaczyć co nieco.

01.07.2020 19.55
To już ta pora roku. Obłoki srebrzyste rozświetlają wieczorne niebo nad Polską
REKLAMA

Czym są obłoki srebrzyste?

REKLAMA

Obłoki sferyczne to najwyższe chmury obserwowane z powierzchni Ziemi. Jako chmury mezosferyczne, znajdują się one na wysokości 75-85 km nad powierzchnią Ziemi. Dla porównania można powiedzieć, że rejsowe samoloty pasażerskie przecinające nasze niebo nigdy nie latają wyżej niż na wysokości 12 km, a linia Karmana, tzw. granica przestrzeni kosmicznej znajduje się na wysokości 100 km.

Obłoki najczęsciej widoczne są pod koniec wiosny i na początku lata, gdy Słońce nawet po zmroku nie chowa się zbyt nisko pod horyzontem. Słońce ukryte 5-15 stopni pod horyzontem choć niewidoczne dla obserwatorów na Ziemi, to widoczne są z wysokości 85 km. Z tego też powodu promienie słoneczne emitowane ze Słońca, wciąż od dołu podświetlają obłoki. Z Ziemi zatem widoczne są one jako delikatnie podświetlone chmury na ciemnym niebie.

Do końca nie wiadomo, skąd się bierze para wodna na takich wysokościach. Czasami obłoki powstają po starcie rakiety, gdy gazy wylotowe silników działających na tej wysokości składają się w dużej mierze z pary wodnej. W innych przypadkach mogą być to ślady po spalaniu się materii kometarnej w ziemskiej atmosferze lub po przelocie meteoroidu.

W ubiegłym roku udało mi się przypadkiem złapać takie:

Gdzie szukać obłoków srebrzystych?

Zazwyczaj obłoki pojawiają się nad północnym horyzontem, choć dwa tygodnie temu pojawiły się także na zachodzie. Często towarzyszy im jasna gwiazda Kapella, która unosi się tuż nad widnokręgiem.

Warto ich szukać codziennie na północno-zachodnim horyzoncie po zachodzie słońca, gdy już się ściemni, lub na północno-wschodnim horyzoncie tuż przed świtem. Do obserwacji nie potrzebujemy żadnych instrumentów. Wystarczą oczy. Idealnie.

Co widzieliśmy w ostatnich dniach?

Krótki przegląd mediów społecznościowych wskazuje, że wielu z was miało okazję oglądać obłoki srebrzyste w ostatnich dniach. Poniżej najciekawsze zdjęcia internautów.

REKLAMA

Jeżeli zatem zapowiada się u was czyste niebo wieczorami, wyjrzyjcie choć przez okno lub wyjdźcie na zewnątrz. Może akurat uda się dostrzec te wyjątkowo urodziwe jasne obłoki na ciemnym niebie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA