REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Fragment Księżyca zanurzy się w cieniu Ziemi. Dziś półcieniowe zaćmienie w czasie truskawkowej pełni

Choć prognoza pogody na wieczór nie nastraja optymistycznie, to może akurat ktoś z was będzie miał okazję rzucić okiem dzisiaj na wschodzący Księżyc. Warto sprawdzić, bo dzisiejsza pełnia będzie należała do ciekawszych w tym roku.

05.06.2020
12:53
Dziś półcieniowe zaćmienie Księżyca w czasie truskawkowej pełni
REKLAMA
REKLAMA

Księżyc pojawi się dzisiaj o 20:54 na wschodnim horyzoncie, tuż po zachodzie Słońca. Choć Księżyc będzie znajdował się w pełni, to jego południowa część może być nieznacznie ciemniejsza, bowiem będzie zanurzona w półcieniu Ziemi, z którego wyjdzie dopiero o 23:04. Maksymalna faza zaćmienia będzie miała miejsce o 21:25.

Warto jednak pamiętać, że takie zaćmienie bardzo łatwo przeoczyć, bowiem spadek jasności w zacienionym fragmencie jest niewielki. Dolna część Księżyca nie zniknie w ciemnościach, a jedynie stanie się nieco bardziej brązowa.

 class="wp-image-1161040"

Aby doszło do takiego zaćmienia Księżyc musi wejść w zewnętrzną część cienia Ziemi (penumbra).

Półcieniowe zaćmienie Księżyca w czasie truskawkowej pełni. Bo dziś wszystko musi mieć swoją nazwę

Niedawno w mediach pojawił się trend nazywania kolejnych pełni różnymi unikalnymi nazwami, które mają przyciągać zainteresowanie czytelników.

I tak oto dzisiaj mamy do czynienia z Truskawkowym Księżycem. W nazwie bynajmniej nie chodzi o barwę Księżyca w trakcie zaćmienia, a jedynie o to, że akurat teraz zbiera się truskawki, a konkretnie Indianie z plemienia Algonkinów w Ameryce Północnej zbierali podczas tej pełni (nie w nocy, a w tym okresie) truskawki. No dobrze, może być i tak. Zresztą Algonkinowie mieli nazwy dla każdej pełni w ciągu roku, więc zapewne za miesiąc poinformujemy Was o kolejnej (tak, będzie to Księżyc Poroża).

O Truskawkowym Księżycu jak i o innych ciekawych zjawiskach na czerwcowym niebie możecie także posłuchać w filmie poniżej.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA