W Banku Pekao potwierdzimy tożsamość e-dowodem, a klienci firmowi podpiszą nim dokumenty

Lokowanie produktu

Bank Pekao jest pierwszym polskim bankiem, który wdrożył w swoich placówkach obsługę e-dowodów, czyli dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Co więcej, bank umożliwia klientom firmowym podpisywanie dokumentów e-dowodem.

18.06.2020 09.16
W Banku Pekao potwierdzimy tożsamość e-dowodem. Klienci firmowi podpiszą nim dokumenty

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Na pierwszy rzut oka niemal nie różni się od wydawanego wcześniej dokumentu tożsamości.

Na poniższym obrazku widzimy wzór e-dowodu. Istotną różnicą widoczną gołym okiem w porównaniu z wcześniejszymi dowodami jest widoczny na pierwszej stronie numer CAN, który jest również zapisany w formie kodu kreskowego na rewersie dokumentu.

Ważniejsze jednak jest to, co niewidoczne, czyli tzw. warstwa elektroniczna. Wszystkie wydawane po 4 marca 2019 r. e-dowody są wyposażone w chip, pozwalający na korzystanie z dodatkowych funkcji po przyłożeniu dokumentu do czytnika.

Co daje e-dowód?

Wraz z wprowadzeniem e-dowodów nie zmieniły się podstawowe funkcje dowodu osobistego. Służy on przede wszystkim do potwierdzenia tożsamości i obywatelstwa. Dokument uprawnia też do przekraczania granicy państwowej.

E-dowód ma być również ułatwieniem w załatwianiu spraw urzędowych. Usprawni logowanie do witryn administracji publicznej dostępnych w portalu Mój Gov i posłuży do podpisywania dokumentów.

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną jest bezpieczniejszy niż wcześniejszy dokument tożsamości. Rozwiązuje chociażby problem tzw. dowodów kolekcjonerskich, które służyły oszustom do potwierdzania tożsamości.

Od 4 marca 2019 r. każdy nowy dowód osobisty jest e-dowodem. Oznacza to, że przy wymianie dokumentu tożsamości nie trzeba wnioskować o taką funkcję. Nasz dowód będzie równocześnie e-dowodem.

Bank Pekao wprowadził obsługę e-dowodu w oddziałach.

Bank Pekao jest pierwszym polskim bankiem, który wprowadził obsługę e-dowodów w swoich placówkach. Żeby było to możliwe, bank wyposażył swoje oddziały czytniki e-dowodów.

E-dowód pozwala na przyspieszenie obsługi. Pracownik banku nie musi wprowadzać ręcznie danych klienta. Wystarczy, że przyłoży e-dowód do czytnika, a dane klienta zostaną wyeksportowane do wniosku np. o nowy produkt bankowy. Co istotne, wyklucza to możliwość pomyłki podczas wprowadzania danych.

Bank Pekao wprowadził obsługę e-dowodów w 31 oddziałach w największych miastach, ale liczba ta będzie sukcesywnie wzrastać.

Klienci firmowi podpiszą dokumenty e-dowodem w Banku Pekao.

Klienci firmowi z segmentu MŚP mogą podpisywać dokumenty bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że reprezentant firmy posiada e-dowód oraz czytnik.

E-dowód oprócz funkcji potwierdzania tożsamości i logowania do portali administracji publicznej pozwala na podpisywanie dokumentów. Posiadacze dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, który mają specjalny czytnik, mogą w ten sposób podpisywać umowy, sprawozdania finansowe, wypełniać e-PIT itp.

Tekst powstał we współpracy z Bankiem Pekao.

Lokowanie produktu
Najnowsze