REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Majowa aktualizacja Windowsa 10 będzie wydana z błędem. Jesiennej raczej nie zauważysz

Już pod koniec bieżącego miesiąca Microsoft zamierza wydać aktualizację Windowsa 10 do wersji 2004. Wszystko ma pójść gładko – choć system prawdopodobnie trafi do nas w wersji z usterką.

04.05.2020
13:29
Windows 10 2004 lada dzień. System pojawi się z usterką
REKLAMA
REKLAMA

Premiera aktualizacji Windowsa 10 do wersji 2004 już raz została opóźniona – z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że ta pojawi się w usłudze Windows Update dopiero pod koniec miesiąca. Powodem opóźnienia jest wykryta krytyczna luka w zabezpieczeniach.

Microsoft nie chce przekazywać dziurawego systemu partnerom i użytkownikom, zmuszając ich po procesie aktualizacji do szybkiego zainstalowania jeszcze jednej łatki, związanej z bezpieczeństwem. Wersja która trafi do usługi aktualizacyjnej i do partnerów sprzętowych będzie już załatana – stąd opóźnienie.

Microsoft prawdopodobnie nie zdąży załatać innej usterki. Windows 10 2004 dostaniemy z drobną wadą.

Jak informuje WindowsLatest, produkcyjna wersja Windowsa 10 2004 trafi do użytkowników z rozpoznaną usterką narzędzia serwisowego DISM (Deployment Image Servicing and Management). Nie jest ono przeznaczone dla zwykłego użytkownika – nawet nie oferuje graficznego interfejsu użytkownika, będąc dostępnym wyłącznie w wierszu poleceń. Służy ono do tworzenia i serwisowania obrazów instalacyjnych Windowsa.

W Windowsie 10 2004 narzędzie DISM może nie działać poprawnie. W niektórych sytuacjach będzie ono informowało, że dany obraz instalacyjny jest uszkodzony – przy czym będzie to informacja nieprawdziwa, wynikająca z usterki w narzędziu. Łatka usuwająca problem ma zostać opublikowana w usłudze Windows Update – co oznacza, że prawdopodobnie po zastosowaniu aktualizacji system zgłosi dostępność jeszcze jednej aktualizacji, która będzie wymagać jeszcze jednego ponownego uruchomienia komputera.

Windows 10 2004 – co nowego?

Do nowości wprowadzanych przez aktualizację Windowsa 10 należą:

  • Usprawniona wyszukiwarka z nowym mechanizmem indeksowania
  • Więcej możliwości konfigurowania powiadomień
  • Poprawione menu Ustawień, gruntownie przebudowane menu Ustawień sieciowych
  • Możliwość przywrócenia systemu prosto z chmury
  • Dołączenie do systemu kernela Linuxa, co znacząco wpływa na wydajność uruchamianych w Windowsie linuxowych aplikacji
  • DirectX 12 Ultra

A także inne, szerzej opisane w tym materiale.

Na szczęście jesienna aktualizacja Windowsa 10 ma odbyć się bez problemów. Z podobnych przyczyn co ostatnia.

REKLAMA

Aktualizacja Windowsa 10 do wersji 1909 okazała się wyjątkowo bezbolesna. Rozwojowe uaktualnienie systemu nie tylko zawierało śladowe ilości nowości, to na dodatek miało bardzo uproszczoną formę – zwykłej łatki serwisowej, zamiast pełnego uaktualnienia wymagającego dłuższej przerwy pracy komputera. I coraz więcej wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.

Jak wynika ze źródeł Mary Jo Foley, bardzo dobrze poinformowanej dziennikarki ZDNetu, Microsoft chce, by uaktualnienie do Windowsa 10 2009 miało podobną formę. Ma być niewielkie, wprowadzać drobiazgi i nie wymagać dłuższej przerwy w pracy komputera. Lista nowości jesiennej aktualizacji nie jest jeszcze znana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA