REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Elon Musk wstrzymuje oddech. Dziś SpaceX zabierze w kosmos astronautów

Można śmiało stwierdzić, że SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska, jeszcze nigdy nie stawiała tak wiele na szali, jak dzisiaj. Wieczorem SpaceX może stać się pierwszą prywatną firmą, która wyniesie astronautów w przestrzeń kosmiczną, korzystając z własnego statku kosmicznego i własnej rakiety.

27.05.2020
12:12
Elon Musk wstrzymuje oddech. SpaceX zabierze w kosmos astronautów
REKLAMA
REKLAMA

SpaceX nie tylko po raz pierwszy w swojej historii wysyła astronautów na orbitę, ale tym samym zapoczątkowuje nową erę załogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej w Stanach Zjednoczonych. Jakby nie patrzeć, od 9 lat amerykańscy astronauci musieli słono płacić Rosji za miejscówki na pokładzie statków Sojuz, aby dostać się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

To naprawdę wyjątkowy moment, w którym całe Stany Zjednoczone mogą zatrzymać się i doświadczyć czegoś niesamowitego, startu amerykańskich astronautów, z amerykańskiej ziemi, w amerykańskim statku przyczepionym do amerykańskiej rakiety. W ten sposób właśnie rewolucjonizujemy załogowe loty kosmiczne - powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA na wczorajszej konferencji.

Program komercyjnych lotów załogowych jest w rzeczywistości programem komercjalizacji niskiej orbity okołoziemskiej. Realizujemy już program transportu zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, teraz zaczynamy wynosić także astronautów, być może wkrótce będziemy mieli prywatne stacje kosmiczne. To wyjątkowy moment, aby cała Ameryka stanęła na chwilę i zobaczyła jak jasna przyszłość roztacza się przed nami (sic! - przyp. red.). I właśnie dzisiejszy lot idealnie się do tego nadaje.

 class="wp-image-1155121"

Lot astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to tylko początek rozległych planów SpaceX na przyszłość.

Elon Musk od lat powtarza, że celem firmy jest wysłanie ludzi na Księżyc i na Marsa. Aktualnie jednak firma ma przed sobą realizację wartego 2,6 mld dol. kontraktu z NASA na sześciokrotne wysłanie astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (dzisiejszy lot się w to nie wlicza, bo jest to lot testowy i ostatni etap certyfikacji statku Crew Dragon).

REKLAMA

W 2012 r. firma Elona Muska jako pierwsza firma prywatna wysłała w przestrzeń statek transportowy Dragon, który dostarczył zapasy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do dnia dzisiejszego Dragon wykonał już 21 takich misji transportowych.

Dzisiejszy start będzie można oglądać na żywo na stronach NASA oraz SpaceX. Na polskim YouTube będzie można także obejrzeć relację ze startu na kanale Astrofaza. Początek relacji o godzinie 21:00. Jeszcze przed startem przygotowania i sam lot będą komentowali przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego oraz blogerzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA