REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zapomnij o apkach Google’a na Huaweiu. Trump właśnie dał bana do maja 2021 r.

Dowodów na szpiegowanie przez Huaweia nie ma, ale fakty nie przeszkadzają Donaldowi Trumpowi, który zadecydował teraz, że amerykańskie firmy do maja 2021 r. nie będą mogły współpracować z Huaweiem i ZTE.

13.05.2020
22:41
Zapomnij o apkach Google’a na Huaweiu. Trump właśnie dał bana do maja 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA

W maju 2019 r. Donald Trump nałożył na amerykańskie firmy zakaz współpracy z Huaweiem. Ten chiński producent elektroniki został oskarżony o szpiegowanie. Oskarżony bez dowodów, bazując niemal wyłącznie na domysłach, urojeniach i pomówieniach. W ciągu ostatniego roku blokada była kilkukrotnie przedłużana na kolejne kwartały. W tym czasie strona amerykańska nie była w stanie zaprezentować dowodów na szpiegowanie przez Huaweia. Blokada została zaś nieznacznie poluzowana i niektóre firmy ze Stanów Zjednoczonych mogły uzyskać specjalne zezwolenia na dalszą współpracę z Chińczykami.

Teraz dowiedzieliśmy się, że ban nałożony na Huaweia oraz ZTE został przedłużony już nie tylko na kolejne miesiące, ale o cały rok.

Do maja 2021 r. możemy zapomnieć o smartfonach Huaweia z usługami Google’a.

Dla klientów to spora strata. Huawei niejednokrotnie pokazał, że potrafi robić świetne smartfony z rewelacyjnymi aparatami fotograficznymi. Te smartfony nadal będą pojawiały się na sklepowych półkach, ale zamiast usług Google’a będą miały usługi Huawei’a. A to oznacza, że zamiast Google Paya będzie Huawei Pay, zamiast Map Google’a będą inne mapy (np. Automapa PL za darmo), zamiast zamiast Dysku Google, wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome będą kolejne zamienniki, do których klienci nie są jednak przyzwyczajeni.

Oczywiście Huawei intensywnie pracuje nad tym, żeby zaoferować klientom najwyższą jakość usług. W sklepie z aplikacjami mobilnymi dla smartfonów marki Huawei pojawiają się kolejne popularne tytuły, a nawet pierwsze apki bankowe. Obecnie jednak baza aplikacji App Gallery nie może konkurować z zasobami sklepów Google Play i App Store.

REKLAMA

Efekt jest taki, że tracą klienci - nie mogą kupować smartfonów takich, jakie by chcieli. Traci Huawei, bo musi rozwijać własny ekosystem usług i przekonać klientów, że warto dać mu szansę. Zyskują tylko Amerykanie, którzy decyzją Trumpa wykluczyli z rynku poważnego rywala - jednego z liderów technologii 5G. Technologii, w której rozwoju i wdrożeniu Amerykanie są bardzo zacofani.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA