Fotografia wielkanocna w obiektywie Galaxy S20 Ultra. Wyniki drugiego tygodnia pojedynku

Lokowanie produktu

Drugi tydzień niezwykłego foto-wyzwania za nami. Tym razem przy użyciu smartfonu Samsung Galaxy S20 Ultra staraliśmy się oddać ducha Wielkanocy.

22.04.2020 18.32
Fotografia wielkanocna w obiektywie Galaxy S20 Ultra. Wyniki pojedynku

Wraz z moim redakcyjnym kolegą, Marcinem Połowianiukiem, podjęliśmy fotograficzne wyzwanie – co tydzień robimy zdjęcia na inny temat, używając do tego nie drogich bezlusterkowców, którymi fotografujemy na co dzień, lecz smartfonów Samsung Galaxy S20 Ultra.

W pierwszym tygodniu pojedynkowaliśmy się na najlepsze zdjęcia kulinarne. W drugim zaś podzieliliśmy się zdjęciami zrobionymi w czasie tegorocznych świąt wielkanocnych.

Podobnie jak poprzednim razem, również teraz wystawiliśmy najlepsze (naszym zdaniem) fotografie pod głosowanie na instagramowym profilu Spider’s Web. Oto wyniki:

samsung galaxy s20 ultra - pojedynek fotograficzny - wielkanoc class="wp-image-1131190"

Zdjęcia szły łeb w łeb, ale wygrało zdjęcie Łukasza.

Postawiłem na kolory. Zobaczcie, jak powstało to zdjęcie.

 class="wp-image-1130869"

Łukasz Kotkowski: Wspominałem już przy okazji ostatniego wyzwania, że niestety nie dysponuję zbyt pięknym mieszkaniem. Dysponuję za to studiem, w którym fotografuje moja żona, oraz ozdobami, które miały być użyte podczas mini-sesji świątecznych.

Do wyboru miałem dwie scenerie – albo w pełni kolorową, na kartonowych tłach, albo bardziej stonowaną, na ścianie z białej cegły. Uznałem, że do kolorowych ozdób bardziej będzie pasowało niebieskie tło niż biała ściana.

 class="wp-image-1130872"

Do tła przykleiłem gałązkę, by nieco rozproszyć jego jednolitość. Ułożyłem ozdoby i zrobiłem zdjęcie. Jeśli chodzi o oświetlenie, jedynym źródłem światła było wielkie okno po lewej stronie.

Do zrobienia zdjęcia wykorzystałem obiektyw zoom w Galaxy S20 Ultra. Nie dlatego, że potrzebowałem dłuższego zasięgu ogniskowej, ale dlatego, że przy zastosowaniu głównego sensora i próbie wypełnienia kadru jajko robiło się nieproporcjonalne.

Sceneria była tak wdzięczna, że nie wymagała wielkiej obróbki. Po podstawowej korekcie kontrastu, prześwietleń i nasycenia w Adobe Lightroom Mobile, zdjęcie było z grubsza gotowe. Jedyne, co musiałem zrobić, to „wyprasować” nieco pogięte tło. Można to zrobić na wiele sposobów, ale sam postawiłem na bodajże najprostszy z nich – zamaskowałem z grubsza obszar tła pędzlem i na tym obszarze zmniejszyłem parametr Clarity. To wystarczyło, by usunąć zagięcia tła.

 class="wp-image-1130866"

Ostatnim drobiazgiem były widoczne linie łączenia na styropianowych jajkach, które trzeba było usunąć. W tym celu przeniosłem zdjęcie do aplikacji Snapseed i skorzystałem z funkcji „napraw”. Potem tylko, pod odpowiednim powiększeniem, usunąłem brzydkie kreski, by uzyskać jednolitą fakturę ozdoby.

Podczas fotografowania ozdób świątecznych smartfonem Samsung Galaxy S20 Ultra powstało jeszcze kilka innych kadrów. Oto niektóre z nich:

 class="wp-image-1130878"
 class="wp-image-1130875"
 class="wp-image-1130863"

A tak wyglądało zdjęcie Marcina.

samsung galaxy s20 ultra - pojedynek fotograficzny - wielkanoc class="wp-image-1131136"

Marcin Połowianiuk:  święta wielkanocne to bardzo wdzięczny temat fotograficzny. Ładnie zastawione stoły, potrawy i ozdoby sprawiają, że zdjęcia „robią się same”. W tym roku Wielkanoc wyglądała jednak zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Zastanawiałem się, jak wykorzystać stół i ozdoby. W efekcie powstało kilka zdjęć, ale wydały mi się dość zwyczajne, bez odpowiedniego klimatu.

samsung galaxy s20 ultra - pojedynek fotograficzny - wielkanoc class="wp-image-1131139"

Postanowiłem więc zaaranżować scenerię. Kilka kadrów miało potencjał, ale nie byłem z nich do końca zadowolony.

W końcu postawiłem na całkowity minimalizm w stylu Instagrama czy Pinterestu. Wziąłem jajko - symbol Wielkanocy - i dodałem mu nieco ludzkich cech. W ten sposób powstała narysowana twarz i włosy z gałązki bukszpanu. To zdjęcie (widoczne kilka akapitów wyżej) spodobało mi się najbardziej.

Chciałem, by całość była jak najbardziej minimalistyczna, więc zdecydowałem się na jednolite tło. Niestety nie miałem w domu żadnego pastelowego tła, więc musiałem zadowolić się kawałkiem białego brystolu, który ułożyłem w taki sposób, jak układa się tło w sesjach modowych. Zdjęcie wykonane w ten sposób było nieco płaskie, więc dodałem oświetlenie, które lepiej podkreśliło trójwymiarowość jajka.

samsung galaxy s20 ultra - pojedynek fotograficzny - wielkanoc class="wp-image-1131148"

Efekt wyglądał całkiem dobrze i nie wymagał właściwie żadnej obróbki. Postanowiłem jednak lekko rozjaśnić tło i na tym poprzestałem.

Zapraszamy na Instagram Spider’s Web!

Zdjęcia z kolejnych wyzwań możecie śledzić na koncie Spider’s Web na Instagramie. Zachęcamy do śledzenia profilu i sprawdzenia, co przyniesie kolejny tydzień i kolejny fotograficzny temat. Szczegóły już na początku przyszłego tygodnia.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung
Lokowanie produktu
Najnowsze