1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

#HomeOffice: Czego potrzebujemy do pracy zdalnej? Orange oferuje niezbędne narzędzia

Lokowanie produktu

Koronawirus zmusił dużą część firm w Polsce do przejścia w zdalny tryb pracy. W takich sytuacjach smartfon często musi zastąpić nam rozmowę w cztery oczy, a wideokonferencja na „Teamsach” - służbową naradę. Narzędzi do zarządzania firmą w trybie pracy zdalnej jest mnóstwo. Na szczęście wiele z nich znajdziemy w jednym miejscu – ofercie Orange Polska  i Integrated Solutions.

30.03.2020
17:56
Czego potrzebujemy do pracy zdalnej? Orange oferuje niezbędne narzędzia

Pracujemy, uczymy się i wypoczywamy we własnych czterech kątach – takie czasy. Wymaga to niesamowitej dyscypliny, opracowania nowej organizacji pracy i znalezienia przestrzeni do wykonywania obowiązków zawodowych. To dużo wysiłku, w dodatku zostaliśmy zmuszeni do jego podjęcia praktycznie z dnia na dzień. Bez przygotowania.

W takich warunkach większą niż zazwyczaj uwagę zaczynamy też zwracać na narzędzia, z których korzystamy – smartfonów, wszelkiego rodzaju komunikatorów internetowych, programów do dzielenia się dokumentami tekstowymi itd.

Orange oferuje wiele udogodnień  i narzędzi do pracy z domu. 80 proc. pracowników pomarańczowego operatora pracuje w tej chwili właśnie w tan sposób. A to sprawia, że łatwiej mu się dzisiaj wczuć w perspektywę przeciętnego Kowalskiego, który musi zarządzać swoim biznesem zza biurka.

10 GB internetu

Zacznijmy od tego, że trudno wyobrazić sobie komfortową pracę z domu, jeżeli nad głową wisi nam groźba utraty połączenia z siecią. W Orange klienci indywidualni, małe firmy i te większe także (plany Dla Firm oraz Orange Biz) mogą uruchomić darmowy pakiet mobilnego internetu. Równo 10 GB dodatkowego transferu. Nie wystarczy to być może na oglądanie filmów z Netfliksa, ale chodzi nam przecież o swobodne surfowanie po sieci, odbieranie maili czy obsługę Microsoft Teams. Trzeba się jednak spieszyć, bo z dodatkowych gigabajtów można korzystać tylko do 31 marca.

By jeszcze bardziej podrasować połączenie, można zdecydować się na przetestowanie darmowego internetu biurowego LTE. Akcja promocyjna przewiduje, że umowę można rozwiązać bez żadnych powodów i konsekwencji w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zawarcia.

Co dostaniemy w zamian? Wszystko to, co potrzebne do bezproblemowej pracy w mieszkaniu – dwupasmowe Smart Wi-Fi, które można połączyć z 64 urządzeniami, zasięg bezprzewodowego internetu obejmujący 100 m2, Huawei 4G Router 3 Pro i aż 999 GB miesięcznie.

 class="wp-image-1116586"

Abonament z klocków Lego

Z rozmowami prowadzonymi przez internet bywa różnie. Czasami pojawiają się problemy z przepustowością, innym razem WiFi nie działa wystarczająco szybko sprawnie i krótka konwersacja zamienia się w walkę o wymienienie kilku zdań bez awarii. Często dużo bezpieczniejszą metodą komunikacji jest wykonanie zwykłego połączenia telefonicznego.

Orange zdecydował się wesprzeć pracujących z domu przedsiębiorców w następujący sposób – w ofercie mamy paczki usług, które można dowolnie dokładać sobie do swojego Planu Firmowego. Ich liczba do wykorzystania zależy od wybranego planu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego można je swobodnie zamieniać, co pozwala zachować klientom dużą elastyczność.

Wśród paczek zwiększających w obecnej sytuacji nasze możliwości komunikacji ze światem znajdziemy „Połączenia międzynarodowe” (250 minut rozmów z krajami UE, USA, Szwajcarii i Kanady) oraz „Połączenia na Ukrainę” (40 minut rozmów na numery ukraińskie).

Trzecią wartą uwagi paczką jest „Bezpieczna firma”, w której zawiera się CyberTarcza i wsparcie IT. Praktycznie wszyscy eksperci od cyberbezpieczeństwa podkreślają dzisiaj, że wraz z przenoszeniem firmy w świat cyfrowy, przedsiębiorcy musza zwracać baczną uwagę na zabezpieczenie swoich danych. CyberTarcza blokuje tymczasem na telefonie niebezpieczne linki, uniemożliwiając kradzież np. haseł bankowych.

Paczka „w biurze”, czyli wszystko, czego dusza zapragnie

Osobny wariantem, liczonym jako wykorzystanie 2 paczek jednocześnie, jest usługa „W biurze”. Zapewnia ona dostęp do plików z poziomu urządzeń stacjonarnych i mobilnych. W jej ramach Orange oddaje do dyspozycji pakiet biurowy Microsoftu w skład którego wchodzi Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access i Publisher oraz internetowe wersje aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Dodatkowo otrzymujemy też 1 TB chmurowego dysku w postaci OneDrive.

Paczkę można rozszerzyć dopłacając dodatkowo 39 zł miesięcznie. Za tę kwotę dostaje się już bardzo kompleksową ofertę obejmującą np. dostęp do Microsoft Bookings (planowanie spotkań), Microsoft Planner (planowanie i rozliczanie z pracy w grupach), Microsoft Teams (zestaw narzędzi do komunikacji wewnątrz firmy) czy wreszcie hosting poczty e-mail ze skrzynką o rozmiarze 50 GB.

 class="wp-image-1116589"

Szczególnie bez tego ostatniego trudno wyobrazić sobie dzisiaj zdalną pracę w większej grupie współpracowników. Narzędzia takie jak „Teamsy”, pozwalają na błyskawiczne porozumiewanie się przez grupowe i prywatne czaty oraz telekonferencje.

Orange Office

Pracę zdalną mocno uprościć może również pakiet hostingowy Orange Office. Po wykupieniu subskrypcji użytkownik dostaje e-dysk, do którego dostęp może mieć każdy pracownik firmy. Co możemy na nim umieścić? Na przykład dokumenty tekstowe, prezentacje, wewnętrzne wytyczne, materiały szkoleniowe i inne materiały, które nie powinny wychodzić poza krąg współpracowników.

Druga usługa, czyli wirtualna recepcja, jest przeznaczona dla firm usługowych, które przyjmują klientów u siebie np. w prywatnych gabinetach lekarskich . E-recepcja pozwala klientom rezerwować wizyty przez internet i pozwala zarządzać liczbą osób przebywających w punkcie usługowym.

Pakiet od Integrated Solutions

Warto w tym momencie wspomnieć jeszcze o pakietach usług, które przygotowała Integrated Solutions, spółka z Grupy Orange Polska. Firma skupiła się w swojej ofercie na trzech obszarach.

W pierwszym z nich, koncentrującym się wokół komunikacji, IS zapewnia narzędzia łączące Worda, Excela i PowerPointa z narzędziami do pracy zespołowej. Umożliwia także zintegrowanie systemu telefonicznego z Microsoft Teams za pomocą usługi Orange Business Talk SIP Trunking.

Drugi obszar to stworzenie wirtualnego biura ze zintegrowanym Microsoft 365 i Azure. Wirtualne biuro umożliwia korzystanie z wirtualnego pulpitu i aplikacji zdalnych na dowolnym urządzeniu.

Trzeci pakiet związany jest z bezpieczeństwem. Umożliwia on bezpieczny dostęp do aplikacji niezależnie od miejsca jej hostowana. Dostęp jest zabezpieczony ze zdalnej lokalizacji, bez VPN i urządzeń sieciowych.

Orange dla dużych firm

W nieco innej skali obracamy się, gdy mowa o ofercie dla dużych przedsiębiorstw. Klienci biznesowi mogą przez 3 miesiące za darmo przetestować jedną z dwóch dużych platform służących do telekonferencji i wymiany dokumentów - Cisco Webex i Orange Team Voice oraz profesjonalnym urządzeniem do transmitowania obrazu Polycom Studio.

Pozwalając pracownikom na pracę zdalną, przedsiębiorstwa muszą mieć świadomość, że stają się jednocześnie bardziej podatne na kradzież wrażliwych danych.  W tym momencie kluczowe staje się szyfrowanie informacji, jakie przepływają między pracownikami. Dlatego Orange zdecydował się na zapewnienie darmowego dostępu przez kwartał również do:

  1. Zdalnego dostępu SSL, który zapewnia pracownikom bezpieczny dostęp do sieci korporacyjnej z domu albo dowolnego innego miejsca pracy (usługa przeznaczona dla klientów posiadających biznesowy VPN, którzy chcą mieć zdalny dostęp do sieci firmowej poprzez dowolnego operatora),
  2. Prywatnego APN w sieci Orange, który umożliwia bezpieczny dostęp do firmowej sieci
  3. CyberWatch, czyli narzędzia do monitorowania bezpieczeństwa smartfonów, który blokuje i raportuje każda próbę przechwycenia wrażliwych danych przez osobę z zewnątrz

Możliwości, konfiguracji i narzędzi do pracy zdalnej jest całe mnóstwo. By sprawnie zarządzać firmą w warunkach rozproszenia trzeba jednak zdecydować się na konkretne rozwiązania jak najszybciej. W obecnych warunkach brak decyzji, będzie bowiem najgorszym z możliwych wariantów.

Jeśli chodzi o porządkowanie tego procesu, Grupa Orange zrobiła jedną bardzo ważną rzecz – zebrała gros najważniejszych narzędzi i daje je użytkownikom bez konieczności podpisywania wielu oddzielnych umów.

* Tekst powstał we współpracy z Orange Polska

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze