REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

OneWeb składa wniosek o upadłość. Na orbicie umieścił 74 z 650 satelitów

Jeżeli, tak jak ja, martwiliście się szybko rozrastającymi się konstelacjami satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, to możecie trochę odetchnąć. OneWeb, firma która planował wynieść na orbitę 650 satelitów właśnie złożyła wniosek o upadłość.

28.03.2020
18:22
OneWeb składa wniosek o upadłość. Na orbicie umieścił 74 z 650 satelitów
REKLAMA
REKLAMA

Według artykułu opublikowanego w Financial Times, firma przygotowuje się do złożenia wniosku o ochronę w związku z upadłością oraz do zwolnienia większości z 500 pracowników. Według informatorów gazety, OneWeb rozpoczął przygotowania do upadłości po tym jak nie udało jej się uzyskać 2 mld dol. od japońskiego SoftBanku, swojego największego inwestora.

OneWeb? Co to takiego?

OneWeb to założona w 2012 r. przez Grega Wylera firma, która miała zamiar - obok SpaceX i Amazonu - stworzyć megakonstelację satelitów dostarczającą internet satelitarny. Docelowo firma planowała umieścić na orbicie około 650 satelitów i w tym celu zebrała prawie 3,5 mld dol. od inwestorów takich jak Virgin Group, Qualcomm czy Airbus.

Według ostatnich planów OneWeb planował zaoferować swoje usługi na niektórych rynkach jeszcze pod koniec tego roku i wkrótce rozszerzyć usługi na cały świat. Niestety, rozszerzająca się pandemia zarażeń koronawirusem i spowodowane nią turbulencje rynkowe negatywnie wpłynęły na negocjacje z japońskim SoftBankiem, który pierwotnie miał zainwestować w OneWeb 2 mld dol. Bank poinformował, że w obecnej sytuacji rynkowej musi skupić się na swoich najważniejszych inwestycjach, a OneWeb do nich nie należy.

Informacje o upadłości pojawiły się zaledwie kilka dni po tym jak firma wyniosła na orbitę kolejne 34 satelity zwiększając liczbę znajdujących się już na orbicie do 74. Satelity wystartowały z Kosmodromu Bajkonur na szczycie rakiety Arianespace.

Czy to już koniec OneWeb?

REKLAMA

Ciężko powiedzieć. Póki co firma utrzyma pracowników, którzy będą kontrolowali satelity, które już znalazły się na orbicie. Niestety jest ich za mało, aby OneWeb mógł zaoferować dostęp do internetu, nawet na jakimś niewielkim obszarze.

Póki co nie podjęto jeszcze decyzji czy satelity pozostaną na orbicie, będą oferować jakieś ograniczone usługi czy zostaną sprowadzone w ziemską atmosferę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA