REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kod źródłowy grafiki Xboksa Series X został wykradziony. Zażądano 100 mln dol., ale AMD nie zapłaciło

AMD potwierdziło kradzież kodu źródłowego nowych układów graficznych, w tym karty, która znajdzie się w konsoli Xbox Series X. Potencjalnie oznacza to duże problemy dla Microsoftu.

26.03.2020
10:15
xbox series x specyfikacja
REKLAMA
REKLAMA

Technologiczny wyścig na konsole nowej generacji jest już na ostatniej prostej. O konsoli Xbox Series X wiemy już naprawdę sporo, począwszy od wyglądu, nowego kontrolera, zastosowanych podzespołów, a skończywszy na mocy możliwej do uzyskania. Główny rywal, czyli PlayStation 5, jest utrzymywany w większej tajemnicy. Na ostatniej konferencji dowiedzieliśmy się de facto niewiele.

 class="wp-image-1056705"

Inżynierowie nadal mają jeszcze trochę czasu na doszlifowanie swoich konstrukcji. Premiera konsol jest zapowiedziana na koniec roku. To oznacza sam koniec wyścigu zbrojeń, który w bardzo dużej mierze zadecyduje o rozkładzie sił na kolejne pięć, sześć, a może nawet siedem lat. Walka toczy się o miliony konsol. W bieżącej generacji sprzedało się ponad 107 mln konsol PS4 i ponad 46 mln konsol Xbox One. W międzyczasie Nintendo sprzedało już ponad 50 mln Switchów.

Kod źródłowy karty graficznej Xboksa został wykradziony. To bardzo zła wiadomość dla AMD i Microsoftu.

W tym najgorętszym okresie przygotowań wyciek pełnego kodu źródłowego karty graficznej - czyli jednego z najważniejszych elementów konsoli - jest potencjalną katastrofą. Niestety to właśnie spotkało firmę AMD, która dostarcza grafikę do nadchodzącego Xboksa Series X.

xbox serii x wydajność class="wp-image-1057011"

AMD oficjalnie poinformowało o wycieku, do którego doszło jeszcze w ubiegłym roku. W grudniu 2019 r. z firmą skontaktował się haker, który twierdził, że wszedł w posiadanie wrażliwych danych na temat obecnych i nadchodzących układów graficznych AMD.

AMD potwierdza, że haker pozyskał informacje, które nie są i nigdy nie powinny być dostępne publicznie. Jednocześnie firma „wierzy, że wykradzione dane nie zagrażają konkurencyjności ani bezpieczeństwu nadchodzących produktów”. Firma podjęła środki prawne w związku z sytuacją.

Serwis TorrentFreak dotarł do informacji mówiących, że wyciek dotyczy kodu źródłowego kart Navi 10, przyszłych Navi 21 i procesora graficznego Arden, który znajdzie się w Xboksie Series X. Haker żądał od AMD 100 mln dol. w zamian za to, że nie publicznie danych. AMD nie zapłaciło i podjęło pewne kroki prawne. Sprawa jest nadal w toku.

Wyciek danych oznacza potencjalne problemy z bezpieczeństwem konsoli. Jednocześnie może być to prezent dla konkurencji.

REKLAMA

Wgląd w każdy aspekt kodu karty graficznej można wykorzystać na wiele sposobów. Konkurencja może wykorzystać te dane na własną korzyść. Z kolei hakerzy mogą znaleźć luki w oprogramowaniu, po czym tworzyć złośliwe oprogramowanie, które może powodować problemy.

Microsoft na razie nie komentuje sprawy, ale można podejrzewać, że firma nie jest zachwycona informacją o wycieku. AMD ma z kolei nad czym myśleć. W którymś miejscu systemu pojawiła się luka w bezpieczeństwie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA