Gry  / News

Blade Runner powraca — gra z 1997 r. trafi na konsole w odświeżonej wersji

Blade Runner to kolejna kultowa gra, która doczeka się odświeżenia. Świetne czasy nastały dla graczy, którzy chcieliby nadrobić na konsolach nieco klasyki.

To będzie dobry rok dla fanów Cyberpunka i to nie tylko za sprawą premiery nowej gry CD Projekt RED. Dowiedzieliśmy się właśnie, że gra z gatunku przygodówek typu point-and-click, której akcja rozgrywa się równolegle do kultowego filmu Blade Runner z Harrisonem Fordem, doczeka się kolejnego odświeżenia.

Blade Runner powraca w wersji Enhanced Edition

Wersja z 1997 r. trafiła w grudniu 2019 r. za sprawą ScummVM do biblioteki GOG, a teraz ekipa z Nightdive Studios znana z System Shock: Enhanced Edition robi remake. Ich wersja Blade Runnera doczeka się nowych modeli i animacji oraz wyższej rozdzielczości w cutscenkach dzięki algorytmom uczenia maszynowego.

Oprócz tego Blade Runner: Enhanced Edition będzie wspierał ekrany panoramiczne i otrzyma wsparcie kontrolerów, na których przyciski będzie można przemapować na swoje potrzeby. Deweloperzy z Nightdive Studios zapewniają przy tym, że pomimo tych zmian zachowają oryginalną stylistykę.

Mam nadzieję, że te deklaracje to nie jest tylko czcze gadanie i obietnice znajdą pokrycie w rzeczywistości — tym bardziej, że Nightdive Studios nie dysponuje kodem źródłowym gry. Westwood, czyli firma, która pracowała nad grą Blade Runner blisko trzy dekady temu, od lat nie istnieje, a oryginalne pliki przepadły.

Mimo to chcę wierzyć, że Blade Runner: Enhanced Edition spełni oczekiwania fanów i nie tylko.

Powstanie odświeżonej edycji tej przygodówki to świetna wiadomość dla osób, które nie zagrały 25 lat temu w oryginalnego Blade Runnera. Dystrybuowana pierwotnie na płytach CD gra zdobyła wielu fanów, ale zestarzała się tak, że z prawdziwą radością bawić się będą przy niej tylko najwięksi zapaleńcy.

Blade Runner: Enhanced Edition, czyli gra, która dzięki inżynierii wstecznej powstaje na silniku KEX, może sprawić, że z tym wyjątkowym tytułem zapozna się nowe pokolenie graczy. Dostępna będzie nie tylko na pecetach, tak jak port od ScummVM, ale trafi również na konsole PS4, Xbox One i Nintendo Switch.

Nie liczcie jednak na to, że Blade Runner: Enhanced Edition podąży drogą wytyczoną przez Ridleya Scotta w filmie Blade Runner 2049 i da graczom definitywną odpowiedź na to, czy Ray McCoy jest replikantem. Podobnie jak przed 23 laty, ta i wiele innych kwestii kluczowych dla fabuły będą ustalane losowo przy rozpoczęciu gry.

Nie mogę się doczekać, aż będę mógł zagrać w Blade Runnera na jednej ze swoich konsol, bo o tym tytule słyszałem wiele dobrego. Zauważyłem też, że chyba nie było lepszego czasu jak 2020 r. do nadrabiania klasyki. Sam w ostatnim czasie zagrałem wreszcie w gry kultowe dla gatunku RPG, czyli Baldur’s Gate’a oraz Wasteland.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst