REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Blade Runner powraca — gra z 1997 r. trafi na konsole w odświeżonej wersji

Blade Runner to kolejna kultowa gra, która doczeka się odświeżenia. Świetne czasy nastały dla graczy, którzy chcieliby nadrobić na konsolach nieco klasyki.

12.03.2020
20:53
blade runner 1997 gra
REKLAMA

To będzie dobry rok dla fanów Cyberpunka i to nie tylko za sprawą premiery nowej gry CD Projekt RED. Dowiedzieliśmy się właśnie, że gra z gatunku przygodówek typu point-and-click, której akcja rozgrywa się równolegle do kultowego filmu Blade Runner z Harrisonem Fordem, doczeka się kolejnego odświeżenia.

REKLAMA

Blade Runner powraca w wersji Enhanced Edition

Wersja z 1997 r. trafiła w grudniu 2019 r. za sprawą ScummVM do biblioteki GOG, a teraz ekipa z Nightdive Studios znana z System Shock: Enhanced Edition robi remake. Ich wersja Blade Runnera doczeka się nowych modeli i animacji oraz wyższej rozdzielczości w cutscenkach dzięki algorytmom uczenia maszynowego.

Oprócz tego Blade Runner: Enhanced Edition będzie wspierał ekrany panoramiczne i otrzyma wsparcie kontrolerów, na których przyciski będzie można przemapować na swoje potrzeby. Deweloperzy z Nightdive Studios zapewniają przy tym, że pomimo tych zmian zachowają oryginalną stylistykę.

Mam nadzieję, że te deklaracje to nie jest tylko czcze gadanie i obietnice znajdą pokrycie w rzeczywistości — tym bardziej, że Nightdive Studios nie dysponuje kodem źródłowym gry. Westwood, czyli firma, która pracowała nad grą Blade Runner blisko trzy dekady temu, od lat nie istnieje, a oryginalne pliki przepadły.

Mimo to chcę wierzyć, że Blade Runner: Enhanced Edition spełni oczekiwania fanów i nie tylko.

Powstanie odświeżonej edycji tej przygodówki to świetna wiadomość dla osób, które nie zagrały 25 lat temu w oryginalnego Blade Runnera. Dystrybuowana pierwotnie na płytach CD gra zdobyła wielu fanów, ale zestarzała się tak, że z prawdziwą radością bawić się będą przy niej tylko najwięksi zapaleńcy.

Blade Runner: Enhanced Edition, czyli gra, która dzięki inżynierii wstecznej powstaje na silniku KEX, może sprawić, że z tym wyjątkowym tytułem zapozna się nowe pokolenie graczy. Dostępna będzie nie tylko na pecetach, tak jak port od ScummVM, ale trafi również na konsole PS4, Xbox One i Nintendo Switch.

REKLAMA

Nie liczcie jednak na to, że Blade Runner: Enhanced Edition podąży drogą wytyczoną przez Ridleya Scotta w filmie Blade Runner 2049 i da graczom definitywną odpowiedź na to, czy Ray McCoy jest replikantem. Podobnie jak przed 23 laty, ta i wiele innych kwestii kluczowych dla fabuły będą ustalane losowo przy rozpoczęciu gry.

Nie mogę się doczekać, aż będę mógł zagrać w Blade Runnera na jednej ze swoich konsol, bo o tym tytule słyszałem wiele dobrego. Zauważyłem też, że chyba nie było lepszego czasu jak 2020 r. do nadrabiania klasyki. Sam w ostatnim czasie zagrałem wreszcie w gry kultowe dla gatunku RPG, czyli Baldur’s Gate’a oraz Wasteland.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA