REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nie, to nie tylko u ciebie. Samsung wysłał właścicielom smartfonów Galaxy na całym świecie powiadomienie o treści „1”

Samsung skonfundował posiadaczy urządzeń z rodziny Galaxy. Powiadomienie o treści „1” z aplikacji Znajdź mój telefon zaskoczyło dziś z rana wiele osób.

20.02.2020
11:29
Galaxy S20 czy Galaxy S20+ - jaki model wybrać?
REKLAMA
REKLAMA

Znajdź mój telefon to usługa koreańskiego producenta smartfonów z rodziny Galaxy, która pozwala na namierzanie zagubionego lub skradzionego urządzenia. To rozwiązanie, które samo w sobie nie jest niczym nowym i zastępuje podobne narzędzie przygotowane przez Google’a, przypomniało dziś o swoim istnieniu posiadaczom urządzeń Samsunga.

Aplikacja o nazwie Znajdź mój telefon zaczęła wysyłać dziwne powiadomienia na smartfony Samsung Galaxy.

Jedno z takich powiadomień odebrał na swoim Galaxy S10 Plus mój redakcyjny kolega, Maciek Gajewski. Podobnie jak w przypadku innych osób, które nawiedził dziś ten nietypowy komunikat, w jego centrum powiadomień pojawił się kafelek podpisany Znajdź mój telefon. Tytuł oraz treść wiadomości to cyfra 1.

samsung galaxy znajdz moj telefon 1 powiadomienie class="wp-image-1090419"

Co to właściwie oznacza? Jaki ma związek „1” z poszukiwaniem zagubionego lub skradzionego telefonu? Co nadawca komunikatu chciał przekazać? Co programista miał na myśli? A może ktoś w serwerowni wzywa pomocy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Na te i inne pytania nie mamy na razie odpowiedzi. No, może poza „42”.

Najważniejsze pytanie jednak teraz dotyczy tego, czy jest się czego obawiać.

Trudno na tę chwilę wyrokować, ale raczej nie. Wygląda to na niegroźną wpadkę i jakąś czkawkę algorytmów po stronie serwera. Możliwe, że któremuś z pracowników Samsunga kot przebiegł po klawiaturze. Niewykluczone też, że inżynier usprawniający obecnie system powiadomień uznał, że dobrym pomysłem będzie testowanie na produkcji.

Nie jest to zresztą pierwsza sytuacja tego typu w świecie urządzeń mobilnych. Podobną wpadkę zaliczył swego czasu OnePlus. W przypadku Samsunga jest ona jednak bardzo niefortunna. Koreańska firma stara się teraz wypełnić rynkową lukę po BlackBerry i promuje swoje urządzenia zgodne z technologią Knox jako bezpieczne narzędzia do prowadzenia biznesu.

Powiadomienie-widmo z aplikacji Znajdź mój telefon nadszarpuje natomiast zaufanie. Dotyczy w końcu usługi, która odpowiada za bezpieczeństwo naszych urządzeń i danych, w tym np. blokowanie dostępu do danych na urządzeniu oraz zdalne wyłączanie usługi Samsung Pay. I tak jak zapewne nic groźnego się nie stało, tak spytaliśmy przedstawiciela firmy Samsung o przyczyny tej awarii i czekamy na odpowiedź.

REKLAMA

Aktualizacja: Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Samsung Electronics Polska:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA