REKLAMA

NASA opóźnia pierwszy lot rakiety SLS. Start misji Artemis 1 planowany jest na przyszły rok

Jeżeli z wypiekami na twarzy śledzicie przygotowania do programu Artemis, nie mam dla was dobrych wieści. Po raz kolejny przesuwa się testowy – jeszcze bezzałogowy – start rakiety SLS, która ma zabrać ludzi na powierzchnię Srebrnego Globu. Czy kogoś to jeszcze dziwi?

24.02.2020 09.03
NASA opóźnia pierwszy lot rakiety SLS. Start misji Artemis 1 w 2021 roku
REKLAMA
REKLAMA

W Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy'ego trwają przygotowania do pierwszego lotu rakiety Space Launch System (SLS), która przynajmniej w planach zabierze ludzi ponownie na Księżyc oraz do przyszłej stacji Lunar Gateway, która będzie krążyła wokół Księżyca.

 class="wp-image-1091556"

W ramach przygotowań do startu, centrum kontroli lotu przechodzi liczne testy symulując różne scenariusze startu. Na 48 godzin przed startem rakiety rozpoczyna się cała sekwencja odliczania, w trakcie której poszczególne zespoły sprawdzają komponenty, za które są odpowiedzialne i ostatecznie zezwalają lub odmawiają zgody na start.

Na początku lutego cały zespół z Florydy, kierowany  przez Charliego Blackwella-Thomspona, odpowiedzialnego za start misji Artemis 1, realizował symulację ostatniej fazy odliczania obejmującej ostatnie 10 minut przed startem. Te ostatnie minuty przed startem, to niezwykle intensywny okres, w ktorym w przypadku odkrycia jakiegokolwiek problemu, trzeba szybko go zidentyfikować, omówić i usunąć pod ogromną presją czasu.

Tego typu symulacje stanowią dla inżynierów nie tylko okazję do przetestowania procedur, ale także do przetestowania zdolności reagowania na różne anomalie rakiety czy systemów naziemnych.

Pierwszy lot SLS odsuwa się w czasie

W opublikowanej 20 lutego br. informacji prasowej NASA wspomniała, że start misji Artemis 1 planowany jest obecnie na przyszły rok.

Według wcześniejszych informacji oficjalną datę NET (No Earlier Than - nie wcześniej niż) planowano na listopad 2020 roku. Niemniej jednak, większość przedstawicieli środowiska wspominało, że jest to raczej ruch polityczny niż odzwierciedlenie rzeczywistej gotowości rakiety.

W związku z powyższym Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy'ego zakłada, że oficjalny NET przesunie się na 18 kwietnia 2021 r. Centrum Lotów Kosmicznych im. George'a Marshalla otrzymało polecenie przeanalizowania możliwych trajektorii lotów na okres od 18 kwietnia do 4 maja 2021 r. Zgodnie z harmonogramem analiza trajektorii rozpocznie się w lipcu 2020 r.

 class="wp-image-1091559"
REKLAMA

Warto tutaj zauważyć, że rozmowy prowadzone między zespołami w NASA wskazują na to, że w rzeczywistości trwają przygotowania do startu wiosną lub latem 2021 r. Już jakiś czas temu wiele dokumentów NASA wskazywało, że realistycznym terminem pierwszego lotu jest lato 2021 r., a wiosna pozostaje terminem optymistycznym.

Jakby nie patrzeć, powyższe informacje wskazują, że istnieje silne uzasadnienie dla przesunięcia załogowego lotu księżycowego z 2024 na 2028 r., czego domaga się Kongres w propozycji budżetu. O możliwym przesunięciu pierwszego lotu załogowego na Księżyc pisaliśmy już wcześniej tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA