Oprogramowanie  / News

Mapy Google są z nami 15 lat! Zapowiedziano nowe funkcje i ikonę

213 interakcji
dołącz do dyskusji

Najpopularniejsza na świecie usługa kartograficzno-nawigacyjna ani myśli spoczywać na laurach. Próbowałem wielokrotnie uwolnić się od Map Google. Niestety, są zbyt dobre – niemalże bezkonkurencyjne.

Z właścicielem Map Google nie zawsze było i jest mi po drodze z wielu różnych względów. Z faktami jednak nie zamierzam dyskutować. Być może Apple Maps czy Here WeGo mają jakieś unikalne funkcje czy zalety, których Mapom Google’a brakuje. Oceniając jednak usługę jako całość, a więc funkcje, zasoby informacji, algorytmy nawigacji z uwzględnieniem natężenia ruchu, ogromną bazę POI, usługę Street View… nikt nie ma podejścia. No nikt. Przynajmniej w mojej ocenie.

Z Mapami Google mam zresztą też całkiem sympatyczne wspomnienie. Moja pierwsza w życiu konferencja prasowa – wówczas byłem zatrudniony w magazynie CHIP – dotyczyła otwarcia usługi w naszym kraju. No ale zostawmy moje sentymenty na bok i skupmy się na dzisiejszym jubilacie.

Zwłaszcza że jego sukces to nie tylko moje subiektywne odczucia. Co miesiąc z Map Google korzysta ponad miliard aktywnych użytkowników. Mapy Google obejmują obszar 220 krajów i terytoriów, a każdego dnia użytkownicy dokonują ponad 20 milionów wpisów dotyczących miejsc, firm i instytucji, takich jak recenzje czy oceny w gwiazdkach, zarówno w Mapach Google jak i z poziomu Wyszukiwarki.

Na Mapach Google można znaleźć informacje o 200 milionach firm i lokalizacji z całego świata. Aktywna społeczność Lokalnych przewodników Map Google to już ponad 120 milionów osób, które z pasją dzielą się swoimi doświadczeniami, udostępniając recenzje i zdjęcia. Mapy Google dysponują 36 mln mil kwadratowych zdjęć satelitarnych wysokiej rozdzielczości od zewnętrznych dostawców, obejmujących ponad 98 proc. całej populacji. Z tymi liczbami nikt, w tym żaden konkurent, nie ma jak dyskutować.

15 lat z Mapami Google za nami. Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

mapy google nowości urodziny

Jeszcze dziś w Sklepie Play i w App Store powinna się pojawić nowa wersja aplikacji Map Google. Największą zmianą wydaje się podział interfejsu na pięć kart: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Twój wkład i Aktualizacje.

W pierwszej zobaczymy najciekawsze POI w naszej okolicy, takie jak wysoko oceniane restauracje, atrakcje, zabytki czy wydarzenia. Druga służy do nawigacji – pieszej, komunikacją miejską czy samochodem. Trzecia to zapisane przez nas miejsca, które zawsze chcemy mieć pod ręką. Czwarta podsumowuje informacje, jakie przekazaliśmy usłudze. Ostatnia, czyli Aktualizacje, związana jest z zupełnie nową funkcją usługi.

W Aktualizacjach mamy znaleźć informacje o trendach oraz miejscach, których podobno nie powinniśmy przegapić – przynajmniej według lokalnych ekspertów i wydawców. Możemy te rekomendacje przeglądać, udostępniać znajomym a także z poziomu tej karty w łatwy sposób kontaktować się ze związanymi z nimi podmiotami.

mapy google nowości urodziny

No i na deser: nowa ikona samej aplikacji. Ta zostanie z nami już na stałe, ale oprócz niej, przez pewien czas w trybie nawigacji ikonka symbolizująca samochód zostanie podmieniona na urodzinową.

mapy google nowości urodziny

Te zmiany zobaczymy jeszcze dziś. Google jednak już chwali się kolejnymi, których mamy się spodziewać w nieodległej przyszłości.


Te mają dotyczyć przede wszystkim funkcji prognozy warunków w pojazdach komunikacji publicznej. Mapy Google wzbogacą się o informacje na temat wrażeń użytkowników z temperatury w danym pojeździe. Innymi słowy, zobaczymy, czy w tym pojeździe nie było skarg na to, że jest w nim za zimno lub za ciepło. Drugie usprawnienie jest genialne i bardzo potrzebne: linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem, dostępnym przyciskiem STOP lub dobrze widoczną diodą LED będą wyraźnie oznaczone, co stanowi z pewnością ogromne ułatwienie dla niepełnosprawnych użytkowników Map Google. Oznaczone też będą pojazdy z monitoringiem (w formie pracownika bezpieczeństwa, kamer czy dostępności linii pomocy).

Spodziewać się też mamy usprawnień w funkcji Live View, a więc w Mapach Google działających w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Szczegóły tych usprawnień na razie nie są znane, Google na razie tylko zapowiada, że będziemy mogli szybciej zobaczyć, jak daleko dane miejsce się od nas znajduje i w jakim kierunku powinniśmy się udać. Jak dokładnie to zostanie rozwiązane? Pozostaje nam się przekonać, podobno już niedługo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst