Oprogramowanie  / Artykuł

Nowa funkcja w Mapach Google. W Polsce ruszyły testy nawigacji z rozszerzoną rzeczywistością

120 interakcji
dołącz do dyskusji

Testy rozszerzonej rzeczywistości w Mapach Google ruszyły już w Polsce.

Nawigacja w Mapach Google sprawdza się świetnie kiedy jadę autem, ale często korzystam z niej także w ruchu pieszym. Właściwie przy każdym wyjeździe zagranicznym (a niekiedy też w Polsce) uruchamiam nawigację pieszą, by jak najsprawniej dotrzeć do wyznaczonego miejsca.

Nawigacja w ruchu pieszym z reguły sprawdza się nieco gorzej, bo jest mniej dokładna, a przy mniejszych prędkościach ruchu czasami się gubi i nie potrafi wyznaczyć odpowiedniego kierunku, zwłaszcza na samym początku trasy. Google zamierza jednak znacznie poprawić mechanizm nawigowania, wprowadzając do aplikacji rozszerzoną rzeczywistość.

Rozszerzona rzeczywistość w Mapach Google to świetny pomysł. Sprawdźcie sami.

Mapy Google w trybie nawigacji z rozszerzoną rzeczywistością stanowią nakładkę na to, co widzi kamera aparatu. W aplikacji widzimy podgląd obrazu z kamery, a na prawdziwe punkty w przestrzeni są nakładane plakietki i interaktywne elementy.

Całość może się mocno kojarzyć z interfejsem gier wideo. Mamy tu zarówno minimapkę u dołu, jak i kierunkowskazy przyklejone do krawędzi ekranu, mówiące o tym, w którą stronę powinniśmy się obrócić.

System jest połączony z Google Street View. Kamera rozpoznaje naszą lokalizację poprzez porównanie charakterystycznych punktów otoczenia z punktami zarejestrowanymi przez Street View. Narzuca to pewne ograniczenia, bowiem system najpewniej nie zadziała tam, gdzie nie dotarły kamery Google'a (są jeszcze takie miejsca?), bądź też w lokalizacjach, gdzie dane Street View są nieaktualne.

Nowy system AR w Mapach Google jest już testowany w Polsce.

Jak donosi nasz informator, testy rozszerzonej rzeczywistości w Mapach Google ruszyły już na terenie Polski. Na razie nową funkcję mogą testować tylko wybrani lokalni przewodnicy.

Jak pisze Google, testy są poufne, a a grono testerów jest nieliczne, natomiast udało nam się zdobyć zrzuty ekranu przedstawiające działanie tej funkcji w praktyce.

Przy korzystaniu z nakładki AR w prawym górnym rogu pojawia się informacja, że jest to dopiero wersja Alfa. Mimo to widać, że nawet na tak wczesnym etapie rozwoju to rozwiązanie już działa.

Wygląda na to, że tym razem Google nie każe nam czekać długo na nowość. Skoro trwają już testy na polskich ulicach, Google nie zapomina o polskich użytkownikach. To świetna wiadomość, bo nowa funkcja wygląda bardzo obiecująco.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst