REKLAMA

GTA 4 zniknęło ze Steama, a Rockstar wskazał palcem winnego. Jest nim usługa Microsoftu

Rockstar wskazuje palcem winnego usunięcia gry GTA 4 z biblioteki Steam. Okazuje się, że jest nim Microsoft. Problemem okazało się wsparcie usługi Games for Windows Live.

14.01.2020 12.34
grand theft auto 4 gta 4 rockstar microsoft games for windows live problem steam valve
REKLAMA
REKLAMA

W świecie pecetów z biegiem lat starsze gry przestają działać na nowych maszynach. Kolejne pozycje znikają też z cyfrowych sklepów z grami - czasem nie da się ich kupić ze względu na problemy z licencjami, a czasem w ogóle pobrać w wyniku braku kompatybilności.

To naturalna kolej rzeczy w świecie, który zdecydował się na dystrybucję cyfrową. Chociaż trudno się z tym pogodzić, to zwykle gracze chwilę na to ponarzekają, ale szybko machną na to ręką - no chyba, że mowa o naprawdę głośnych tytułach. Wtedy się o tym mówi i mówi.

GTA 4 i Steam: Rockstar, mamy problem

W przeszłości gry znikały z cyfrowej dystrybucji z rozmaitych powodów. Czasem przyczyny gracze poznają, a czasem - nie. Wiemy dla przykładu, że Alan Wake musiał opuścić sklepy ze względu na wygaśnięcie licencji na muzykę, z kolei dlaczego nie da się teraz nigdzie kupić cyfrowo Marvel’s Ultimate Alliance i Marvel’s Ultimate Alliance 2 - w zasadzie nadal nie mam pojęcia.

Pierwsze informacje o tym, że Grand Theft Auto 4, czyli wydana w 2008 r. gra studia Rockstar, nie jest już dostępna do kupienia na najpopularniejszej platformie dystrybucji cyfrowej gier wideo na komputery osobiste, pojawiła się przed weekendem. Gracze przez kilka dni zachodzili w głowę, co jest przyczyną tego stanu rzeczy i zastanawiali się, kto tu zawinił: studio czy Steam.

Rockstar za zniknięcie Grand Theft Auto 4 ze Steama wini… usługę Microsoftu.

W przypadku GTA 4 nie musieliśmy długo czekać na informacje w tej sprawie oraz wyjaśnienie, co jest przyczyną problemu. W tym przypadku jako winny wskazywany jest Microsoft oraz jego niedziałająca już platforma Games for Windows Live. Jej wsparcie, na co Rockstar zdecydował się ponad 12 lat temu, zaowocowało sytuacją, z jaką mamy do czynienia teraz.

REKLAMA

Wygaszenie platformy Games for Windows Live w 2013 r. sprawiło, że Rockstar nie może już wygenerować nowych kluczy. Nie oznacza to jednak, że Grand Theft Auto 4 na pecety nie będzie dostępne już nigdy. Deweloperzy szukają sposobu przywrócenia gry do sprzedaży na platformie Valve. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że osoby, które nabyły grę wcześniej, nadal mogą ją pobrać.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że Games for Windows Live wygaszono już 7 lat temu, czyli w 5 lat od premiery GTA 4. Rockstar miał naprawdę sporo czasu na to, by stworzyć łatkę. Nie powinno jednak dziwić, że nie było to dla firmy nigdy priorytetem, skoro jej nowsza gra, Grand Theft Auto 5, od lat ciągle zarabia, nie chce zejść z listy bestsellerów i… trafiła do usługi Xbox Game Pass.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA