REKLAMA

Telewizory Sony ze wsparciem AirPlay 2 i HomeKit. Znamy listę modeli, które dostaną wsparcie

Apple uruchomił już Apple TV+ i rozszerza dostępność swoich usług na sprzętach firm trzecich. Pierwsi posiadacze telewizorów marki Sony w Stanach Zjednoczonych otrzymują aktualizację ze wsparciem technologii AirPlay 2, HomeKit i Dolby Atmos.

03.12.2019 13.01
Apple TV
REKLAMA
REKLAMA

Firma z Cupertino weszła w tym roku na rynek streamingu wideo. Oferuje już nie tylko sklep VOD oraz kanały z treściami partnerów, ale również produkcje własne z serii Apple Originals w ramach abonamentu Apple TV+, który wbrew pozorom nie jest konkurencją na Netflisa. Dostęp do tych materiałów, takich jak seriale See, The Morning Show, For All Manking i Servant możliwy jest w ramach aplikacji Apple TV.

Jak oglądać Apple TV+?

Z początku aplikacja Apple TV była dostępna wyłącznie na przystawkach nazywanych nomen omen Apple TV oraz innych urządzeniach Apple’a, takich jak iPhone’y, iPady i komputery Mac. Producent nawiązał jednak strategiczne partnerstwo z firmą Samsung. Dzięki temu dostęp do treści z kanałów, usługi Apple TV+ oraz iTunes Store można uzyskać bezpośrednio z poziomu Smart TV na zasadzie czasowej wyłączności.

Oprócz tego aplikacja Apple TV dostały telewizory Vizio oraz przystawki Roku i Amazon Fire TV. Jest jednak inny sposób, by oglądać treści od Apple’a na dużym ekranie. Posiadacze kompatybilnych sprzętów - czyli np. iPhone’a lub iPada - mogą wysłać obraz z aplikacji Apple TV na telewizor z wykorzystaniem technologii AirPlay 2. Teraz z tego rozwiązania będą mogli skorzystać posiadacze telewizorów marki Sony.

Sony wspiera AirPlay 2 i HomeKit w swoich telewizorach.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku telewizorów od firm takich jak Vizio i LG, w sprzętach Sony dodano wsparcie apple’owych technologii. AirPlay 2 pozwala wysyłać obrazu i dźwięk z urządzenia mobilnego lub komputera bezpośrednio na ekran telewizora. Z kolei HomeKit pozwala sterować nim z poziomu innych urządzeń Apple’a z aplikacji Dom i może się on nawet stać częścią Smart Home.

O tym, że Sony będzie wspierać technologie Apple’a, wiedzieliśmy już wcześniej. Teraz wraz z aktualizacją Android TV 9 wsparcie technologii AirPlay 2, HomeKit i Dolby Atmos trafia do klientów w Stanach Zjednoczonych. Na liście wspieranych modeli znalazły się telewizory z 2018 r. (A9F i Z9F) oraz 2019 r. (A9G, Z9G, X950G i X850G w wersji 55”, 65”, 75” i 85”). Czekamy jeszcze na informacje o dostępności aktualizacji w Europie.

No i nadal nie da się natywnie oglądać Apple TV na telewizorach innych firm niż Samsung i Vizio.

Co jednak ciekawe, tak jak Samsung, który jako pierwszy otrzymał dostęp do aplikacji Apple TV, zdecydował się na wdrożenie technologii AirPlay 2, tak nie wspiera HomeKit dostępnego w sprzętach takich firm jak Vizio, LG i Sony. Nie da się wygodnie sterować telewizorem ani budować na jego bazie automatyzacji inaczej niż przez system Smart Home od Samsunga z wykorzystaniem aplikacji Smart Things.

REKLAMA

Oznacza to, że klienci, którzy kupują telewizor z myślą o osadzeniu go w apple’owym ekosystemie, dostaną AirPlay 2, ale jeśli nie kupią sprzętu Vizio, muszą dokonać wyboru: HomeKit (LG i Sony) czy aplikacja Apple TV (u Samsunga). Potencjalnie w tym pierwszym przypadku aplikacja powinna się pojawić. Nie wiadomo jednak, kiedy - i czy - firma opracuje wersję na system webOS od LG oraz Android TV.

Mogłoby się wydawać, że Apple powinien był zadbać o to, by stosowne programy pojawiły się na premierę usługi Apple TV+, gdzie tylko się da. Tak się jednak nie stało. W dodatku firma nie kwapi się nawet, by wydać Apple TV na smartfonową wersję Androida - ale na szczęście otrzymaliśmy potwierdzenie, że aplikacja na telewizory marki Sony istnieje. Po prostu nie jest dostępna publicznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA