RTV  / News

Telewizory Sony ze wsparciem AirPlay 2 i HomeKit. Znamy listę modeli, które dostaną wsparcie

Apple uruchomił już Apple TV+ i rozszerza dostępność swoich usług na sprzętach firm trzecich. Pierwsi posiadacze telewizorów marki Sony w Stanach Zjednoczonych otrzymują aktualizację ze wsparciem technologii AirPlay 2, HomeKit i Dolby Atmos.

Firma z Cupertino weszła w tym roku na rynek streamingu wideo. Oferuje już nie tylko sklep VOD oraz kanały z treściami partnerów, ale również produkcje własne z serii Apple Originals w ramach abonamentu Apple TV+, który wbrew pozorom nie jest konkurencją na Netflisa. Dostęp do tych materiałów, takich jak seriale See, The Morning Show, For All Manking i Servant możliwy jest w ramach aplikacji Apple TV.

Jak oglądać Apple TV+?

Z początku aplikacja Apple TV była dostępna wyłącznie na przystawkach nazywanych nomen omen Apple TV oraz innych urządzeniach Apple’a, takich jak iPhone’y, iPady i komputery Mac. Producent nawiązał jednak strategiczne partnerstwo z firmą Samsung. Dzięki temu dostęp do treści z kanałów, usługi Apple TV+ oraz iTunes Store można uzyskać bezpośrednio z poziomu Smart TV na zasadzie czasowej wyłączności.

Oprócz tego aplikacja Apple TV dostały telewizory Vizio oraz przystawki Roku i Amazon Fire TV. Jest jednak inny sposób, by oglądać treści od Apple’a na dużym ekranie. Posiadacze kompatybilnych sprzętów - czyli np. iPhone’a lub iPada - mogą wysłać obraz z aplikacji Apple TV na telewizor z wykorzystaniem technologii AirPlay 2. Teraz z tego rozwiązania będą mogli skorzystać posiadacze telewizorów marki Sony.

Sony wspiera AirPlay 2 i HomeKit w swoich telewizorach.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku telewizorów od firm takich jak Vizio i LG, w sprzętach Sony dodano wsparcie apple’owych technologii. AirPlay 2 pozwala wysyłać obrazu i dźwięk z urządzenia mobilnego lub komputera bezpośrednio na ekran telewizora. Z kolei HomeKit pozwala sterować nim z poziomu innych urządzeń Apple’a z aplikacji Dom i może się on nawet stać częścią Smart Home.

O tym, że Sony będzie wspierać technologie Apple’a, wiedzieliśmy już wcześniej. Teraz wraz z aktualizacją Android TV 9 wsparcie technologii AirPlay 2, HomeKit i Dolby Atmos trafia do klientów w Stanach Zjednoczonych. Na liście wspieranych modeli znalazły się telewizory z 2018 r. (A9F i Z9F) oraz 2019 r. (A9G, Z9G, X950G i X850G w wersji 55”, 65”, 75” i 85”). Czekamy jeszcze na informacje o dostępności aktualizacji w Europie.

No i nadal nie da się natywnie oglądać Apple TV na telewizorach innych firm niż Samsung i Vizio.

Co jednak ciekawe, tak jak Samsung, który jako pierwszy otrzymał dostęp do aplikacji Apple TV, zdecydował się na wdrożenie technologii AirPlay 2, tak nie wspiera HomeKit dostępnego w sprzętach takich firm jak Vizio, LG i Sony. Nie da się wygodnie sterować telewizorem ani budować na jego bazie automatyzacji inaczej niż przez system Smart Home od Samsunga z wykorzystaniem aplikacji Smart Things.

Oznacza to, że klienci, którzy kupują telewizor z myślą o osadzeniu go w apple’owym ekosystemie, dostaną AirPlay 2, ale jeśli nie kupią sprzętu Vizio, muszą dokonać wyboru: HomeKit (LG i Sony) czy aplikacja Apple TV (u Samsunga). Potencjalnie w tym pierwszym przypadku aplikacja powinna się pojawić. Nie wiadomo jednak, kiedy - i czy - firma opracuje wersję na system webOS od LG oraz Android TV.

Mogłoby się wydawać, że Apple powinien był zadbać o to, by stosowne programy pojawiły się na premierę usługi Apple TV+, gdzie tylko się da. Tak się jednak nie stało. W dodatku firma nie kwapi się nawet, by wydać Apple TV na smartfonową wersję Androida - ale na szczęście otrzymaliśmy potwierdzenie, że aplikacja na telewizory marki Sony istnieje. Po prostu nie jest dostępna publicznie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst