1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Pierwszy na świecie telewizor Mini LED już w Polsce. TCL pokazało go na Audio Video Show 2019

Lokowanie produktu: Audio Video Show

Mini LED może okazać się najlepszą technologią LCD na rynku. Pierwszy telewizor tak zaprojektowany – TCL X10 – można podziwiać na warszawskich targach Audio Video Show 2019. To wyjątkowa okazja, bowiem do sklepów trafią za dłuższy czas.

08.11.2019
19:52
tcl x10 mini led

Czy da się wykręcić coś jeszcze z techniki LCD? Wielu producentów na to liczy, bowiem OLED nie jest remedium na wszystko. TCL jest zdania, że udało się mu osiągnąć coś ciekawego. Swoje rozwiązanie nazywa Mini LED i jest to połączenie mechanizmów FALD (Full Array Local Dimming – najbardziej precyzyjny z systemów lokalnego wygaszania obrazu) i nanokryształowej powłoki Quantum dot. Co niezupełnie jest częścią Mini LED, ale TCL podkreśla że to ważne, telewizory wykorzystujące to rozwiązanie są też zgodne z Dolby Vision i HDR10+ przy pełnym zestrojeniu tychże z charakterystyką matrycy.

tcl x10 mini led class="wp-image-1035878"

Matryca zawiera ponad 15 tys. cieniutkich diod LED rozmieszczonych w 768 ośmiu strefach przyciemniania. To oczywiście ma zredukować do absolutnego minimum problemy matryc LCD z kontrastem, co przełożyć się ma na zdolność reprodukcji koloru czarnego w niemal każdym miejscu, brak poświat wokół jasnych elementów, a także przy okazji świetne kolory. W to ostatnie zresztą łatwo uwierzyć: stuprocentowe pokrycie palety DCI-P3 przy 1500 nitach jasności przy częstotliwości odświeżania 100 Hz to znakomity wynik.

Telewizor Mini LED to TCL X10. Co znajdziemy w nim jeszcze ciekawego poza matrycą?

TCL X10 pracują pod kontrolą Android TV, oczywiście z obsługą Asystenta Google – miejmy nadzieję, że do czasu jego handlowej premiery ów Asystent zacznie działać w naszym kraju również i na telewizorach. W serii X10 zamontowano również system dźwiękowy Dolby Atmos i całkiem przyzwoity system dźwiękowy w formie soundbara 2.2 firmy Onkyo. To również bardzo smukłe telewizory o bardzo cienkich ramkach.

tcl x10 mini led class="wp-image-1035884"

65-calowa wersja telewizora TCL X10 4K z sounbarem pojawi się na polskim rynku w drugim kwartale 2020 r. w rekomendowanej cenie 2499 euro. Dziś aż do końca weekendu można się przekonać na własne oczy jak Mini LED sprawdza się w rzeczywistości – wystarczy odwiedzić targi Audio Video Show 2019 i stoisko TCL. Samo wydarzenie to również mnóstwo innych atrakcji dla entuzjastów pięknego obrazu i dźwięku. Najciekawsze z nich wybraliśmy dla was w tym materiale.

Lokowanie produktu: Audio Video Show
Najnowsze
Zobacz komentarze