REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Jesteśmy o krok bliżej do 5G w Polsce. Spółka #Polskie5G pomoże zbudować sieć 5. generacji

5G przestaje być w Polsce dyskutowaną ideą, staje się rzeczywistością. Kilka dni temu Orange rozpoczął testy sieci 5. generacji w Lublinie. Dziś podpisane zostało porozumienie w sprawie spółki #Polskie5G.

28.10.2019
20:32
Spółka #Polskie5G pomoże wdrożyć sieć 5. generacji w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

O rozpoczęciu prac poinformował na Twitterze Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju:

Sygnatariuszami porozumienia  są przedstawiciele Orange, T-Mobile, Polkomtela, Exatela, Polskiego Funduszu Rozwoju. Umowa została podpisana w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i przedstawiciela sieci Play.

Po co powstanie spółka #Polskie5G?

Celem spółki będzie budowa wspólnej infrastruktury sieci 5. generacji.

Z fragmentu memorandum przytoczonego przez Rzeczpospolitą wynika, że sygnatariusze porozumienia będą współpracować nad wdrożeniem sieci 5G w oparciu o pasmo 700 MHz. Jego właścicielem miałaby być wspomniana spółka #Polskie5G. Dominującą rolę odgrywać ma w tym podmiocie Skarb Państwa.

Co oznacza powstanie spółki #Polskie5G?

REKLAMA

Dzięki spółce celowej kontrolowanej przez państwo wdrożenie sieci 5G będzie odbywać się pod kontrolą tego ostatniego. Dotyczyć to ma zarówno technicznych aspektów, jak i doboru firm, które będą wdrażać 5G w Polsce - podkreśla Rzeczpospolita.

Na początku kadencji nowego Sejmu ma zostać uchwalona specustawa, która ułatwi prace nad wdrożeniem sieci 5. generacji w Polsce. Przypomnijmy, że rozwój 5G będzie zależny w dużym stopniu od podniesienia norm promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Sam resort cyfryzacji nie może prowadzić takowych zmian, dlatego pracuje nad nimi wraz z Ministerstwem Zdrowia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA