REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

W Stanach powstała pierwsza internetowa klinika, która chce odmładzać swoich pacjentów

Spowalnianie procesu starzenia się to kolejny trend, który staje się coraz bardziej popularny w Dolinie Krzemowej. Sajad Zalzala, lekarz medycyny rodzinnej, zainteresował się tym tematem tak bardzo, że otworzył sieciową klinikę, która oferuje pacjentom konsultacje w tym temacie.

08.10.2019
9:08
Leki ziołowe nie muszą być bezpieczne.
REKLAMA
REKLAMA

Zalzala to 38-letni lekarz medycyny rodzinnej z Detroit, który posiada uprawnienia do wykonywania zawodu we wszystkich 50 stanach Ameryki. Jego internetowa klinika o nazwie Qalytude ma być w pełni poświęcona sposobom spowalniającym proces starzenia się ludzkiego organizmu. Konsultacje w tej sprawie prowadzone będą oczywiście głównie za pośrednictwem sieci.

Spowalnianie procesu starzenia się: z czym to się je?

Aktualnie na rynku nie istnieją dedykowane leki, które spowalniałyby ten proces. Z niektórych badań wynika jednak, że spowalnianie procesu starzenia się jest możliwe. Aktualnie najlepsze rezultaty udało się uzyskać dzięki łączeniu leków dla cukrzyków z przyjmowaniem odpowiedniej dawki hormonów wzrostu. Skutki podawania takiego miksu zostały opisane szczegółowo w magazynie Aging Cell. Co prawda badanie to przeprowadzono na bardzo małej grupie pacjentów, przez co trudno mówić, żeby było jakoś strasznie reprezentatywne, ale… na pewno zainspiruje ono naukowców do dalszych eksperymentów w tym temacie.

Zalzala zresztą zauważył podobny trend u ludzi z Doliny Krzemowej, którzy kochają wręcz niesprawdzone teorie medyczne. Rok temu w Dolinie Krzemowej na topie było mikrodawkowanie psychodelików, takich jak LSD czy psylocybina. W tym roku z kolei wielu programistów, pracowników start-upów, ludzi z marketingu i innych kreatywnych zawodów próbuje na własną rękę przyjmować Metforminę, czyli lek na cukrzycę 2 typu, który podobno ma spowalniać proces starzenia się. Piszę podobno, bo na razie jedyne badania potwierdzające tę teorię przeprowadzono na laboratoryjnych myszach.

Zalzala wie doskonale, że mało który lekarz zdaje sobie sprawę z tego, że tak wielu nie-cukrzyków stosuje ten lek w celu odmładzania się. Dlatego też otworzył internetową klinikę, aby oferować zainteresowanym profesjonalne konsultacje medyczne związane z zażywaniem środków, które mogą potencjalnie opóźnić (bądź odwrócić) proces starzenia się. Do tego dochodzi też kwestia przepisywania samej metforminy osobom, które nie są chore na cukrzycę.

Zdalne konsultacje w sprawie fontanny młodości

Zalzala planuje zatrudnić zespół lekarzy do prowadzenia badań nad metforminą i innymi lekami - zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i skuteczności - i przepisywać je zainteresowanym pacjentom, monitorując ich oczywiście pod kątem występowania niepożądanych efektów ubocznych.

Większość z tych rzeczy realizowana będzie zdalnie. Zalzala, który wcześniej pracował dla kilku wirtualnych firm medycznych, w tym Hims i Pill Club, zna ten model doskonale. Hims i Pill Club należą bowiem do klinik, które powstały w ostatnich latach, aby pomagać ludziom w przyjmowaniu leków na zaburzenia erekcji i wypadanie włosów - pacjenci zainteresowani tego rodzaju usługami często wstydzą się rozmawiać z lekarzem rodzinnym, dlatego wolą komunikować się z lekarzem względnie anonimowo, przez internet. Na przykład za pośrednictwem ankiet wypełnianych online.

Pomysł Zalzali nie jest wcale tak niedorzeczny, jak mogłoby się wydawać. Z prognoz rynkowych, publikowanych przez duże fundusze inwestycyjne wynika, że rynek usług, produktów i technologii zapobiegających starzeniu się osiągnie wartość 271 mld dol. do 2024 r. Nic w tym zresztą dziwnego - chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że fajnie byłoby być wiecznie młodym.

REKLAMA

Na razie co prawda nie istnieje żaden sprawdzony sposób, żeby tę młodość zachować, ale to już drobny szczegół. Niektórym ludziom zależy tak bardzo na zahamowaniu starzenia się, że są skłonni płacić za tak niedorzeczne terapie, jak przetaczanie osocza pobieranego od młodych ludzi. W tym kontekście, przyjmowanie leków na cukrzycę nie wydaje się już tak niedorzeczne.

Do tego Zalzala powiedział, że zamierza zachować szczególną ostrożność przy wszystkich niesprawdzonych terapiach. Do tego jego klinika oferować będzie swoim pacjentom pełny pakiet. Czyli nie tylko pigułki na receptę, ale również porady dotyczące diety, czy zmiany stylu życia. Jestem bardzo ciekawy wyników tego eksperymentu. Na razie jestem prawie pewien tylko jednego: Sajad Zalzala stanie się bardzo bogatym człowiekiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA