REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia u ludzi. Szkoda, że tylko na chwilę

Fontanna wiecznej młodości raczej nie istnieje, a co za tym idzie - prędzej, czy później wszyscy umrzemy. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych sposobów na przedłużenie sobie życia. Być może właśnie odkryliśmy kolejny.

10.09.2019
14:46
Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia u ludzi
REKLAMA
REKLAMA

Na wstępie od razu zaznaczę: nie róbmy sobie zbyt wielkiej nadziei. Badanie, o którym mowa w tym tekście przeprowadzono na bardzo małej liczbie osób, a w dodatku bez żadnej grupy kontrolnej. Niemniej jednak wynik godny jest opisania.

Jak cofnąć zegar biologiczny?

Z badania, którego wyniki zostały niedawno opublikowane wynika, że ​​określony pułap hormonów wzrostu i odpowiednie dawkowanie leków dedykowanych dla cukrzyków skutkuje bardzo przyjemnym efektem ubocznym.

Okazuje się bowiem, że taki miks przyczynia się do obiecującego i - co najważniejsze - faktycznego cofnięcia wieku biologicznego u człowieka. Z tym, że tak jak pisałem już wcześniej: badanie zostało przeprowadzone na bardzo małą skalę, z udziałem tylko dziewięciu dorosłych i bez grupy kontrolnej.

Przez cały rok niewielka grupa ochotników trzymała się ściśle określonej rutyny, która obejmowała przyjmowanie hormonu wzrostu i leków powszechnie stosowanych w leczeniu cukrzycy. Ich wiek biologiczny - który jest miarą zmian genetycznych na skutek procesu starzenia - został następnie porównany z wiekiem zmierzonym przed badaniem.

Wyniki?

Co się okazało? Po zakończeniu eksperymentu ustalono, że wiek biologiczny wszystkich osób, biorących udział w badaniu był o około 1,5 roku mniejszy, niż w momencie rozpoczęcia badania rok wcześniej. W praktyce oznacza to, że wszyscy ochotnicy zakończyli rok badań, bedąc o 2,5 młodsi, niż byliby bez wzięcia udziały w badaniu. Minusy? Spadek wieku biologicznego utrzymywał się tylko przez sześć miesięcy po zakończeniu badań.

Spodziewałem się spowolnienia efektów starzenia, ale nie ich całkowitego odwrócenia. To było trochę futurystyczne - powiedział w oświadczeniu genetyk Steve Horvath, który uczestniczył w badaniach.

REKLAMA

Wyniki badania są wręcz cudowne, ale nie należy podejmować zbyt pochopnej oceny skuteczności takiego leczenia dysponując tak małą próbką, co zresztą autorzy badania wielokrotnie podkreślają w swojej pracy. Jest to jednak ekscytujące odkrycie i na pewno przyczyni się do dalszych badań.

Nieubłagany upływ czasu ostatecznie doprowadzi do śmierci każdego z nas- a przynajmniej tego się spodziewamy. Dlatego też każde odkrycie, które pozwoliłoby nam na odwrócenie biegu naszego zegara biologicznego jest tak ekscytujące. Nawet jeśli - tak jak w tym przypadku sztuczka z cofnięciem wieku biologicznego udała się na bardzo małej próbce ochotników.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA