REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia u ludzi. Szkoda, że tylko na chwilę

Fontanna wiecznej młodości raczej nie istnieje, a co za tym idzie - prędzej, czy później wszyscy umrzemy. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych sposobów na przedłużenie sobie życia. Być może właśnie odkryliśmy kolejny.

10.09.2019
14:46
Naukowcom udało się odwrócić proces starzenia u ludzi
REKLAMA
REKLAMA

Na wstępie od razu zaznaczę: nie róbmy sobie zbyt wielkiej nadziei. Badanie, o którym mowa w tym tekście przeprowadzono na bardzo małej liczbie osób, a w dodatku bez żadnej grupy kontrolnej. Niemniej jednak wynik godny jest opisania.

Jak cofnąć zegar biologiczny?

Z badania, którego wyniki zostały niedawno opublikowane wynika, że ​​określony pułap hormonów wzrostu i odpowiednie dawkowanie leków dedykowanych dla cukrzyków skutkuje bardzo przyjemnym efektem ubocznym.

Okazuje się bowiem, że taki miks przyczynia się do obiecującego i - co najważniejsze - faktycznego cofnięcia wieku biologicznego u człowieka. Z tym, że tak jak pisałem już wcześniej: badanie zostało przeprowadzone na bardzo małą skalę, z udziałem tylko dziewięciu dorosłych i bez grupy kontrolnej.

Przez cały rok niewielka grupa ochotników trzymała się ściśle określonej rutyny, która obejmowała przyjmowanie hormonu wzrostu i leków powszechnie stosowanych w leczeniu cukrzycy. Ich wiek biologiczny - który jest miarą zmian genetycznych na skutek procesu starzenia - został następnie porównany z wiekiem zmierzonym przed badaniem.

Wyniki?

Co się okazało? Po zakończeniu eksperymentu ustalono, że wiek biologiczny wszystkich osób, biorących udział w badaniu był o około 1,5 roku mniejszy, niż w momencie rozpoczęcia badania rok wcześniej. W praktyce oznacza to, że wszyscy ochotnicy zakończyli rok badań, bedąc o 2,5 młodsi, niż byliby bez wzięcia udziały w badaniu. Minusy? Spadek wieku biologicznego utrzymywał się tylko przez sześć miesięcy po zakończeniu badań.

REKLAMA

Wyniki badania są wręcz cudowne, ale nie należy podejmować zbyt pochopnej oceny skuteczności takiego leczenia dysponując tak małą próbką, co zresztą autorzy badania wielokrotnie podkreślają w swojej pracy. Jest to jednak ekscytujące odkrycie i na pewno przyczyni się do dalszych badań.

Nieubłagany upływ czasu ostatecznie doprowadzi do śmierci każdego z nas- a przynajmniej tego się spodziewamy. Dlatego też każde odkrycie, które pozwoliłoby nam na odwrócenie biegu naszego zegara biologicznego jest tak ekscytujące. Nawet jeśli - tak jak w tym przypadku sztuczka z cofnięciem wieku biologicznego udała się na bardzo małej próbce ochotników.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA