REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Morele.net słono zapłaci za wyciek danych klientów. Kara ma wynosić 2,8 mln zł

19.09.2019
9:48
Morele.net słono zapłaci za wyciek danych. Kara wyniesie 2,8 mln zł
REKLAMA

Urząd Ochrony Danych Osobowych nałoży 2,8 mln zł kary na sklep Morele.net. Ma to związek z wyciekiem danych, do którego doszło w grudniu 2018 r.

REKLAMA

O ukaraniu sklepu donosi Puls Biznesu. Decyzja ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

Wielki wyciek danych klientów Morele.net.

Do ujawnienia wycieku danych klientów Morele.net doszło w grudniu.

Sieć poinformowała mailowo klientów o „nieuprawnionym dostępie do danych osobowych”. Uspokajała też, że wyciek nie dotyczył informacji o kartach płatniczych.

 class="wp-image-858749"

Po ujawnieniu wycieku sklep zachęcał do zmiany hasła. Ostrzegał również przed odpowiadaniem na podejrzane smsy i e-maile.

Przestępcy żądali od sklepu Morele.net okupu w bitcoinach.

Kilka dni po ujawnieniu wycieku dowiedzieliśmy się, że już w listopadzie cyberprzestępcy korzystali ze skradzionych danych klientów sklepu. Początkowo mieli żądać okupu w wysokości 15 BTC (wówczas równowartość około 230 tys. zł), a później mieli podwyższyć kwotę do 20 BTC. Sklep nie przystał na ofertę.

Dlaczego sklep Morele.net zostanie ukarany?

REKLAMA

W momencie powstawania tekstu czekamy na oficjalny komunika Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wiadomo jednak, że przyczyną nałożenia kary ma być fakt, że sklep w niewłaściwy sposób chronił dane klientów i nie zapobiegł wyciekowi. Wysokość kary, wynosząca 2,8 mln zł ma być najwyższa w historii urzędu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA