REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Biznes

Morele.net słono zapłaci za wyciek danych klientów. Kara ma wynosić 2,8 mln zł

Morele.net słono zapłaci za wyciek danych. Kara wyniesie 2,8 mln zł
REKLAMA

Urząd Ochrony Danych Osobowych nałoży 2,8 mln zł kary na sklep Morele.net. Ma to związek z wyciekiem danych, do którego doszło w grudniu 2018 r.

REKLAMA

O ukaraniu sklepu donosi Puls Biznesu. Decyzja ma zostać ogłoszona jeszcze dziś.

Wielki wyciek danych klientów Morele.net.

Do ujawnienia wycieku danych klientów Morele.net doszło w grudniu.

Sieć poinformowała mailowo klientów o „nieuprawnionym dostępie do danych osobowych”. Uspokajała też, że wyciek nie dotyczył informacji o kartach płatniczych.

Twoje dane osobowe mogą być wykorzystywane do prób wyłudzeń m.in. za pośrednictwem fałszywych wiadomości sms lub dostarczania na twój adres e-mail informacji (w tym m.in. handlowych), na które nie wyraziłeś zgody. Istnieje również ryzyko rozkodowania hasła - mogli przeczytać klienci sklepu.

Po ujawnieniu wycieku sklep zachęcał do zmiany hasła. Ostrzegał również przed odpowiadaniem na podejrzane smsy i e-maile.

Przestępcy żądali od sklepu Morele.net okupu w bitcoinach.

Kilka dni po ujawnieniu wycieku dowiedzieliśmy się, że już w listopadzie cyberprzestępcy korzystali ze skradzionych danych klientów sklepu. Początkowo mieli żądać okupu w wysokości 15 BTC (wówczas równowartość około 230 tys. zł), a później mieli podwyższyć kwotę do 20 BTC. Sklep nie przystał na ofertę.

Dlaczego sklep Morele.net zostanie ukarany?

REKLAMA

W momencie powstawania tekstu czekamy na oficjalny komunika Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wiadomo jednak, że przyczyną nałożenia kary ma być fakt, że sklep w niewłaściwy sposób chronił dane klientów i nie zapobiegł wyciekowi. Wysokość kary, wynosząca 2,8 mln zł ma być najwyższa w historii urzędu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA