Biznes  / News

Centrum Google Cloud oficjalnie w Polsce. Motywacją współpraca z Operatorem Chmury Krajowej

Google otworzy region Google Cloud w Warszawie z trzema strefami dostępowymi. Produkty Google’a pojawią się też w ofercie Operatora Chmury Krajowej.

Operator Chmury Krajowej (OChK) to spółka powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju w listopadzie 2018 r. Oferuje ona polskim przedsiębiorstwom dostęp do większej mocy obliczeniowej, możliwości bezpiecznego przechowywania danych, zautomatyzowanego powoływania środowisk deweloperskich, oprogramowania ułatwiającego zarządzanie przedsiębiorstwem i dostarczane z chmury zwirtualizowane stanowiska pracy.

OChK dziś na swojej konferencji prasowej ogłosił, że właśnie nawiązał partnerstwo strategiczne z koncernem Google. W ramach sojuszu produkty Google Cloud dołączą do oferty Operatora Chmury Krajowej, a Google otworzy w Polsce Warsaw Google Cloud Region, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania z trzema strefami dostępowymi, dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Google Cloud w Polsce to bardzo dobre wieści dla polskich przedsiębiorców.

Po pierwsze, mniej ważne – choć dla nas, entuzjastów technologii, pewnie ciekawsze – otworzenie regionu Google Cloud w Polsce zapewni możliwość hostowania w tejże chmurze usług cechujących się bardzo niskimi opóźnieniami dostępu. Kto wie, może to nawet oznaczać, że Stadia trafi do nas szybciej, niż myśleliśmy. To jednak na razie spekulacje i myślenie życzeniowe.

Najważniejsze jest jednak to, że polskie firmy będą mogły korzystać z Google Cloud do szerszej liczby zastosowań. Do tej pory były ograniczone przepisami na temat sposobu i miejsca przechowywania danych firmowych i klientów. Z kolei w ramach oferty Operatora Chmury Krajowej pojawią się sztandarowe usługi chmurowe Google’a, w tym Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner, czy BigQuery.

Klienci będą mogli skorzystać z tych usług zawierając umowę z Operatorem Chmury Krajowej.

Jeszcze przed uruchomieniem polskiego regionu Google Cloud mają oni możliwość przystąpienia do szkoleń i programów transformacji cyfrowej. Po uruchomieniu regionu, będą mogli korzystać z infrastruktury zlokalizowanej w Warszawie. Warto też zaznaczyć, ze z oferty OchK nie znikną jego własne usługi, opierające się na jego własnej infrastrukturze.

Utworzenie regionu zajmie co najmniej kilka miesięcy, a o dokładnym terminie jego uruchomienia firma będzie informowała na bieżąco – obecny na konferencji Thomas Kurian z Google’a nie był w stanie podać dokładniejszego terminu. Na dziś najbliższe Polsce regiony Google Cloud znajdują się w Finlandii i Niemczech.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst