Sprzęt  /  News

Huawei testuje smartfon z własnym systemem

Picture of the author

Nadal nie jest jasne czy Huawei będzie mógł kiedykolwiek wrócić do normalnych relacji z Google’em. To jednak nie oznacza, że firma się wycofa z rynku smartfonów. Prototyp urządzenia pracującego pod autorskim systemem operacyjnym jest już ponoć testowany.

Huawei nadal znajduje się na tak zwanej czarnej liście Trumpa, co uniemożliwia lub bardzo utrudnia firmie prowadzenie relacji biznesowych z amerykańskimi przedsiębiorstwami. Pal licho sprzedaż na amerykańskim rynku, bo ta i tak nie ma większego wpływu na doskonałe wyniki firmy. Telefony Huawei korzystają jednak w wielu elementach z amerykańskiej myśli technicznej, w tym z tamtejszego oprogramowania.

Do tej pory Huawei polegał na systemie Android firmy Google, to jednak może w przyszłości, tymczasowo lub permanentnie, okazać się niemożliwe. Chiński gigant nie zamierza jednak składać broni. Wierzy, że jego autorska platforma jest w stanie podbić zachodni rynek.

Hongmeng czy nie, autorski system Huaweia jest już ponoć testowany na telefonach.

Nie jest do końca jasne który z systemów Huaweia jest wykorzystany. Nie to by miało to jakieś znaczenie – bo o żadnym z nich nie wiemy absolutnie nic – jednak ponoć nie jest to Hongmeng. Nazwa tego systemu kilkukrotnie się przewijała w ustach przedstawicieli firmy, mówiło się też, że to system elastyczny – jak Windows czy częściowo Android – a więc mogący pracować na wielu różnych rodzajach urządzeń, w tym gadżetach IoT, telefonach czy PC.

Hongmeng ma jednak ponoć być przeznaczony wyłącznie dla urządzeń Internetu rzeczy, a Huawei nie chce komentować doniesień dziennikarzy Global Times. Tajemnica ma zostać wyjaśniona pod koniec roku – wtedy bowiem huaweiowy smartfon bez Androida ma pojawić się w sprzedaży. Póki co nie wiemy nawet z jakim rodzajem aplikacji ten telefon będzie zgodny – i czy w ogóle jakiekolwiek będą gotowe na jego premierę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst