Foto  /  News

Ależ on jest tani. Oto nowy DJI Osmo Mobile 3 - składany gimbal do smartfonów

DJI Osmo Mobile 3

DJI Osmo Mobile 3 to nowa wersja popularnego gimbala do smartfonów. Urządzenie ma przełomową, składaną konstrukcję, jest lżejsze i wcale nie jest droższe. 

Liczyliśmy na nowego drona DJI Mavic Mini, a tu Chińczycy z DJI pokazali właśnie nowy mobilny gimbal DJI Osmo Mobile 3. Na drona pewnie jeszcze przyjdzie czas w najbliższym czasie, tymczasem przyjrzyjmy się bliżej dzisiejszej nowości.

DJI Osmo Mobile 3

DJI Osmo Mobile 3 wyróżnia się składaną konstrukcją i niższą wagą

DJI Osmo Mobile 3 na pierwszy rzut oka wygląda jak jego poprzednik Osmo Mobile 2. To szary gimbal z charakterystycznym uchwytem wykonanym z tworzywa sztucznego. Mogłoby się wydawać, że za wiele tu nie da się już zrobić, a jednak firma DJI znacząco poprawiła tę konstrukcję.

DJI Osmo Mobile 2 był chwalony, ale jego piętą achillesową były stosunkowe duże rozmiary. DJI odświeża po kolei wiele swoich produktów, zmieniając ich konstrukcje w taki sposób, aby były możliwie jak najbardziej mobilne, czyli składane. Nie inaczej jest w tym przypadku. Gimbal Osmo Mobile 3 jest składany w pół, przez co zajmuje mniej miejsca w podróży. Do tego urządzenie waży zaledwie 405 g, czyli o 80 g mniej, niż Osmo Mobile 2. Już samo to wystarczy, aby wybrać nowy model.

DJI Osmo Mobile 3

Producenta obiecuje też bardziej płynny i stabilny obraz. Nie wiadomo czy jest to nowa konstrukcja stabilizacji, czy to tylko taki chwyt marketingowy. Wiemy natomiast, że Osmo Mobile 3 ma wytrzymać tyle, co samo na jednym ładowaniu, co poprzednik, czyli do 15 godzin.

DJI nie byłoby sobą, gdyby nie dało inteligentnych trybów pracy, z których słynie

DJI Osmo Mobile 3 ma szereg inteligentnych, kreatywnych trybów, które mogą fajnie urozmaicić nagrywanie. ActiveTrack 3.0 pomaga w automatycznym śledzeniu poruszających się obiektów. Tryb Hyperlapse wykorzystuje system elektronicznej stabilizacji obrazu (EIS) i stabilizacji gimbala, aby tworzyć efektowne, płynne filmy poklatkowe w ruchu.

DJI Osmo Mobile 3

Ciekawym rozwiązaniem są także tryby Dolly Zoom oraz Sport. Dolly Zoom to ciekawy sposób na dodanie dodatkowego akcentu kinowego do nagrań. Możemy odtworzyć słynny „efekt Hitchcocka” na urządzeniu mobilnym. Suwak w dedykowanej appce służy do przybliżenia i umożliwiającemu dostosowanie prędkości powiększenia.

DJI Osmo Mobile 3

Jest także tryb Panorama, w którym urządzenie może wykonać automatyczne panoramomy 3×3 i 180°. Nie zabrakło także funkcji timelapse do filmów poklatkowy oraz Slow Motion do nagrywania filmów w zwolnionym tempie. A do tego tryb sterowania gestami (w sam raz do zdalnego selfie) czy tryb Stories, w którym można szybko zmontować materiał z pomocą gotowych szablonów i wyeksportować do mediów społecznościowych.

DJI Osmo Mobile 3

DJI Osmo Mobile 3 - cena i dostępność. Czy warto?

DJI Osmo Mobile 3 trafi do sprzedaży już w drugiej połowie sierpnia. Osmo Mobile 3 jest dostępne w dwóch wariantach. Samo urządzenie kosztuje 499 zł. Wersję rozszerzoną Combo, która zawiera dodatkowo statyw oraz etui wyceniono na 599 zł.

DJI Osmo Mobile 3

Czy warto kupić DJI Osmo Mobile 3? Jeśli tylko producent utrzymał jakość urządzenia, chociaż na podobnym poziomie i obejdzie się bez jakiś ukrytych wad to zdecydowanie warto. Składana konstrukcja oraz wyraźnie niższa waga to cechy kluczowe przy wyborze każdego gimbala, w szczególności mobilnego. Poza tym Osmo Mobile 3 już w dniu premiery kosztuje praktycznie tyle samo, co Osmo Mobile 2 rok po premierze. Tu specjalnie nie ma nad czym się zastanawiać. Jeśli ktoś planował zakup takiego urządzenia, to najbliższe miesiące mogą być dobrym momentem. Warto przy tym wziąć pod uwagę innego gimbala ze składaną konstrukcją: Atom, o którym pisał Marcin.

Jestem tylko ciekawy, czy Chińczycy nie mieli tu jakiegoś opóźnienia przy premierze. Mobilny gimbal to urządzenie, które jest wręcz stworzone z myślą o podróżach. A jak podróże to wakacje. Data premiery pod koniec wakacji jest zatem nieco dziwna — rozsądek podpowiada, że lepiej byłoby pokazać nowe Osmo Mobile przed wakacjami. Czy DJI zaliczyło obsuwę?