REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Rozwód z mBankiem stał się faktem. Od dzisiaj Orange Finanse to już Kompakt Finanse

W połowie zeszłego roku mBank i Orange postanowili zakończyć trzyletnią współpracę, której efektem były Orange Finanse. Od dzisiaj są dostępne pod nazwą Kompakt Finanse i... są przeznaczone przez mBank do wygaszenia. A Orange? Celuje we własny bank.

15.04.2019
10:05
Kompakt Finanse zastąpił Orange Finanse. Klienci namawiani do migracji
REKLAMA
REKLAMA

Uspokajamy dotychczasowych klientów Orange Finanse. Ich identyfikator, hasła dostępu do banku, sposób logowania oraz funkcjonalność serwisu pozostają nadal bez zmian. Ale od teraz serwis to już nie Orange Finanse, ale Kompakt Finanse - z adresem kompaktfinanse.pl i kontaktem mailowym - kontakt@kompaktfinanse.pl.

Jeżeli wcześniej klient Orange Finanse korzystał z aplikacji mobilnej - teraz będzie to już niemożliwe. W pełni kontrolujący nowy produkt mBank ją wyłączył. Do dyspozycji pozostaje tylko infolinia (+48 42 19 300) i serwis transakcyjny. To zapowiadane kroki przez mBank, który od początku nie ukrywa, że Kompakt Finanse nie będą rozwijane, a obecni klienci będą przekonywani do związania się z bankowością internetową mBanku.

Koniec Orange Finanse - brak obrotów, czyli konto skasowane

mBank stawia sprawę jasno: za chwilę Kompakt Finanse znikną z naszej rzeczywistości, a dotychczasowym klientom nigdzie tak dobrze nie będzie jak w mBanku. Zaraz klienci dawnego Orange Finanse dostaną list, w którym dostaną specjalną ofertę. Ale też informację o dwumiesięcznym wypowiedzeniu. No chyba, że klient w ciągu dwóch lat nie miał żadnych obrotów na koncie, a na rachunku nie ma nawet 100 zł. Wtedy mBank zamknie jego konto automatycznie już 15 kwietnia 2019 r.

mBank proponuje kilka scenariuszy

mBank dzieli swoich klientów na tych, którzy mieli konto w Orange Finanse (od dzisiaj Kompakt Finanse) i jednocześnie nie mieli nic więcej wspólnego z mBankiem oraz na tych, którzy byli z nimi związani też innymi produktami.

W pierwszym przypadku, jeżeli klient posiadał rachunek osobisty lub firmowy, to ma dwa wyjścia: przenieść konta do mBanku albo rozwiązać umowę. Jeżeli rachunek osobisty był z kredytem odnawialnym, a rachunek firmowy z dopuszczalnym saldem debetowym, to klient też może się przenieść do mBanku z aktualnym limitem albo spłacić dotychczasowe zobowiązania i rozwiązać umowę. Podobnie jest dla posiadaczy kart kredytowych Kompakt Finanse.

Jeżeli zaś chodzi o spłatę kredytu gotówkowego, to można przenieść go do mBanku albo zostawić tam, gdzie jest. W obu przypadkach warunki kredytu nie zmienią się, ale spłaty rat będą dokonywane już na nowy numer rachunku.

Dla klientów mBanku obowiązują stare zasady

Dla tych, którzy oprócz Kompakt Finanse korzystają też z innych usług mBanku ów transfer może okazać się jeszcze korzystniejszy. Posiadając rachunek osobisty i firmowy w dawnym Orange Finanse można je przenieść na specjalnych warunkach do mBanku i otworzyć kolejne konto lub przelać pieniądze z Kompakt Finanse na istniejący już rachunek w mBanku. Jest jeszcze jedna możliwość: rozwiązanie umowy.

Jest kredyt? Można go przenieść z aktualnym limitem do mBanku. Tylko trzeba tam otworzyć drugie konto. Nie ma alternatywy. Dokładnie tak samo jest w przypadku posiadania w Kompakt Fifnase karty kredytowej czy gotówkowej. mBank nie zmieni zasad spłaty, nie będzie też nowej umowy. Chyba, że nam się takie propozycje nie spodobają. Wtedy musimy liczyć się z wypowiedzeniem dotychczasowej relacji.

Orange idzie na swoje

Trzy lata zajęło mBankowi i Orange zrozumienie, że Orange Finanse to jednak nie jest ten produkt, o którym myśleli. Tworząc go liczyli, że w ciągu 2–3 lat liczba klientów sięgnie co najmniej miliona. Tymczasem na koniec 2018 r. było ich tylko ponad 412 tys.

Z kolei Orange rozglądając się dookoła, w tym na implikację do polskiego prawa dyrektywy unijnej PSD2, doszedł do wniosku, że nic nie stoi na przeszkodzie, by na polskim rynku bankowym spróbować własnych sił.

Orange Bank w Polsce

REKLAMA

Najpierw Orange Bank powstał we Francji. Na bazie Groupama Banque, którego 65 proc. udziałów kupiło wcześniej Orange. Na początku oferowali klientom po spełnieniu stosownych warunków bezpłatny rachunek, za otwarcie którego oferowali nawet 120 euro.

Plany są ambitne. Po kilku latach Orange Bank ma już mieć 2 mln klientów. Po Francji ma przyjść czas na Belgię i Hiszpanię. W Polsce Orange Bank ma pojawić się w 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA