REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 13 sprawi, że iPad bardziej zasłuży na nazwę Pro

Na początku czerwca Apple zaprezentuje nowe wersje swoich systemów operacyjnych. W tym roku możemy spodziewać się wielu interesujących nowości w iOS.

15.04.2019
19:14
iOS 13 sprawi, że iPad bardziej zasłuży na nazwę Pro
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi serwis 9to5Mac, iOS 13 przyniesie wiele zmian i nowości. Na szczycie listy znalazł się oczywiście tryb ciemny, na wzór tego wdrożonego w macOS 10.14 w ubiegłym roku.

Nowości w iOS 13

Systemowy dark mode to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie nowości w iOS-ie. Owych oczekiwań nie biorę z powietrza. We wszystkich aplikacjach, które to umożliwiają, włączyłem ciemną wersję interfejsu. W ten sposób korzystam choćby z Things, Feedly, Twittera, Messengera, Slacka, YouTube’a. Brakuje oczywiście systemowego trybu ciemnego, bo mimo wszystko funkcja inteligentnego odwracania kolorów w Udogodnieniach ekranu w ustawieniach iOS jest tylko namiastką. Dodać do tego należy, że włączenie jej powoduje wyłączenie True Tone, czyli dostosowywania ekranu do otoczenia, by - jak to ujmuje Apple - „zapewnić spójność wyświetlanych kolorów niezależnie od warunków”.

Wiele z opisywanych nowości w iOS 13 dotyczyć będzie przede wszystkim iPada. Ma to sens, zwłaszcza w przypadków iPadów Pro, które poza nazwą i wydajnością mimo wszystko trudno określić mianem narzędzi dla profesjonalistów. Zwrot nastąpił w iOS 11, gdy iPad zyskał wiele funkcji, w tym odświeżonego docka, funkcje Split View i Slide Over. Dzięki nim na iPadzie można korzystać z więcej niż jednej aplikacji naraz czy używać wiszącego okna. Niewątpliwie ułatwia to pracę.

Naturalną konsekwencją prac na wielozadaniowością w iOS będzie możliwość korzystania z wielu okien w ramach jednej aplikacji. Mają być one przesuwalne na ekranie. Przypniemy je do krawędzi i ułożymy w stos, jedna na drugiej. 9to5Mac porównuje tę funkcję do interfejsu PanelKit, z którym można zapoznać się na GitHubie.

W iOS 13 ma pojawić się gest cofania wprowadzonego tekstu w iPadowej klawiaturze ekranowej. Stuknięcie w ekran trzema palcami i gest w lewo lub w prawo spowoduje odpowiednio cofnięcie i ponawiania działania.

Przeglądarka Safari w iPadzie ma również żądać domyślnie pełnej wersji witryny, a nie, jak obecnie, ładować wersję mobilną strony internetowej.

Co jeszcze przyniesie iOS 13?

Wśród oczekiwań wymienia się również zmiany w Mail.app. Poczta ma być sortowana po kategoriach (np. newslettery, zakupy itp.). Problemem nie będzie również współpraca z aplikacjami biurowymi innych firm (np. Microsoft Office). Przeprojektowania doczekać ma się również aplikacja Przypomnienia.

Najważniejszy będzie Marzipan?

REKLAMA

Nowości w iOS są ważne dla wielu użytkowników, ale w praktyce ważniejszą zmianą będzie prezentacja projektu Marzipan. Zaoferuje on możliwość pisania uniwersalnych aplikacji dla iOS-a i macOS-a. Podczas WWDC Apple zaprezentuje zapewne zestaw narzędzi (SDK) umożliwiających tworzenie aplikacji działających na iPadach (a w przyszłości również iPhone’ach) i komputerach Mac.

Apple Worldwide Developers Conference rozpocznie się w tym roku 3 czerwca. Na Spider's Web będziemy relacjonować prezentację, która otworzy konferencję.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA