1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jak Huawei Watch GT Active pomaga w treningu? Poznaj opinie biegaczy

Lokowanie produktu

Zaczęło się. Trójka biegaczy odebrała swój sprzęt Huawei i rozpoczęła profesjonalnie rozplanowane treningi, żeby sprawdzić, na ile nowoczesne urządzenia są w stanie pomóc w treningu biegowym.

09.04.2019
14:03
Jak Huawei Watch GT Active pomaga w treningu? Poznaj opinie biegaczy

Dla przypomnienia: spośród mnóstwa zgłoszeń wybrane zostały trzy. Ich autorzy otrzymali od Huawei zestaw składający się z najnowszego zegarka sportowego Huawei Watch GT Active, słuchawek Huawei Sport, a także smart wagi Huawei. Dodatkowo dla każdego ze zwycięzców przygotowany został dedykowany, profesjonalny plan treningowy - jego ułożeniem zajął się trener Wojciech Staszewski.

Co warto wiedzieć o sportowym zestawie Huawei? Gwiazdą jest bez wątpienia najnowszy Huawei Watch GT Active. Zegarek ten od podstaw przygotowano z myślą o osobach aktywnych - tych, którzy lubią m.in. biegać, pływać i jeździć na rowerze (ale nie tylko). Zadbano więc o precyzyjne ustalanie lokalizacji (obsługa GPS, GLONASS, Galileo i BEIDU), a co za tym idzie - również i tempa. Na wyposażeniu znajduje się też optyczny czujnik tętna, który uzupełni zapis naszych treningów o szczegółowe dane dotyczące wysiłku.

Przy tym wszystkim nie trzeba się martwić o zbyt częste ładowanie akumulatora - w trybie treningu wytrzyma on nawet 22 godziny. Jeśli natomiast nie biegniemy akurat ultramaratonu, zegarek Huawei Watch GT Active będziemy musieli ładować jeszcze rzadziej. Przy codziennym użytkowaniu akumulator wystarcza na około dwa tygodnie, nieustannie monitorując naszą aktywność - od tętna, przez liczbę pokonanych kroków, aż po sen. Wszystkie te dane można później przeglądać i analizować w aplikacji Huawei Health.

 class="wp-image-918681"

W zestawie znalazła się też waga Huawei Smart Scale, pozwalająca mierzyć masę naszego ciała, a także analizować jego skład, a także bezprzewodowe słuchawki Huawei Sport - lekkie i wygodne, ale za to oferujące zaskakująco ciężki bas i dobrą jakość dźwięku.

Kto znalazł się w zwycięskiej trójce, co planuje osiągnąć i jak pomoże mu w tym sprzęt Huawei?

Karolina - potrójny system satelitarny pozwoli na lepszą geolokalizację i precyzyjniejsze kontrolowanie tempa

 class="wp-image-918504"

Pierwszą z uczestniczek tego etapu jest Karolina. Biega od kilku lat, osiągając świetne wyniki (m.in. 41 min na 10 km), a jej aktualnym celem treningowym jest przebiegnięcie półmaratonu w Białymstoku w 1 godzinę i 34 minuty.

W czym może jej pomóc Huawei Watch GT Active? Według trenera Wojciecha Staszewskiego, przede wszystkim w kontroli tempa biegu. Do tej pory Karolina często biegała w trakcie treningów zbyt szybko, pomijając tym samym budowanie wytrzymałości. W trakcie oficjalnych biegów zbyt szybkie tempo początkowe może natomiast sprawić, że biegacz zbyt szybko straci siły i nie osiągnie ostatecznie planowanego rezultatu.

Huawei Watch GT ma przy tym cały zestaw rozwiązań, które mogą pomóc w walce z tymi problemami. Po pierwsze zegarek wykorzystuje sygnał z trzech systemów satelitarnych, co pozwala na uzyskanie dużo bardziej precyzyjnych danych na temat zmiany lokalizacji. To z kolei pomaga w ustaleniu jak najbardziej precyzyjnego tempa. Zarówno średniego, jak i - co w trakcie treningu jest nawet ważniejsze - chwilowego.

W czasie rzeczywistym mierzone jest też tętno, co jest drugim czynnikiem, który pozwoli nam sprawdzić, czy danego fragmentu nie biegniemy przypadkiem zbyt mocno, i czy nie zabraknie nam sił na późniejszym etapie.

 class="wp-image-918870"

Dodatkowo Huawei Watch GT Active jest w stanie po początkowym fragmencie treningu poinformować nas, w jakiej formie jesteśmy danego dnia. To kolejna informacja, która może nam pomóc już na samym starcie określić, czy warto starać się danego dnia ponad siły, czy może lepiej podejść do biegu spokojniej.

Przy tym wszystkim nie ma najmniejszych obaw o to, że Watch GT Active podczas długich wybiegań - niezbędnych przy planowanym dystansie startowym - rozładuje się i Karolina straci zapis swojego treningu. Zegarek jest w stanie w trybie treningowym wytrzymać bez większego trudu 22 godziny. To starczy nawet na część ultramaratonów.

Karolinie przy okazji bardzo spodobał się wygląd zegarka i jego paska. Od siebie mogę dodać tyle, że ten zegarek nie tylko dobrze wygląda - jest też bardzo wygodny, a do tego odporny na treningowe trudy.

Michał - dokładny monitoring wysiłku podczas treningu

 class="wp-image-918654"

Drugim uczestnikiem jest Michał, którego celem jest złamanie 2 godzin podczas półmaratonu w Dolinie Rospudy. Obecnie jego najlepszym oficjalnym wynikiem na tym dystansie jest 2:20:15 z Półmaratonu Warszawskiego.

W tym przypadku pierwszym sprzętem od Huawei, który został wykorzystany, była waga Huawei Smart Scale, która mierzy nie tylko masę ciała, ale też analizuje jego skład. Na bazie uzyskanych danych Trener Wojciech Staszewski zasugerował odpowiednie zmiany w diecie, polegające głównie na ograniczeniu spożycia posiłków z cukrami prostymi. Od teraz Michał będzie miał się regularnie ważyć i przekazywać wyniki trenerowi, który na ich podstawie sprawdzi, czy biegacz stosuje się do zaleceń.

 class="wp-image-918876"

Pomiary na wadze Huawei pozwoliły też inaczej ułożyć plan treningowy. Uwzględnia on teraz wolniejsze treningi, które mają na celu głównie spalenie tkanki tłuszczowej, a także zbudowanie wytrzymałości. Poza tym w rozkładzie ćwiczeń pojawiają się też podbiegu, mające podnieść siłę biegową.

Do czego tutaj przyda się Huawei Watch GT Active? W pierwszej kolejności do tego, do czego przydał się w poprzednim przypadku - do monitorowania tego, czy przypadkiem nie trenujemy zbyt intensywnie, czyli czy biegamy w odpowiednim, zaleconym tempie. A biorąc pod uwagę fakt, że Watch GT Active korzysta z właściwie wszystkich dostępnych systemów lokalizacyjnych (GPS, GLONASS, Galileo i BEIDU), z tym nie powinno być większych problemów.

Jeśli natomiast chodzi o najważniejszy w tym przypadku element, czyli redukcję masy, to warto będzie z pewnością zerknąć do aplikacji Huawei Health. Watch GT Active będzie do niej dostarczał m.in. informacji na temat naszej całodziennej aktywności, a także danych dotyczących jakości snu. W połączeniu z pomiarami z Huawei Smart Scale możemy w ten sposób uzyskać świetny pogląd na to, czy prowadzimy zdrowy tryb życia - a to jeden z kluczowych elementów do poprawienia rezultatów biegowych.

Dawid - szczegółowa analiza danych w Huawei Health

 class="wp-image-918510"

Trzecim uczestnikiem jest Dawid, którego celem jest pokonanie 10 km w robiące wrażenie 36 minut, czyli o 50 sekund mniej, niż wynosi jego dotychczasowy rekord. Do tej pory trenował samodzielnie, opierając się na materiałach, które znajdował w internecie. Przy tego typu oczekiwanych wynikach konieczna jest jednak pomoc profesjonalnego trenera.

Pierwsze zmiany, które wprowadził trener? W treningu Dawida było za mało podbiegów i za mało dłuższych, dwugodzinnych wybiegań.

Dawid miał przy tym okazję sprawdzić zegarek Huawei Watch GT Active podczas pierwszego treningu biegowego. Obserwacje? Zegarek błyskawicznie ustala naszą lokalizację, a łączność z GPS nie została przerwana podczas treningu ani na chwilę. Do tego podsumowanie treningu widoczne w aplikacji Huawei Health jest bogate w dodatkowe informacje, uwzględniają m.in. dokładne tempo, z podziałem na segmenty, a także tętno.

 class="wp-image-918522"

Mogę przy tym dodać, że to tylko część danych, jakie można znaleźć w Huawei Health. Watch GT Active wykorzystuje szereg zaawansowanych rozwiązań i algorytmów, które pozwalają na gruntowną analizę zaskakująco dużej liczby parametrów - w tym i tych istotnych dla najbardziej zaawansowanych biegaczy.

To wszystko jednak na razie tylko początek. Każda osoba z tej trójki jest na innym poziomie i ma inne cele biegowe. Niedługo więc każdy z nich będzie mógł przetestować Huawei Watch GT Active w innych warunkach, mając przy tym zupełnie inne potrzeby.

Niedługo więc wrócimy do trójki biegaczy i zobaczymy ponownie, czym tym razem zaskoczył ich najnowszy zegarek Huawei.

O co chodzi w treningu ze sprzętem Huawei, możesz przeczytać w tym miejscu. Więcej informacji możesz też znaleźć na blogu Huawei.

* Materiał powstał przy współpracy z marką Huawei. 

Lokowanie produktu
Najnowsze