REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Edge może jednak stać się sukcesem. Tylko na nim obejrzysz filmy w 4K

Nowa wersja przeglądarki Edge, oparta o Chromium, zachowa jedną z kluczowych zalet tej aktualnej. Obsłuży ona bowiem strumienie multimedialne w pełnej rozdzielczości. W przeciwieństwie do konkurencji.

02.04.2019
22:04
Edge filmy w 4K
REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli oglądasz filmy i seriale na swoim telewizorze, to najprawdopodobniej – jeżeli sprzęt i łącze pozwalają – oglądasz je w pełnej jakości. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli korzystasz z dedykowanej danej usłudze VoD aplikacji. Jeżeli jednak na twój system operacyjny takiej aplikacji brakuje, to… sporo tracisz.

Z uwagi na różne techniki zabezpieczenia strumienia przed nieautoryzowanym nagrywaniem, niemal żadna przeglądarka nie obsługuje strumienia multimedialnego w pełnej jakości. Dla przykładu Netflix wykorzystujący mechanizm PlayReady wyświetla się w maksymalnej rozdzielczości:

  • 720p na Google Chrome i innych przeglądarkach wykorzystujących Chromium
  • 720p na Firefoksie
  • 1080p na Safari
  • 4K na Edge

No właśnie. Microsoft Edge. Tyle że przeglądarka ta zostanie całkowicie zaorana. Jej nowa wersja oparta jest o Chromium, ale… i tak wyświetli strumień w pełnym 4K.

Jak odkryła społeczność reddita, Edge w wersji 75 – a więc tej, która jeszcze jest budowana i która wykorzystuje Chromium zamiast rozwiązań Microsoftu – niezmiennie odtwarza strumienie z usług VoD w Ultra HD. Jak to możliwe?

Chromium to fundament przeglądarki, a więc silnik renderujący Blink i mechanizm V8 do przetwarzania JavaScriptów. Z uwagi na licencję, wszelkie modyfikacje Chromium powinny być udostępniane wszystkim podmiotom, które owe Chromium rozwijają. Twórcy przeglądarek na nim opartych – tacy jak Microsoft, Google, Opera czy Brave – mogą wprowadzać autorskie innowacje wyłącznie w warstwie aplikacyjnej. A więc w formie niestandardowego interfejsu czy funkcji dodatkowych.

Obsługa chronionych strumieni multimedialnych jest właśnie innowacją w warstwie aplikacji. Podejrzewam, że z uwagi na licencje na zamkniętą technologię, która do Microsoftu nie należy, twórcy Edge’a wręcz nie mogą się nią podzielić z innymi członkami projektu Chromium.

Strumieniowanie w 4K nie pomogło do tej pory Edge’owi. Ale spójrzmy na to z innej perspektywy.

REKLAMA

Edge nie podbił rynku z uwagi na swoją niską zgodność z witrynami optymalizowanymi pod Chromium oraz z uwagi na relatywnie ubogi katalog rozszerzeń. Tymczasem jego wersja 75, której bardzo wczesnej wersji rozwojowej już się przyglądaliśmy, obsługuje rozszerzenia dla Chrome’a, nie ma żadnych problemów ze zgodnością z oczywistych względów, a także oferuje kilka własnych, unikatowych funkcji.

Jest tylko jeden haczyk w tym wszystkim. Obsługa chronionych strumieni 4K dostępna będzie wyłącznie w wersji na Windows 10, przynajmniej wedle aktualnej wiedzy. Edge dla starszych wersji Windows i dla macOS-a i pozostałych systemów najprawdopodobniej zaoferuje tylko 1080p, tak jak Internet Explorer i Safari.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA