REKLAMA

Facebook po cichu sięga po nasze portfele. Właśnie uruchamia własne płatności w Marketplace

Napisać, że nasze życie powoli przenosi się do Facebooka, to truizm. Za jego pomocą kontaktujemy się ze znajomymi i chwalimy zdjęciami z wakacji. Platforma chce też przejąć role serwisów ogłoszeniowych i...możnano  tak wymieniać w nieskończoność. Markowi Zuckerbergowi brakuje tylko jednego ważnego elementu – własnego systemu płatności.

12.03.2019 08.04
Facebook uruchamia własne płatności w Marketplace
REKLAMA
REKLAMA

Jasne, można powiedzieć, że Facebook pomaga nam błyskawicznie przelać pieniądze np. na zbiórki charytatywne. To wciąż jednak działania na zewnątrz serwisu, bo wciskając przycisk, przenosimy się poza platformę. Dlatego Facebook na tym nie poprzestaje. Właśnie dowiedzieliśmy się, że uruchamia własny system płatności, z którego będzie można korzystać na Marketplace.

Marketplace to coś w rodzaju uproszczonego OLX-a. Choć wielu moich znajomych (i ja sam) w życiu się do tego nie dotknęliśmy, narzekając na średnio intuicyjną obsługę, facebookowy bazar musi cieszyć się sporą popularnością. Gdy byłem na słynnym targowisku w Rzgowie, usłyszałem, że część klientek kupuje i ładuje całe bagażniki ubrań tylko po to, by później wystawić je po minimalnie wyższej cenie na Facebooku. A to znaczy, że obrót muszą mieć całkiem słuszny.

Usługa płatności mobilnych ma się pojawić zarówno na telefonach z Androidem jak i iOS.

Wygląda na to, że Facebook wdraża ją stopniowo i na razie widzi ją tylko część użytkowników. Pod nową opcją „Płać z Facebookiem” wyświetlają nam się logotypy różnych metod płatności, np. kartą Visa i Mastercard.

Mobile World zwraca jednak uwagę, że całość nie wygląda na zbyt prostą w obsłudze - kupujący musi najpierw wysłać zapytanie do sprzedawcy, który następnie będzie musiał przyjąć lub odrzucić ofertę i wysłać do kupującego kolejną prośbę o płatność. Rzecz zdecydowanie do dopracowania.

Czy opcja płatności pojawi się również w Polsce? Platforma na ten temat milczy. Swego czasu Zuckerberg eksperymentował z płatnościami przez Messengera, ale wtedy poprzestał na Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.

REKLAMA

Z dużo większym rozmachem zabiera się natomiast do tworzenia własnej kryptowaluty. New York Times ujawnił niedawno, że platforma chce dać nam coiny do płacenia na Messengerze, Instagramie, Whatsappie i innych aplikacjach należących do Facebooka.

Początkowo mówiło się, że „Facebook coin” będzie sztywno związany z dolarem, jednak nie jest to przesądzone. Cały projekt trzymany jest w ścisłej tajemnicy. Jeżeli wypali, niewykluczone, że Mark będzie chciał żebyśmy nie tylko płacili nie wychodząc w Facebooka, ale nawet robili to jego własnymi pieniędzmi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA