Oprogramowanie  / News

Przyszedł Microsoft i naprawił Chrome'a. Przeglądarka nie będzie się już zacinała przy scrollowaniu

163 interakcji
dołącz do dyskusji

Chrome, Opera i pozostałe przeglądarki zbudowane na fundamentach Chromium nie będą się już „zacinać” podczas przewijania witryn. Podziękować możemy za to firmie Microsoft.

Ciekawym efektem ubocznym porzucenia przez Microsoft dalszego rozwoju w pełni autorskiej przeglądarki internetowej na rzecz Chromium jest wzajemna korzyść wszystkich pracujących nad nim podmiotów. Innymi słowy, na każdej innowacji wprowadzonej przez Google’a do Chromium skorzystają Edge i Opera i odwrotnie: wszystkie innowacje Microsoftu trafią do Chrome’a i Opery. A także pozostałych przeglądarek wykorzystujących Chromium.

Do tej pory innowacje Microsoftu skupiały się głównie na współpracy wykorzystujących Chromium przeglądarek z aplikacjami firmy z Redmond. Ostatnio zwracaliśmy uwagę na proponowaną szerszą integrację z Outlookiem oraz mechanizmami ułatwień dostępu w Windows. Na tym pomyśle skorzystamy jednak wszyscy. Nawet ci z nas, którzy z produktami i usługami Microsoftu nie mają nic wspólnego.

Płynne przewijanie witryn internetowych w przeglądarkach Chrome, Edge i Opera.

Jak zauważył Microsoft, mechanizm przewijania (tzw. scrollowania) witryn internetowych w przeglądarkach wykorzystujących Chromium osadzony jest w głównym wątku programowym przeglądarki. To oznacza, że jeżeli przeglądarka jest czymś zajęta – na przykład przetwarzaniem złożonych skryptów w danej aplikacji webowej – polecenie przewinięcia witryny „konkuruje” z innymi zadaniami. Skutkiem tego jest opóźniona reakcja przeglądarki na polecenie użytkownika i rwąca animacja przewijania.

Edge w swojej aktualnej wersji obsługuje polecenia przewijania poza głównym wątkiem, przez co nawet jeśli przeglądarka jest czymś zajęta, zawsze płynnie i błyskawicznie reaguje na przewijanie palcem, gestem gładzika czy kółkiem myszki. Microsoft zaproponował wdrożenie podobnego mechanizmu do Chromium, na co Google się zgodził. Co więcej, kod został już zaimplementowany do wczesnej wersji rozwojowej Chrome’a.

Jak przetestować płynne przewijanie w Chrome i Chromium?

W tym celu należy pobrać Chrome Canary, a więc wczesną wersję rozwojową przeglądarki Chrome. Zwracam szczególną uwagę na fakt, że jest to oprogramowanie w nieukończonej formie, które może sprawiać nieprzewidziane problemy – jeżeli nie do końca się na tym znamy, lepiej odpuścić sobie własnoręczne testy. Następnie należy uruchomić panel konfiguracyjny przeglądarki wpisując w pasku adresu chrome://flags i tam znaleźć funkcję smooth scrolling, którą oczywiście celem testów należy włączyć.

Nadal nie wiemy, kiedy pojawi się pierwsza wersja rozwojowa przeglądarki Edge zbudowana na fundamentach Chromium. Microsoft jednak powoli szykuje się do tej premiery, o czym mogą świadczyć pojawiające się na jego serwerach witryny z wstępną dokumentacją aplikacji. Jest całkiem prawdopodobne, że nastąpi to już w najbliższych tygodniach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst