REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Masz dziś dużo pracy na komputerze z Windowsem 10? Koniecznie zajrzyj do Ustawień

Październikowa aktualizacja Windowsa 10 do wersji 1809 od dziś będzie automatycznie instalowana na zgodnych PC i tabletach. To oznacza istotne przestoje w pracy, na które warto się przygotować.

17.01.2019
13:03
Masz dużo pracy na PC? Dziś automatycznie otrzymasz Windows 10 1809
REKLAMA
REKLAMA

Przenoszenie użytkowników Windowsa 10 do wersji 1809 nie poszło zbyt gładko firmie Microsoft. Na pewno część z was zwróciła uwagę, że rozmawiamy o aktualizacji określanej jako październikowa… W styczniu! Microsoft musiał wycofać jej dystrybucję po tym, jak się okazało, że zawiera dość istotną, choć rzadko objawiającą się usterkę.

Niestety, „rzadko objawiająca się” usterka „występująca u promila użytkowników” to w przypadku systemu używanego przez setki milionów użytkowników nadal zauważalna liczba. A usterka ta powodowała wyczyszczenie danych z folderów osobistych podczas procesu aktualizacji. Jeżeli nie dysponowaliśmy kopią zapasową tych danych – bezpowrotnie.

Microsoft wycofał aktualizację 1809 z dystrybucji, a szybko po tym wyszło na jaw, że usterka ta była zgłaszana podczas beta-testów aktualizacji. Zgłoszeń było „zbyt mało”, więc została zignorowana. Twórcy Windows zobowiązali się do przemyślenia sposobu, w jaki analizuje informacje od testerów. Naprawili też usterkę i przywrócili aktualizację do obiegu, choć wyłącznie dla chętnych. By ją otrzymać, należało ręcznie sprawdzić jej dostępność w menu ustawień Windowsa 10.

Od dziś to się zmienia. Windows 10 1809 jest oznaczony jako aktualizacja do automatycznej instalacji.

Microsoft prowadzi dość kontrowersyjną politykę względem Windowsa 10, w myśl której z fragmentacją jego wersji trzeba walczyć agresywnie. Tylko klienci firmowi Microsoftu mają pełną kontrolę nad instalacją łatek i aktualizacji. Jest to tłumaczone chęcią ułatwienia pracy programistom tworzącym aplikacje dla Windowsa 10 (ci teoretycznie mogą zakładać, że wszyscy potencjalni klienci używają jednej wersji Windowsa, co ułatwia programowanie i testowanie), chęcią powstrzymywania epidemii złośliwego oprogramowania w zarodku oraz chęcią zmniejszenia kosztów utrzymania dla samego Microsoftu.

Efektem ubocznym tej sytuacji są niestety wpadki takie, jak opisana powyżej. Wepchnięta automatycznie aktualizacja usunęła dane kilku tysięcy użytkowników. A od dziś jej na szczęście już naprawiona wersja będzie na nowo serwowana wszystkim użytkownikom Windowsa 10. Udostępniana będzie ona falami, w zależności od posiadanego przez nas sprzętu i oprogramowania.

Aktualizacje rozwojowe potrafią zająć dużo czasu. Warto o tym pamiętać.

W zależności od posiadanego przez nas sprzętu i oprogramowania, proces aktualizacji do wersji 1809 może zająć od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin. Drugi przypadek jest tym ekstremalnym, dotyczy tanich urządzeń z niskonapięciowymi procesorami i zapchaną powolną pamięcią masową, ale przecież i takich sprzętów nie brakuje. A nie zawsze możemy sobie pozwolić na przerwę w pracy. Co z tym możemy zrobić?

windows 10 1809 automatycznie class="wp-image-870982"

Użytkownicy Windows 10 Home mogą udać się do ustawień aktualizacji (Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update. Tam wybierając opcję Zmień godziny aktywnego użytkowania mogą wskazać godziny, w których nie życzą sobie stosowania aktualizacji. Dodatkowo zachęcam do odwiedzenia w tym samym Windows Update menu Opcje zaawansowane i włączenia funkcji Pokaż powiadomienie, gdy komputer będzie wymagał ponownego uruchomienia w celu zakończenia aktualizowania. By nie było nagłych niespodzianek.

windows 10 1809 automatycznie class="wp-image-870985"

Użytkownicy Windows 10 Pro mają o wiele większą kontrolę. W tym samych Opcjach zaawansowanych mają dostępną opcję Wstrzymaj aktualizacje, która odroczy instalacje aktualizacjo do czasu jej wyłączenia lub przez 35 dni. Możemy też ręcznie wybrać w Określ, kiedy mają być instalowane aplikacje (tak, to błąd w tłumaczeniu…) liczbę dni, po których aktualizacja rozwojowa zostanie zainstalowana – maksymalna wartość to 365.

REKLAMA

Warto przejść na Windows 10 1809.

Powyższy tekst powstał jako ostrzeżenie przed możliwym zakłóceniem naszej pracy wynikającym z bardzo stanowczego – delikatnie rzecz ujmując – modułu aktualizacji w Windows 10. Warto jednak przejść na nową wersję z uwagi na setki technicznych usprawnień związanych z wydajnością i bezpieczeństwem systemu. Pojawiły się też nowości użytkowe, takie jak możliwość wysyłania SMS-ów, synchronizowany z chmurą Schowek, ciemny motyw dla Eksploratora plików, wygodniejsza wyszukiwarka i wiele innych, które omawiamy w tym tekście.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA